Հայաստանը 2006 թվականի հունիսի 9-ին միացել է «Բեռների միջազգային ավտոտրանսպորտային փոխադրումների պայմանագրի մասին» կոնվենցիային (CMR): 2008 թվականին վերը նշված կոնվենցիան լրացվել է լրացուցիչ արձանագրությամբ, որն ուժի մեջ է մտել 2011 թվականին: Դա թույլ է տալիս հիմնական կոնվենցիայով նկարագրված իրավակարգավորումներն իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը՝ ԱԺ նիստում ներկայացնելով ««Բեռների միջազգային ավտոտրանսպորտային փոխադրումների պայմանագրի մասին» կոնվենցիայի (CMR)՝ էլեկտրոնային բեռնագրի վերաբերյալ լրացուցիչ արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ առաջարկվում է միանալ լրացուցիչ արձանագրությանը, հետագայում ՀՀ բեռնափոխադրողների համար էլեկտրոնային բեռնագրերի օգտագործման հնարավորություն ստեղծել:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը, ներկայացնելով գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, կոչ է արել գործընկերներին կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:

Joining Protocol to contribute to digitization of freight services
On June 9, 2006, Armenia joined the Convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road (CMR). In 2008, the aforementioned Convention was supplemented by an additional Protocol, which entered into force in 2011. It allows the legal regulations described in the main convention to be carried out electronically. The Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia Armen Simonyan informed about this while presenting the draft law on Ratifying the Additional Protocol on the Electronic Waybill of the Convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road (CMR) at the NA sitting.
The key rapporteur noted that it is proposed to join the additional Protocol, to create the possibility of using electronic waybills for the RA cargo carriers in the future.
The member of the NA Standing Committee on Economic Affairs Davit Arushanyan, presenting the endorsement of the Head Committee, called on his colleagues to vote for the initiative.