Հայաստանը 2006 թվականի հունիսի 9-ին միացել է «Բեռների միջազգային ավտոտրանսպորտային փոխադրումների պայմանագրի մասին» կոնվենցիային (CMR): 2008 թվականին վերը նշված կոնվենցիան լրացվել է լրացուցիչ արձանագրությամբ, որն ուժի մեջ է մտել 2011 թվականին: Դա թույլ է տալիս հիմնական կոնվենցիայով նկարագրված իրավակարգավորումներն իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը՝ ԱԺ նիստում ներկայացնելով ««Բեռների միջազգային ավտոտրանսպորտային փոխադրումների պայմանագրի մասին» կոնվենցիայի (CMR)՝ էլեկտրոնային բեռնագրի վերաբերյալ լրացուցիչ արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ առաջարկվում է միանալ լրացուցիչ արձանագրությանը, հետագայում ՀՀ բեռնափոխադրողների համար էլեկտրոնային բեռնագրերի օգտագործման հնարավորություն ստեղծել:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը, ներկայացնելով գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, կոչ է արել գործընկերներին կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:

Армения 9 июня 2006 г. присоединилась к конвенции “О договоре международных автотранспортных перевозок грузов” (CMR). В 2008 г. конвенция была восполнена дополнительным протоколом, вступившим в силу в 2011 г. Это позволяет выполнять правовые нормы основной конвенции в электронном виде. Об этом сообщил на заседании НС заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян, представляя проект закона “О ратификации дополнительного протокола об электронном коносаменте к CMR".
Основной докладчик отметил, что предлагается присоединиться к дополнительному протоколу, чтобы в будущем создать возможность использования электронных накладных для грузоперевозчиков РА.
Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Д.Арушанян, представляя положительное заключение головной комиссии, призвал коллег проголосовать за инициативу.