Նախագծերի փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է բնագավառում ծառայություններ մատուցող լիցենզավորվող անձանց կողմի համապատասխան տեղեկատվություն հարկային մարմին տրամադրելու անհրաժեշտությամբ. նշել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը՝ խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացնելով ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հարկային օրենսգրքով հարկային մարմնին վերապահված է իրավասություններ հարկ վճարողներից Կառավարության սահմանված կարգով պահանջելու տեղեկատվություն իրենց կամ իրենց մոտ պահվող այն հարկ վճարողների մասին, որը հարկային մարմինն օգտագործում է իր ընթացիկ հսկողությունն իրականացնելու, ուսումնասիրություններ եւ վերլուծություններ կատարելու ընթացքում:
Հաշվի առնելով տեղեկատվություն ստանալու կարեւորությունը՝ առաջարկվում է երկու օրենքներում սահմանել բացառություններ` հարկային մարմիններում տեղեկատվություն տրամադրելու առումով:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի տեսակետը ՝ կոչ անելով ընդունել օրենսդրական փաթեթը:

It is proposed to establish exceptions in terms of providing information to tax bodies
The adoption of the package of drafts is conditioned by the necessity to provide relevant information to the tax body on the part of licensees providing services in the field: The Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan stated, presenting the package of draft laws on Making Amendment and Addendum to the Law on Energy and on Making Addendum to the Water Code of the Republic of Armenia for debate to the Parliament.
According to the Tax Code, the tax body is empowered to request from the taxpayers, in accordance with the procedure established by the Government, information about themselves or the taxpayers kept by them, which the tax body uses to carry out its current control, studies and analyses.
Taking into consideration the importance of receiving information, it is proposed to define exceptions in two laws in terms of providing information in tax authorities.
The member of the NA Standing Committee on Economic Affairs David Arushanyan presented the viewpoint of the Committee, calling on his colleagues to adopt the legislative package.