Համաձայնագրի վավերացումն ԱՊՀ երկրներին ծառայությունների ոլորտի համեմատական առավելություններն օգտագործելու հնարավորություն կտա
«Ծառայությունների ազատ առեւտրի, հիմնադրման, գործունեության եւ ներդրումների իրականացման մասին» համաձայնագիրը 2023 թվականի հունիսի 8-ին Սոչիում  ստորագրել են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը եւ Ուզբեկստանը: Նպատակը պետությունների միջեւ ծառայությունների, առեւտրի, ներդրումների ոլորտում ավելի լայն տնտեսական համագործակցությունն է եւ փոխշահավետության համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելը: Համաձայնագիրը բխում է «Ազատ առեւտրի գոտու մասին» պայմանագրից: Ընդլայնվում է առեւտրի շրջանակը՝ տարածելով նաեւ ծառայությունների ոլորտի վրա:
Կարգավորվում է ծառայությունների անդրսահմանային առեւտուրը, ընկերությունների ստեղծման եւ գործունեության ոլորտը, մասնակից պետությունների տարածքներով ֆիզիկական անձանց տեղաշարժի եւ ժամանակավոր գտնվելու հետ կապված հարցերի շրջանակը, ինչպես նաեւ ներդրումային գործունեությունը:
«Ծառայությունների ազատ առեւտրի, հիմնադրման, գործունեության եւ ներդրումների իրականացման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելուն վերաբերող հարցն ԱԺ նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սեւակ Միքայելյանը:
Փոխնախարարի խոսքով նախագծի դրույթները չեն հակասում նշված ոլորտում ԵԱՏՄ իրավական ակտերի պահանջներին: ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի գնահատականով կանխատեսվում է, որ համաձայնագրի իրականացումն ԱՊՀ-ում ծառայությունների ծավալը կավելացնի շուրջ 25 տոկոսով:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը դրական է. այս մասին հայտնել է հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը:

8 июня 2023 г. Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия, Таджикистан и Узбекистан подписали в Сочи соглашение “О свободной торговле, учреждении, деятельности и инвестициях в сфере услуг”. Цель – расширение экономического сотрудничества между государствами в области услуг, торговли, инвестиций и создание взаимовыгодных благоприятных условий. Соглашение исходит из договора “О зоне свободной торговли”. Расширяется объем торговли, распространяясь также на сферу услуг.
Регулируется приграничная торговля услугами, сфера создания и деятельности компаний, круг вопросов по передвижению и временному пребыванию физических лиц на территориях государств-участников, а также инвестиционная деятельность.
Заместитель министра экономики РА С.Микаелян представил на заседании НС вопрос ратификации соглашения "О свободной торговле, учреждении, деятельности и инвестициях в сфере услуг".
По словам замминистра, положения проекта не противоречат требованиям правовых актов ЕАЭС в указанной сфере. По оценке исполкома СНГ, прогнозируется, что реализация соглашения позволит увеличить объем услуг в Содружестве почти на 25%.
Заключение Постоянной комиссии по экономическим вопросам положительное, о чем сообщил член комиссии К.Амбарцумян.