Կկատարելագործվի սոցիալական աջակցության ոլորտի իրավական դաշտը, կբարելավվի ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգը, կսահմանվեն նոր սոցիալական ծառայությունների տեսակներ: Այս մասին սեպտեմբերի 10-ի ԱԺ հերթական նիստում ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը` ներկայացնելով «Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքն ու հարակից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ նոր խմբագրված օրենքով առաջարկվում է սահմանել նոր ծառայությունների տեսակները, լիազորությունները, ինչպես նաեւ Կառավարության սահմանած չափորոշիչները: Օրենսդրական փաթեթով կսահմանվեն սոցիալական ոլորտի նոր սոցիալական ծառայությունների տեսակներ, օրինակ` ընտանիքի կենսապահովման կայունացման օգնություն, սոցիալ-հոգեբանական օգնություն, բնակարանային կոմունալ ծառայությունների վճարումների նվազեցում, փոխհատուցում կամ վառելանյութի ձեռքբերման համար հատուցում: Օրենքի նախագծով լիազոր մարմնին վերապահվել է լիազորություն` սահմանելու կենսական ծառայությունների, մասնավորապես` խնամքին, ճաշարանի կազմակերպմանը, սոցիալական բնակարանային ֆոնդում ժամանակավոր օթեւանում կացարանով ապահովելուն վերաբերող եւ սոցիալական ծառայությունների նվազագույն չափորոշիչները: Դրանց պահպանման նկատմամբ կիրականացվի պետական վերահսկողություն ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից:
Աննա Ժամակոչյանի խոսքով համայնքներն իրավասու են տրամադրել այն սոցիալական ծառայությունները, որոնք կմշակվեն համայնքային սոցիալական ծրագրերով, որն էլ կհաստատի լիազոր մարմինը:
Հարակից զեկոցող, ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթի վրա աշխատելիս ուսումնասիրվել է 14 երկրի փորձ: Ըստ նրա` առաջարկվող փոփոխություններն ամբողջական են ու համապարփակ: Նախագծի հիմնական տրամաբանությունը պատգամավորը բաժանել է 2 հիմնական, առանցքային ուղղությունների: Մեկը` կանխարգելելն է կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնվող անձի կամ ընտանիքի սոցիալական վիճակը, որը նրանք ինքնուրույն հաղթահարել չեն կարողանում, երկրորդ` արդեն այդ իրավիճակում հայտնված անձին կամ ընտանիքին տրամադրել սոցիալական որոշակի աջակցություն:

“Будет усовершенствовано правовое поле сферы социальной поддержки, улучшится система интегрированных социальных услуг, определены виды новых социальных услуг”, - отметила заместитель министра труда и социальных вопросов РА А.Жамакочян на очередном заседании НС 10 сентября, представляя закон "О социальном содействии” и пакет законодательных актов о внесении изменений и дополнений в смежные законы.
Замминистра сообщила, что новой редакцией закона предлагается определить виды новых услуг, полномочия и стандарты, установленные правительством. Законодательный пакет определит виды новых социальных услуг в социальной сфере, например, помощь в стабилизации благосостояния семьи, социально-психологическая поддержка, снижение платежей за жилищно-коммунальные услуги, компенсации или компенсации на приобретение топлива. Согласно законопроекту, уполномоченный орган наделен компетенцией определять минимальные стандарты оказания жизненно важных услуг, в частности ухода, организации столовой, предоставления жилья во временном приюте в социальном жилищном фонде, социальных услуг. Государственный контроль за их содержанием будет осуществлять Инспекционный орган здравоохранения и труда РА.
По словам А.Жамакочян, общины имеют право предоставлять социальные услуги, разработанные социальными программами общин, которые будут утверждены уполномоченным органом.
Член Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Л.Степанян отметила, что при работе над законодательным пакетом был изучен опыт 14 стран. По ее словам, предлагаемые изменения являются полными и всеобъемлющими. Депутат разделила основную логику проекта на 2 основных, ключевых вектора. Во-первых, предотвратить социальное положение лица или семьи в трудной жизненной ситуации, которую они не могут преодолеть самостоятельно; во-вторых, обеспечить определенную социальную поддержку лицу или семье, уже оказавшимся в такой ситуации.