Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է Կառավարության համար սահմանել լիազորող նորմ, որով գործադիրը հնարավորություն կունենա երրորդ երկրներից ՀՀ տարածքով տարանցիկ, ինչպես նաեւ դեպի ՀՀ տարածք բեռնափոխադրումների ժամանակ փոխադարձության սկզբունքով արտոնություններ սահմանել. ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
«Խոսքը զեղչերի կամ ճանապարհային հարկի զրոյացման մասին է: Այս պահին ԵԱՏՄ գրեթե բոլոր երկրների հետ միջպետական համաձայնագրերով երկուստեք ազատել ենք ճանապարհային եւ բնապահպանական հարկի վճարումներից»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հավելել, որ Վրաստանի հետ նույնպես ունենք այդպիսի համաձայնագիր:
Արմեն Սիմոնյանի խոսքով նախագծի ընդունումը կնպաստի Իրանի գործընկերների հետ բեռնափոխադրումների իրականացման համար համապատասխան պայմանների սահմանմանը:
Առաջին ընթերցմամբ ՀՀ հարկային օրենսգրքում կատարվող փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկումը կշարունակվի սեպտեմբերի 10-ի ԱԺ նիստում:

Инициативой предлагается установить разрешительную (уполномочивающую) норму для правительства, согласно которой исполнительная власть будет иметь возможность устанавливать льготы на принципе взаимности при транзите из третьих стран через территорию РА, а также при транспортировке грузов по территории РА. Об этом проинформировал заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян.
“Речь о скидках или обнулении дорожного налога. На данный момент межгосударственными соглашениями практически со всеми странами ЕАЭС мы освобождены от уплаты дорожного и экологического налога", - подчеркнул докладчик, добавив, что аналогичное соглашение у нас есть также с Грузией.
По А.Симоняну, принятие проекта посодействует созданию соответствующих условий для грузоперевозок с иранскими партнерами.