Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 9-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք նախագծեր:
«Մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման մասին» օրենքում նոր կարգավորումներով կապահովվի մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման բնագավառում համակարգված գործունեությունը, մշակույթի ոլորտում տնտեսական նոր մեխանիզմների եւ շուկայական հարաբերությունների զարգացումը, ինչպես նաեւ իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց միջեւ ծագող հարաբերությունների կարգավորումը մշակույթի բնագավառում:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախագիծը լրացվել է ֆիզիկական անձանց կողմից առանց ներմուծման մաքսատուրքի ու հարկերի վճարման անձնական օգտագործման մշակութային ապրանքների ներմուծման նպատակով ապրանքների վերաբերյալ մշակութային փորձագիտական եզրակացության տրամադրման եւ հազվագյուտ աղեղնավոր նվագարանների պետական հավաքածուից տրամադրման կարգերի վերաբերյալ լիազորող նորմերով:
Նախագիծը ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի հեղինակած ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո պատգամավորները գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացրել: Կառավարությունը տեխնիկական առաջարկներ է ներկայացրել:
«Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքով դեռեւս 2021 թվականին ձեւավորվել է ավտոտրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման թրեյդ-ին գործիքը, որը հնարավորություն է տալիս ավտոտրանսպորտային միջոցների պաշտոնական ներկայացուցիչներին՝ դիլերներին կամ դիստրիբյուտորներին, ֆիզիկական անձանցից մեքենա գնելիս դրա արժեքի փոխհատուցումը որոշակիորեն կատարել նաեւ այդ ձեռքբերվող մեքենայից: Գործիքը հնարավորություն է տալիս տնտեսավարողներին մեծացնելու իրենց բիզնես հնարավորությունները, իսկ քաղաքացիներին՝ թարմացնելու իրենց մեքենաները, ինչպես նաեւ՝ թարմացնելով հանրապետությունում ավտոմոբիլային պարկը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սեւակ Միքայելյանը տեղեկացրել է, որ օրենքի կիրարկման ընթացքում որոշակի խնդիրներ են առաջացել, որոնք հստակեցնելու համար էլ Կառավարությունը ներկայացրել է մի շարք փոփոխություններ: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախագիծը չի ենթարկվել որեւէ փոփոխության:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրել է «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2023 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Օրենսդրական առաջարկի մանրամասները՝ այստեղ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանի հեղինակած «ՀՀ ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցումից հետո լրամշակվել է ու լրացվել  «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծով: Այս մասին հայտնել է Ռուստամ Բաքոյանը:
Հիմնական կարգավորումները՝ հղմամբ:
Հաջորդ նախաձեռնությունն առնչվում է ընտրական ցուցակների հրապարակմանը: ՀՀ ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունները ներկայացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը: Նախաձեռնությամբ առաջարկվող հիմնական փոփոխությունները՝ այստեղ:
Զեկուցողի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական եւ խմբագրական առաջարկներ, որոնք քննարկվել են գլխադասային՝ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում, ստացել դրական եզրակացություն:
«Այս նախաձեռնությամբ վարչարարության եւս մեկ գործիքակազմ է ավելանում ՀՀ հարկային օրենսգրքում: Դա բխում է մեր ստանձնած միջազգային պարտավորություններից»,- ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը երկրորդ ընթերցմամբ ՀՀ հարկային օրենսգրքում առաջարկվող նոր կարգավորումները ներկայացնելիս:
Ըստ հիմնական զեկուցողի առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կատարվել են մի շարք փոփոխություններ, որոնք վերաբերում են պատասխանատվության նորմերին եւ ֆինանսական հաստատությունների նկատմամբ վերահսկողությանը:

A number of drafts debated in second reading at NA regular sitting
At September 9 regular sitting, the National Assembly debated a number of drafts in the second reading.
The law on Export and Import of Cultural Values will provide with new regulations the coordinated activity in the export and import of cultural values, the development of new economic mechanisms and market relations in the sphere of culture, as well as the regulation of relations between the legal and physical persons.
During the period from the first to the second reading, the draft was filled in without import customs duty by the physical persons and import of cultural goods of personal use for tax payment on providing cultural expertise conclusion and with authorizing norms on providing orders from the state collection of rare string instruments. The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Alfred Kocharyan presented the draft.
The deputies did not submit proposals in written form after adopting the draft law on Making Amendments and Addenda to the law On Preservation and Use of History and Immovable Monuments of Culture and Historical Surrounding authored by the deputy of the NA Armenia Faction Lilit Galstyan in the first reading.
The trade-in tool for purchasing motor vehicles, which gives an opportunity to the official representatives of vehicles, the dealers and distributors, while buying a car from physical persons to pay compensation to a certain extent of that cost was formed already in 2021 by the law On Trade and Services. The instrument gives an opportunity to the entities to increase their business opportunities, and - to the citizens for renewing their cars, as well as renewing the vehicle parking in the republic.
The RA Deputy Minister of Economy Sevak Mikayelyan informed that during the implementation of the law certain problems arose, and the Government presented a number of amendments for specifying them. During the period from the first to the second reading the draft was not amended.
The Head of the State Property Management Committee of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Arnak Avetisyan presented the draft law On Approving the Annual Report for 2023 of 2017-2020 Programme Implementation of the State Property Privatization.
The package of the draft laws on Amending the RA Family Code and on Amending the RA Civil Code authored by the deputy of the Civil Contract Faction Rustam Bakoyan was revised after the first reading and was added by the draft on Amending the RA Administrative Procedure Code. Rustam Bakoyan informed this.
The next initiative is connected with the publication of the electoral lists. The Head of the Migration and the Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs Armen Ghazaryan presented the amendments in the RA Electoral Code.
According to the rapporteur, from the first to the second reading the Government presented technical and editorial proposals, which were debated in the Standing (Head) Committee on State and Legal Affairs and were endorsed.
“One more toolset of administration is added with this initiative in the RA Tax Code. It stems from our assumed international obligation,” the Chairman of the RA State Income Committee Rustam Badasyan said, presenting proposing new regulations in the RA Tax Code in the second reading.
According to the key rapporteur, during the period from the first to the second reading, a series of amendments, which refer to the responsibility norms and the control towards the financial institutions, were made.