Եվրոպական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի հետ:
Փետրվարի 29-ին կայացած հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը եւ ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավարի տեղակալ Սիլյա Կասմանը:
Վասիլիս Մարագոսը ներկայացրել է Եվրոպական միության աջակցությամբ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող ծրագրերը, դրանց ընթացքը: Դեսպանը գոհունակությամբ նշել է, որ ԵՄ տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրով Հայաստանի համար նախատեսված 2,6 միլիարդ եվրոյի աջակցության փաթեթից 550 միլիոնն արդեն տեղաբաշխվել է: Սրան զուգահեռ շարունակվում են բյուջետային աջակցության ծրագրերով իրականացվող բարեփոխումները:
Վասիլիս Մարագոսի խոսքով ԵՄ-ն փորձում է նաեւ իրականացնել այնպիսի նախագծեր, որոնք կնպաստեն Հայաստանում զբաղվածության ոլորտում հնարավորությունների եւ հավելյալ արժեքի ստեղծմանը:
Հայ խորհրդարանականներն արժեւորել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը, ընդգծել ԵՄ աջակցությամբ մեր երկրում իրականացվող ծրագրերի արդյունավետությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ներկայում մշակման փուլում գտնվող ՀՀ-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունների նոր փաթեթին:

Члены Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции встретились с главой делегации ЕС в РА Василисом Марагосом.
Во встрече, состоявшейся 29 февраля, также приняли участие замруководителя Аппарата НС Э.Хачикян и замруководителя отдела сотрудничества делегации ЕС в РА Силя Касман.
Василис Марагос представил программы, реализуемые в различных сферах в Армении при содействии ЕС, их ход. Посол с удовлетворением отметил, что из пакета поддержки в 2,6 млрд евро, намеченного для РА экономической и инвестиционной программой ЕС, уже размещено 550 млн. Наряду с этим продолжаются реформы, проводимые по программам бюджетной поддержки.
По Марагосу, ЕС также пытается реализовать проекты, способствующие созданию в Армении возможностей и добавленной стоимости в сфере занятости.
Армянские парламентарии высоко оценили сотрудничество РА-ЕС, подчеркнули эффективность программ, реализуемых в нашей стране при поддержке ЕС.
На встрече затронут новый пакет приоритетов партнерства РА-ЕС, находящийся в настоящее время в стадии разработки.