ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արթուր Խաչատրյանը, Արմեն Գեւորգյանը եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանն ապրիլի 30-ին հանդիպել են Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Խերտ Յան Կուպմանի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հայ խորհրդարանականները, ողջունելով հյուրերին, արժեւորել են մեր երկրում ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը` նշելով, որ դրանք կարեւոր են երկրի կայուն զարգացման եւ կյանքի որակի բարելավման տեսանկյունից:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին: Աննա Մկրտչյանի դիտարկմամբ ակտիվ չի ընթանում համաձայնագրի կիրարկման գործընթացը: Պատգամավորը, կարեւորելով ԼՂ-ից տեղահանված հայ բնակչության մարդասիրական խնդիրների լուծման հարցում ԵՄ օժանդակությունը, բարձրացրել է տեղահանվածների ինքնորոշման իրավունքի եւ վերջիններիս` իրենց բնակավայրեր վերադարձին առնչվող հարցերը:
Արթուր Խաչատրյանը եւ Արմեն Գեւորգյանն էլ խոսել են տարածաշրջանում առկա անվտանգային վիճակի մասին, անդրադարձել Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակին, մարդու իրավունքների պաշտպանության ու ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրներին:

30 апреля депутаты НС от фракции "Армения" А.Хачатрян, А.Геворкян и фракции "Честь имею” А.Мкртчян встретились с делегацией, возглавляемой генеральным директором Европейской комиссии по политике соседства и переговорам о расширении Хертом Яном Купманом.
На встрече присутствовал глава делегации Евросоюза в Армении, посол Василис Марагос.
Армянские парламентарии, приветствуя гостей, высоко оценили программы, реализуемые в нашей стране при поддержке ЕС, отметив, что они важны с точки зрения стабильного развития страны и улучшения качества жизни.
На встрече затронуто Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС. По словам А.Мкртчян, процесс реализации соглашения не совсем активен. Депутат, подчеркнув помощь ЕС в решении гуманитарных проблем армянского населения, вынужденного покинуть Нагорный Карабах, подняла вопросы, связанные с правом вынужденных переселенцев на самоопределение и их возвращением в места проживания.
А.Хачатрян и А.Геворкян также коснулись текущей ситуации с безопасностью в регионе, внутриполитической ситуации в Армении, проблем защиты прав человека и демократии.