Կադաստրի կոմիտեում գործող գնահատման հանձնաժողովի անդամների համար օրենքով սահմանված հինգ տարվա աշխատանքային ստաժ ունենալու պահանջը կփոխարինվի երկու տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժի պահանջով:
Ներկայացնելով «Գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխությունները` ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանն ընդգծել է, որ կսահմանվի գնահատման հանձնաժողովի անդամ լինելու եւ հանձնաժողովի կազմի մեջ ներգրավվելու ռոտացիոն համակարգ: Զեկուցողի խոսքով փոփոխությունը կնպաստի, որ երկու եւ ավելի տարիների մասնագիտական ստաժ ունեցող գնահատողները կարողանան որպես անդամ մասնակցել հանձնաժողովի աշխատանքներին եւ տալ համապատասխան եզրակացություններ:
ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող գնահատողները պետք է 30 եւ ավելի տոկոս մասնակցություն ունենան ՀԿ-ներում, որպեսզի վերջիններս հնարավորություն ունենան հաշվառվել Կադաստրի կոմիտեում: «Այդ մասնակցային շեմը մենք 30-ից իջեցնում ենք 10 տոկոսի` հնարավորություն ստեղծելով, որ գործող 1 գնահատման հասարակական կազմակերպության փոխարեն հնարավոր լինի ստեղծել եւս 4 նմանատիպ կազմակերպություններ եւ դրանք հաշվառել Կադաստրի կոմիտեում` որպես ոլորտի մասնակից ՀԿ-ներ»,- մանրամասնել է Սուրեն Թովմասյանը:
Նախաձեռնությամբ նաեւ որոշակի պահանջներ են սահմանվում լիազոր մարմնում գնահատման ՀԿ-ների հանդեպ` հնգամյա գործունեության ծրագրի ներկայացում եւ դրա վերաբերյալ հաշվետվողականություն:
Հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է որակավորված մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ հանդիսանալու պահանջներին:
Հարակից զեկուցող, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Ցիրունյանը բարձրաձայնել է նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Նրա խոսքով ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչությունը ներկայացրել է առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:

Установленное законом требование о наличии пятилетнего опыта работы для членов аттестационной комиссии, работающей в Комитете кадастра, будет заменено требованием о двухлетнем профессиональном опыте работы.
Представляя поправки в закон "Об оценочной деятельности", руководитель Комитета кадастра РА С.Товмасян подчеркнул, что будет установлена система ротации членов оценочной комиссии и участия в составе комиссии. По его словам, изменение поможет оценщикам с двухлетним и более профессиональным опытом участвовать в работе комиссии в качестве членов и давать соответствующие заключения.
Оценщики-граждане РА должны иметь 30% и более участия в общественных организациях (ОО), чтобы иметь возможность зарегистрироваться в Комитете кадастра. "Мы снижаем этот порог участия с 30 до 10%, создавая возможность формирования еще 4-х подобных организаций вместо существующей одной оценочной ОО и регистрировать их в Комитете кадастра как участвующие в сфере ОО", - пояснил С.Товмасян.
Инициатива также устанавливает определенные требования к оценочным ОО в уполномоченном органе – представление пятилетней программы деятельности и отчетности о ней.
Следующее изменение касается требований к члену профессиональной квалифицированной комиссии.
Содокладчик член Постоянной комиссии по экономическим вопросам А.Цирунян озвучил положительное заключение комиссии по проекту. По его словам, Экспертно-аналитическое управление Аппарата НС представило предложения, которые были приняты.