Նախագծի նպատակն է ստեղծել օրենսդրական հիմքեր, ըստ որոնց` 16 տարին լրացած անձն իրավունք կունենա մատչելի ձեւով ստանալ տեղեկություն իր առողջական վիճակի, հիվանդության ախտորոշման, տրամադրված բժշկական օգնության եւ սպասարկման վերաբերյալ: Այս մասին ասել է պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը՝ ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման ութերորդ նստաշրջանի սեպտեմբերի 9-ի հերթական նիստի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ գործող կարգավորման՝ 16 տարին լրացած անձն իրավունք ունի տալու գրավոր իրազեկված համաձայնություն բժշկական միջամտություն ստանալու կամ դրանից հրաժարվելու վերաբերյալ՝ բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
«Տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը սահմանված է նախարարի հրամանով, սակայն որոշ բժշկական կենտրոններ դրանք տրամադրում են, որոշ բժշկական կենտրոններ էլ հրաժարվում են դրանք տրամադրելուց: Ելնելով առաջացած գործնական խնդիրներից՝ անհրաժեշտութուն է առաջացել այս իրավունքը եւս ամրագրել օրենքով»,- պարզաբանել է նախագծի հեղինակ Զարուհի Բաթոյանը:
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հրաչյա Հակոբյանը ներկայացրել է նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Կառավարության դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Գասպարյանը:
Ազգային ժողովը հունվարի 21-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունել քննարկված հարցերը: «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ օրվա վերջին հիմնական նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետը եւ Կառավարության անդամները պատասխանում են պատգամավորների հարցերին:...

The person over 16 years of age to have right to receive information in an accessible way about his/her health condition by draft
The purpose of the draft is to create legislative bases, according to which, the person over 16 years of age will have right to receive information in an accessible way about his/her health condition, diagnosis, the provided medical aid and service. The deputy Zaruhi Batoyan said this during the regular sitting of the eighth session of the RA NA eighth convocation on September 9, presenting in the first reading the draft law on Making Addenda to the law on Medical Aid and Service to the Population.
According to regulation in force, the person over 16 years of age will have right to receive informed consent for medical intervention or on refusing it except the cases prescribed by law.
“The right to receive information is set by the Minister’s order, but some medical centres provide them, some medical centres refuse providing them. Stemming from the practical problems, it was necessary to fix this right also by law,” the author of the draft Zaruhi Batoyan clarified.
The member of the Standing Committee on Health Care Hrachya Hakobyan presented the endorsement on the draft by the Committee.