Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ԵԱՏՄ անդամ պետություններ օդային տրանսպորտով Կառավարության սահմանած ցանկում ներառված զգայուն ապրանքատեսակների՝ առանց համապատասխան թույլտվությունների արտահանման դեպքում կսահմանվեն պատասխանատվության նորմեր: Խնդիրն այն է, որ ԵԱՏՄ երկրների մասով ցամաքային փոխադրումների դեպքում գործում է տարանցիկ հայտարարագրման համակարգ, իսկ երրորդ երկրներ արտահանելիս բոլոր դեպքերում առկա է հայտարարագրման ընթացակարգ: Մինչդեռ օդային տրանսպորտով փոխադրման դեպքում չունենք հայտարարագրման ընթացակարգ եւ պատասխանատվության միջոցներ: Այս մասին նշել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը՝ ԱԺ նիստում ներկայացնելով Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում առաջարկվող լրացումները եւ փոփոխությունը:
Կսահմանվի պատասխանատվություն արտահանվող զգայուն ապրանքի արժեքի 50 տոկոսի չափով, բայց 500.000 դրամից ոչ ավելի՝ իրավախախտման կատարման պահին առկա ապրանքի առկայության դեպքում նաեւ դրա բռնագրավմամբ:
Հարցուպատասխանի ընթացքում հիմնական զեկուցողը մանրամասնել է, թե որ ապրանքների մասին է խոսքը: Ըստ այդմ՝ ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված է ՀՀ ազգային անվտանգության տեսանկյունից զգայուն այն ապրանքների ցանկը, որոնք որոշակի վերափոխման արդյունքում կարող են դառնալ երկակի կամ ռազմական նշանակության ապրանքներ: Սահմանվել է նաեւ, որ երկակի նշանակության ապրանքների համար գործող թույլատվական համակարգը գործում է նաեւ այս տեսակի ապրանքների համար:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժղովի դրական եզրակացության մասին բարձրաձայնել է Կարեն Համբարձումյանը:

“Устанавливаются нормы ответственности при вывозе специфической продукции, включенной в установленный правительством перечень, с территории РА в государства-члены ЕАЭС без соответствующих разрешений. Проблема в том, что существует система транзитного декларирования при наземных перевозках внутри стран ЕАЭС, а при экспорте в третьи страны процедура декларирования существует во всех случаях. Между тем при перевозке воздушным транспортом у нас нет порядка декларирования и мер ответственности”, - отметил заместитель председателя КГД А.Манукян, представляя на заседании НС предлагаемые поправки в Кодекс РА об административных правонарушениях.
Ответственность будет наложена в размере 50% стоимости экспортируемого специфического товара, но не более 500 тыс. драмов.
В ходе вопросов-ответов основной докладчик подробно объяснил, о каких товарах речь: постановлением Правительства РА установлен перечень специфической продукции с точки зрения национальной безопасности страны, которая вследствие определенной трансформации может стать товаром двойного или военного назначения.
Положительное заключение Постоянной комиссии по экономическим вопросам представил К.Амбарцумян.
А.Симонян выступил с приветственной речью на приеме в честь участников 10-й Глобальной конференции молодых парламентариев МПС
11 сентября от имени Председателя НС РА А.Симоняна состоялся прием в честь прибывших в Армению участников 10-й Глобальной конференции молодых парламентариев Межпарламентского союза (МПС).Спикер парламента обратился с приветствием к присутствующим: “Молодежь – наше будущее, неустанно стремящаяся к пе...