Առաջարկվում է բարեփոխել օրենսդրական դաշտը՝ բացառելով առկա անհամապատասխանությունները: «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է սեպտեմբերի 9-ի հերթական նիստում:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը հայտնել է, որ նախագծերի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Ազգային ժողովի կողմից 2021 թվականի մայիսի 5-ին «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքների ընդունմամբ: Հաշվի առնելով հաշմանդամության ոլորտում իրականացված բարեփոխումները՝ անհրաժեշտություն է առաջացել հարակից օրենքներում իրականացնելու փոփոխություններ եւ լրացումներ՝ առկա անհամապատասխանությունները վերացնելու նպատակով:
Օրենսդրական փաթեթին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել:

It is proposed to reform the legislative field and to remove inconsistencies existing in the laws
It is proposed to reform the legislative field, excluding the existing inconsistencies. The package of the draft laws on Amending the Civil Code of the Republic of Armenia and the enclosed presented draft laws at the regular sitting on September 9.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan informed that the necessity of the drafts is conditioned by the adoption of the laws on The Rights of Persons with Disabilities and on The Person’s Functional Assessment by the National Assembly on May 5, 2021. Taking into consideration the reforms made in the sphere of disabilities, there was need for make amendments and addenda to the related laws for removing inconsistencies.