Նախագծով առաջարկվում է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահի եւ հանձնաժողովի անդամի հիմնական աշխատավարձի հաշվարկման գործակիցները սահմանել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում համապատասխան պաշտոն զբաղեցնող անձանց հիմնական աշխատավարձի հաշվարկման համար սահմանված գործակիցների չափերին համապատասխան: Ներկայացնելով ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ` ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավար Վաչե Քալաշյանը:
Հարցը քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 2-ի նիստում:
«Ելնելով «Վարձատրության մասին» օրենքով սահմանված սկզբունքներից` այն է, որ վարձատրության քաղաքականությունը պետք է լինի խարսխված արդարության, համադրելի գործակիցների եւ պատասխանատվության ու պարտականություններին համաչափ, Կառավարությունն առաջարկում է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահի եւ անդամի գործակիցները նույնպես վերանայել եւ համամասնորեն բարձրացնել»,- նշել է Վաչե Քալաշյանը:
Հիմնական զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին` անդրադառնալով Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահի եւ անդամի պարտականություններին ու լիազորություններին, Անկախ պետական մարմինների վարձատրության գործակիցներին, վարձատրության քաղաքականության միասնականությանը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հետաքրքրվել է` ինչպիսի՞ն է Անկախ մարմինների վարձատրության սկզբունքը, ո՞ր կոլեգիալ մարմինն է ամենաբարձրը վարձատրվում, եւ արդյո՞ք կան վարձատրության անհամապատասխանություններ գործող մարմիններում: «Մենք ունենք 6 անկախ պետական մարմին, որոնցից վարձատրության ամենաբարձր գործակիցը ԲԴԽ նախագահինն ու անդամինն է»,- պատասխանել է Վաչե Քալաշյանը:
«Պետք է հարգվի սահմանադրական կարգավիճակը, ինչից ելնելով էլ` պետք է կատարվի ներկայացված փոփոխությունը»,- նշել է Վլադիմիր Վարդանյանը` հավելելով, որ Անկախ մարմինների գործառույթների մեջ չպետք է լինի հսկայական անջրպետ:
Եզրափակիչ ելույթում հիմնական զեկուցողը նշել է, որ հետագա մասնագիտական քննարկումներում վարձատրության բարեփոխումների շրջանակներում անհրաժեշտ է անդրադառնալ վիճահարույց խզվածքներին եւ հաղթահարել որոշակի աղավաղումները: «Կառավարության կողմից հաստատված բարեփոխումների ռազմավարությամբ դա նույնպես նախատեսված է, եւ մինչեւ 2026 թվականը մենք հանձնառություն ունենք իրականացնելու այդ բարեփոխումը»,- ասել է Վաչե Քալաշյանը:

“Согласно проекту, коэффициенты для расчета базовой зарплаты председателя и члена Комиссии по телевидению и радио (КТР) предлагается установить соразмерно коэффициентам, установленным для расчета базового оклада лиц, занимающих соответствующие должности в Центральной избирательной комиссии (ЦИК)”, - отметил руководитель Офиса гражданской службы Аппарата Премьер-министра РА В.Калашян, представляя в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы".
2 апреля вопрос обсуждался на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
“Исходя из принципов, установленных законом “Об оплате”, которые заключаются в том, что политика оплаты труда должна быть основана на справедливости, сопоставимости коэффициентов, пропорциональности ответственности и обязанностей, правительство предлагает пересмотреть и соразмерно повысить коэффициенты председателя и члена КТР, - подчеркнул В.Калашян.
Основной докладчик ответил на вопросы депутатов, коснувшись обязанностей и полномочий председателя и члена КТР, коэффициентов оплаты труда независимых государственных органов, единообразия политики вознаграждения.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян поинтересовался принципом оплаты труда независимых органов, какой коллегиальный орган получает самую высокую зарплату и есть ли расхождения в оплате труда в действующих органах. "У нас есть 6 независимых государственных органов, из которых самый высокий коэффициент зарплаты у председателя и члена ВСС", - пояснил В.Калашян.
"Необходимо соблюдать конституционный статус, исходя из которого должно быть реализовано предложенное изменение", - отметил В.Варданян, добавив, что не должно быть огромного разрыва в функциях независимых органов.
В заключительном выступлении основной докладчик отметил, что в дальнейших профессиональных обсуждениях необходимо устранять спорные пробелы и преодолевать определенные перекосы в рамках реформы заработной платы. "Это также предусмотрено утвержденной правительством стратегией преобразований, и мы намерены реализовать эту реформу к 2026 г.", - отметил В.Калашян.