Այս օրինագիծը շարունակությունն է հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումների. ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը` սեպտեմբերի 10-ի ԱԺ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախաձեռնությունը:
Խոսելով տնօրենների նշանակման գործընթացի մասին` զեկուցողն ընդգծել է, որ ոլորտում կարողությունների զարգացման բազմապիսի կարիքներ կան: Այդ հանգամանքով պայմանավորված` գործադիրը նախատեսում է ներդնել փորձաշրջանով տնօրենների ներգրավման մեխանիզմ: Նախարարի խոսքով այն հնարավորություն կտա սկսել աշխատանքն այն հավակնորդների հետ, որոնք գուցե այս պահին բավարար կարողություններ ունենալու մասով խնդիր ունեն, սակայն անհրաժեշտ վերապատրաստումների եւ աջակցության պարագայում կարող են լիարժեք իրականացնել այդ աշխատանքը:
Նախաձեռնությամբ կատարվել են մի շարք հստակեցումներ: Տնօրենի գործառույթներում կարեւորվել է պարտադիր կրթությունից դուրս մնացած երեխաների հետ կատարվող աշխատանքը: Տնօրենների եւ վարչատնտեսական համակարգողների մասով էլ սահմանվել է քաղաքական զսպվածության պահանջը: Ժաննա Անդրեասյանի կարծիքով այն հանրակրթական հաստատությունները զերծ կպահի քաղաքականացման եւ կուսակցականացման վտանգից:
Հստակեցվել են նաեւ ուսուցիչների հերթական եւ կամավոր ատեստավորման հետ կապված ընթացակարգերը: Դպրոցների կառավարման մասով էլ գործադիրը սահմանում է «մենթոր դպրոցի» հասկացությունը:
Զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են որոշ դպրոցներում վերակառուցման աշխատանքների ընթացքի դանդաղմանը, «մենթոր դպրոցի» ընտրությանն ու գործառույթներին, դպրոցներում քաղաքական զսպվածության ձեւակերպմանը, ինչպես նաեւ որոշ առարկաների գծով դասագրքերի բացակայությանն ու անկախ ատեստավորումից ուսուցիչներին հավելավճարների տրամադրմանը:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Բաբայանը ներկայացրել է նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Պատգամավորը կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Որոշ տերմինների փոփոխման խնդիր է առաջացել «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում: Դրանով պայմանավորված էլ` Կառավարությունը փոփոխություններ ու լրացումներ է առաջարկում վերոնշյալ օրենքում: Այս մասին նշել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը: Առաջարկվո...
Թեեւ փոփոխությունը կարելի է առավելապես տեխնիկական համարել, բայց, միեւնույն ժամանակ, այն հեշտացնելու է մեր բազմաթիվ քաղաքացիների կյանքը, եթե կարելի է այդպես ասել, եւ էապես կրճատելու է նաեւ պետական մարմինների վարչարարությունը. ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխու...
Սոցիալական աջակցության ոլորտի համալիր բարեփոխումների մաս է նաեւ «Պետական նպաստների մասին» եւ հարակից մյուս օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով ներդրվելու են անապահովության նոր գնահատման համակարգի, անապահովության նպաստի իրավական հիմքերը: Հարցն առաջին...
Կկատարելագործվի սոցիալական աջակցության ոլորտի իրավական դաշտը, կբարելավվի ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգը, կսահմանվեն նոր սոցիալական ծառայությունների տեսակներ: Այս մասին սեպտեմբերի 10-ի ԱԺ հերթական նիստում ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը` նե...
«Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքից արտահանվող ապրանքների ծագումը որոշելու ներդաշնակեցված համակարգի մասին» համաձայնագրի նպատակն է համակարգել եւ միավորել երրորդ երկրներ արտահանվող ապրանքների ծագման երկրի որոշման հետ կապված բոլոր հարցերը, կարգավորել ապրանքների ծագման հավաստագրեր տրամադրող...
Համաձայնագրի վավերացումը կնպաստի ԵԱՏՄ շրջանակում գյուղատնտեսական արտադրանքի պահեստային վկայագրերի օգտագործման փորձի ընդլայնմանը եւ դրանց կայուն շրջանառությանը՝ ապահովելով գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկայի գործունեության թափանցիկությունը. նման կարծիք է հայտնել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տ...
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է բուժաշխատողների մասնագիտական գիտելիքների եւ հմտությունների շարունակական զարգացման համատեքստում արդիական եւ կարեւոր համարվող որոշ դասընթացների պարտադիր մասնակցելու պահանջի սահմանմամբ. Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 10-ի հերթական նիստում ասել է ՀՀ առողջապ...
Նախագծի նպատակը պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, կազմակերպություններում եւ իրավաբանական անձանց մոտ  գաղտնիության ռեժիմի ապահովման մակարդակի բարձրացումն է, այս ոլորտում հնարավոր իրավախախտումների կանխարգելումը, գաղտնի տեղեկությունների արտահոսքին նպաստող պայմանների վերացումը: «Վարչ...

“Законопроект является продолжением реформ в сфере общего образования”, - отметила министр образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян, представляя к обсуждению в первом чтении инициативу о внесении изменений и дополнений в закон "Об образовании"" на заседании НС 10 сентября.
Коснувшись процесса назначения директоров, докладчик подчеркнула, что в сфере существует множество потребностей в наращивании потенциала. В связи с этим руководство предусматривает внедрение механизма привлечения директоров с испытательным сроком. По словам министра, это даст возможность начать работу с теми кандидатами, у которых на данный момент могут возникнуть проблемы с наличием достаточного потенциала, но при необходимом обучении и содействии они смогут полноценно выполнить эту работу.
Инициативой внесен ряд уточнений. В функциях директора выделена работа, проводимая с детьми, исключенными из обязательного образования. В отношении директоров, административных и экономических координаторов установлено требование политической сдержанности. По словам Ж.Андреасян, это защитит государственные образовательные учреждения от опасности политизации и партийности.
Уточнены также процедуры по очередной и добровольной аттестации учителей. С точки зрения управления школой исполнительный орган устанавливает понятие “школа менторов (наставников)”.
Докладчик ответила на вопросы депутатов, касающиеся замедления восстановительных работ в некоторых школах, выбора и функций "школы-ментора”, формирования политической сдержанности в школах, а также нехватки учебников по некоторым предметам, предоставления доплат учителям независимо от аттестации.
Положительное заключение Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта по проекту представил член комиссии Н.Бабаян. Депутат призвал проголосовать в пользу инициативы.
“В законе “О физической культуре и спорте” возникла проблема изменения некоторых терминов. В связи с этим правительство предлагает внести изменения и дополнения в данный закон”, - отметил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта К.Гилоян.Предлагается слова “сборная команда” во всех...
“Хотя изменение можно считать скорее техническим, однако в то же время оно, так склазать, облегчит жизнь многим нашим гражданам и существенно сократит администрирование государственных органов”, - отметила министр образования, науки, культуры и спорта (ОНКС) Ж.Андреасян, представляя проект о внесени...
Законодательная инициатива о внесении изменений и дополнений в закон “О государственных пособиях” и другие смежные законы является частью комплексной реформы сферы социальной поддержки, которая внедрит правовые основы новой системы оценки уязвимости и пособия по необеспеченности. Вопрос обсуждался в...
“Будет усовершенствовано правовое поле сферы социальной поддержки, улучшится система интегрированных социальных услуг, определены виды новых социальных услуг”, - отметила заместитель министра труда и социальных вопросов РА А.Жамакочян на очередном заседании НС 10 сентября, представляя закон "О ...
Цель соглашения “О гармонизированной системе определения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории ЕАЭС” – согласование  и унификация всех вопросов, связанных с определением страны происхождения товаров, вывозимых в третьи страны. урегулирование деятельности организаций, предоста...
“Ратификация соглашения посодействует расширению опыта использования сертификатов хранения сельскохозяйственной продукции в рамках ЕАЭС и их стабильному обращению, обеспечивая прозрачную деятельность рынка сельскохозпродукции”, - отметил заместитель министра экономики РА Н.Терян, представляя на очер...
Законом для медработников предлагаются обязательные курсы постоянного профессионального развития
“Актуальность принятия проекта обусловлена необходимостью обязательного участия в определенных курсах, считающихся первостепенными и важными в контексте постоянного развития профессиональных знаний и навыков медицинских работников”, - отметила на очередном заседании НС 10 сентября первый замминистра...
СНБ эффективнее будет выполнять свою функцию по межведомственному надзору за обеспечением режима секретности
Цель проекта – повысить уровень обеспечения защиты секретности (конфиденциальности) в государственных органах и органах местного самоуправления, организациях и у юридических лиц, предотвратить возможные нарушения в этой сфере, а также устранить условия, содействующие утечке секретной информации.Зако...