Գործադիրը լրացումներ եւ փոփոխություն է առաջարկում Քրեակատարողական օրենսգրքում: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանն ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում քննարկման է ներկայացրել հիմնական կարգավորումները:
Հիվանդանոցային պայմաններում երկարատեւ բժշկական օգնության, սպասարկման եւ խնամքի կարիք ունեցող դատապարտյալները կտեղափոխվեն դատապարտյալների հիվանդանոց` բուժական քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ վերջիններս կպահվեն միջին անվտանգային գոտու խիստ պայմանների համար նախատեսված խցային պայմաններում: Պահման պայմանների առանձնահատկությունները սահմանվելու են քրեակատարողական հիմնարկների ներքին կանոնակարգով:
Քրեակատարողական ծառայությունն ապահովելու է բուժական քրեակատարողական հիմնարկում պատիժների կատարման կարգն ու պայմանները, իսկ դատապարտյալների բժշկական օգնությունը եւ սպասարկումն իրականացնելու է Առողջապահության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը:
Օրենսգրքում կսահմանվի լիազորող նորմ, որը հնարավորություն կտա Արդարադատության նախարարի հրամանով առավել մանրամասն կարգավորել դատապարտյալի ռիսկերի եւ կարիքների գնահատման կարգն ու պայմանները: Փոխնախարարի խոսքով քրեական արդարադատության եւ քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումների ոլորտում առանցքային նշանակություն ունի ազատազրկված անձանց ռիսկերի ու կարիքների գնահատման (ՌԿԳ) արդյունավետ իրականացումը, որն էլ վերասոցիալականացման ծրագրերի մշակման ու իրականացման հիմք է:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Արփինե Դավոյանը: Նա առողջապահական հարցերը քննարկելու նպատակով առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կարեւորել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանի մասնակցությունը հանձնաժողովի քննարկումներին:

Исполнительная власть предлагает дополнения и изменение в УПК. Заместитель министра юстиции РА Л.Балян представил основные положения для обсуждения на внеочередной сессии НС.
Осужденные, нуждающиеся в длительной медпомощи, обслуживании и уходе в больничных условиях, будут переведены в больницу осужденных – лечебное уголовно-исполнительное (пенитенциарное) учреждение, где будут содержаться в камерах, предназначенных для условий зоны усиленного режима. Особенности условий содержания будут определены внутренним распорядком указанных учреждений.
Пенитенциарная служба будет обеспечивать порядок и условия исполнения наказаний в лечебном учреждении, а медпомощь и обслуживание осужденных будет осуществлять “Центр уголовно-исполнительной медицины” Министерства здравоохранения.
В Кодексе будет определена разрешительная норма, которая позволит приказом министра юстиции более детально регулировать порядок и условия оценки рисков и потребностей осужденного. По словам замминистра, ключевое значение в сфере реформирования уголовного правосудия и пенитенциарной системы имеет эффективное проведение оценки рисков и потребностей (ООП) заключенных, что является основой для разработки и реализации программ ресоциализации.
А.Давоян представила положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. В обсуждении вопросов здравоохранения в период между первым и вторым чтениями она отметила участие в дебатах председателя комиссии по вопросам здравоохранения Н.Зейналяна.