Ազգային ժողովը հունիսի 11-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները հաստատել են ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագիծը, որից հետո սկսել նախագծերի քննարկումը: Օրակարգային մի քանի հարցերի քննարկումը կիրականացվի հատուկ ընթացակարգով. դրանց երկրորդ ընթերցումը կիրականացվի առաջին ընթերցմամբ ընդունումից հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Կենսաթոշակային համակարգի կուտակային բաղադրիչի մասնակիցների իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանության լրացուցիչ երաշխիքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը:
Նախաձեռնության նպատակն է երկարաձգել 2023 թվականի նոյեմբերի 22-ին ընդունված թիվ ՀՕ-374-Ն օրենքի անցումային դրույթով նախատեսված ժամկետը՝ հնարավորություն տալով ԼՂ-ից տեղահանված անձանց դիմել պետական գրանցում եւ պետական հաշվառում իրականացնող մարմին՝ կազմակերպությունների գրանցումը կամ անհատ ձեռնարկատերերի հաշվառումը ճանաչելու համար:
Օրինագծով հնարավորություն է տրվում Լեռնային Ղարաբաղի կուտակային համակարգում ձեւավորված կենսաթոշակային խնայողությունները տեղափոխելու Հայաստանի Հանրապետությունում գործող կենսաթոշակային ֆոնդեր: Լեռնային Ղարաբաղի կուտակային համակարգի մասնակից հանդիսացող անձը կարող է դիմել իր կենսաթոշակային խնայողությունների տեղափոխման համար, իսկ չդիմելու դեպքում ֆոնդի մասնակիցների ռեեստրը վարողն է ապահովելու  կենսաթոշակային խնայողությունների՝ ՀՀ կուտակային համակարգում գործող կենսաթոշակային ֆոնդեր տեղափոխելու համար անհրաժեշտ քայլերը:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի հարցի համատեքստում մանրամասնելով նախաձեռնության նպատակը՝  փոխնախարարը հայտնել է, որ Կառավարությունը նախաձեռնել է այս փոփոխությունը, որպեսզի ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար հնարավորություն ստեղծվի՝ իրենց իրավունքները լիարժեք իրացնելու եւ ՀՀ կենսաթոշակային ֆոնդեր տեղափոխելու ԼՂ-ում արդեն իսկ կուտակված մասերը՝ հետագայում մեկ կենսաթոշակային համակարգից օգտվելու համար: Այսինքն՝ նախաձեռնությունը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղից տեղափոխված այն անձանց, որոնք աշխատում են Հայաստանում, ստանում են աշխատավարձեր, վճարում են կուտակային կենսաթոշակի մասնաբաժիններ: «Սրանով մենք կարգավորում ենք նրանց՝ հետագայում կենսաթոշակային համակարգից օգտվելու երաշխիքները եւ իրավունքները»,- արձագանքելով զեկուցողին՝ պարզաբանել է Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Լիլիթ Մինասյանը:
Օրենսդրական այս նախաձեռնության երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը տեղի կունենա առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:
19.02.2025
Հակոբ Արշակյանն ընդունել է ՀՀ-ում Դոմինիկանայի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 19-ին ընդունել է մեր երկրում Դոմինիկանայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր նորանշանակ դեսպան Ալեխանդրո Արիաս Սարսուելային (նստավայրը` Մոսկվա): Շնորհավորելով Ալեխանդրո Արիաս Սարսուելային դեսպան նշանակվելու առթիվ` Հակոբ Արշակյանը համոզմունք ...
Խորհրդարանում նշվել է Գիրք նվիրելու օրը
2008 թվականից ի վեր փետրվարի 19-ին Հայաստանում նշվում է Գիրք նվիրելու օրը: Տոնի ընտրության օրը պատմական ու նվիրական  է: 1869 թվականի այդ օրը ծնվել է Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը: Յուրահատուկ տոնի առթիվ հանրապետությունում անցկացվում են գրքերի շնորհանդեսներ, հանրային ընթերցումներ ...
Հակոբ Արշակյանը ողջույնի խոսքով է հանդես եկել ԱՏՁՄ 24-րդ համաժողովին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 19-ին ողջույնի խոսքով է հանդես եկել Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) 24-րդ համաժողովին: Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը պետություն եւ մասնավոր գործընկերության շրջանակում կարեւորել է ասոցիացիաների դերը...

On June 11, the National Assembly began the work of the regular sittings. The deputies approved the draft agenda of the NA regular sittings, after which the debate of the drafts began. The debate of several agenda items will be held in the special procedure: their second reading will be held after the adoption in the first reading within twenty-four hours.
The legislative package on Making Amendment and Addendum to the law on Legal Persons’ State Registration, the Legal Persons’ Separated Sub-divisions, State Accounting of the Institutions and Individual Entrepreneurs and on Making Addendum to the law on the Rights of the Participants of the Pension System Accumulative Component and Additional Guarantees of Protection of Legal Interests was debated in the first reading, presented by the RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan.
The purpose of the initiative is to extend the term stipulated by the transitional provision of the law N HO-374-N adopted on November 22, 2023, giving an opportunity to the persons to apply to the body implementing state registration and state calculation for recognizing the registration of the organizations or the individual entrepreneurs’ calculation.
An opportunity is given to move the pension savings formed in the accumulative system of Nagorno Karabakh to the pension funds functioning in the Republic of Armenia. The person being participant of the accumulative system of Nagorno Karabakh vcan apply for moving his/her pension savings, and in case of not applying the person moderating the register of the fund participants will ensure the steps necessary for moving pension savings to the pension funds functioning in the RA accumulative system.
In the context of the question of the NA Vice President Hakob Arshakyan, detailing the purpose of the initiative, the Deputy Minister informed that the Government initiated this amendments, in order an opportunity will be created for our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh to fully execute their rights and to move already the accumulated parts in Nagorno Karabakh to the RA pension funds, in the future to make use of one pension system. That means, the initiative refers to the persons, who moved from Nagorno Karabakh, who work in Armenia, receive salaries, pay the accumulative pension shares. “We regulate their guarantees and rights of making use of the pension funds in the future with this,” responding to the rapporteur, Hakob Arshakyan clarified.
Lilit Minasyna presented the endorsement of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
The debate of this legislative initiative in the second reading will be held after passing it in the first reading within twenty-four hours.