ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արթուր Խաչատրյանը, Արմեն Գեւորգյանը եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանն ապրիլի 30-ին հանդիպել են Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Խերտ Յան Կուպմանի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հայ խորհրդարանականները, ողջունելով հյուրերին, արժեւորել են մեր երկրում ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը` նշելով, որ դրանք կարեւոր են երկրի կայուն զարգացման եւ կյանքի որակի բարելավման տեսանկյունից:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին: Աննա Մկրտչյանի դիտարկմամբ ակտիվ չի ընթանում համաձայնագրի կիրարկման գործընթացը: Պատգամավորը, կարեւորելով ԼՂ-ից տեղահանված հայ բնակչության մարդասիրական խնդիրների լուծման հարցում ԵՄ օժանդակությունը, բարձրացրել է տեղահանվածների ինքնորոշման իրավունքի եւ վերջիններիս` իրենց բնակավայրեր վերադարձին առնչվող հարցերը:
Արթուր Խաչատրյանը եւ Արմեն Գեւորգյանն էլ խոսել են տարածաշրջանում առկա անվտանգային վիճակի մասին, անդրադարձել Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակին, մարդու իրավունքների պաշտպանության ու ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրներին:

On April 30, the deputies of the RA NA Armenia Faction the deputies Artur Khachatryan and Armen Gevorgyan and the deputy of With Honor Faction Anna Mkrtchyan met with the delegation led by the Director-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations Gert Jan Koopman.
Welcoming the guests, the Armenian parliamentarians valued the programmes being implemented by the support of the European Union in our country, noting that they are important in terms of the sustainable development of the country and the improvement of the life quality.
At the meeting reference was made to the RA-EU Comprehensive and Enhancement Partnership Agreement. As Anna Mkrtchyan observed, the implementation process of the Agreement does not actively go on. Emphasizing the EU assistance in the solution of the humanitarian problems of the Armenian population displaced from Nagorno Karabakh, the MP raised the issues regarding the right to self-determination of those displaced and the return to their settlements.
Artur Khachatryan and Armen Gevorgyan spoke about the security situation existing in the region, referred to the inner-political situation, the protection of human rights and the problems related to democracy.