Մեկնարկել է ԱԺ հերթական նստաշրջանի աշխատանքը
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկել է ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման ութերորդ նստաշրջանի աշխատանքը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ Կենտրոնական ընտրական  հանձնաժողովը  ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր ընտրված եւ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած պատգամավորի մանդատը հաջորդ թեկնածուին տրամադրելու մասին թիվ 21 արձանագրությունը, ըստ որի՝ մանդատը տրվում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին մասի հերթական հաջորդ թեկնածու Արմենուհի Ղազարյանին:
Ազգային ժողովի  կազմը համալրած պատգամավոր Արմենուհի Ղազարյանն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն ԱԺ նիստում երդվել է:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է ԱԺ ութերորդ գումարման ութերորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագիծը, որի 3-րդ բաժնում ներառված՝ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության համար զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամների երաշխիքների մասին» օրենքի նախագծին ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը տվել էր բացասական եզրակացություն: Նախագիծը նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու համար խորհրդարանը քվեարկել է:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը քվեարկությունից առաջ պարզաբանել է, որ այն կարգավորումները, որոնք նախագծով առաջարկում է Գեղամ Նազարյանը, արդեն իրավական այլ կարգավորումներով հասցեագրված  են, ուստի խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու:

On September 9, the work of the eighth session of the eighth convocation of the RA National Assembly began under the sounds of the RA National Anthem.
The NA President Alen Simonyan stated that the Central Electoral Commission had presented Protocol No. 21 on granting the mandate of a deputy elected to the National Assembly whose powers have prematurely terminated to the next candidate, according to which the mandate is given to the next candidate of the first part of the electoral list of the Civil Contract Party Armenuhi Ghazaryan.
The deputy Armenuhi Ghazaryan, who filled the seat of the National Assembly, was sworn in at the NA sitting in accordance with the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly.
The NA President Alen Simonyan presented the draft agenda of the eighth session of the eighth convocation of the National Assembly, and the Standing Committee on Defense and Security of the National Assembly didn’t endorse the draft law on guarantees for the family members of servicemen killed for the defense of the Republic of Armenia included in the third section authored by the MP Gegham Nazaryan from the NA Armenia Faction. The Parliament voted to include the draft in the agenda of the session.
The Head of the NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan clarified before the voting that the regulations proposed by Gegham Nazaryan in the draft are already addressed by other legal regulations, so the Faction will vote against.
Not receiving enough votes in favor, the draft was not included in the agenda of the session.
Alen Simonyan also presented the draft agenda of the regular sittings of the National Assembly to be convened on September 9.