ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 29-ին Դուբլինում հանդիպել է Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահ Լաուրի Հուսսարին: Նա նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Էստոնիայի հետ դինամիկ զարգացող բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են փոխադարձ վստահության եւ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա: Կողմերն ընդգծել են երկկողմ օրակարգում միջխորհրդարանական համագործակցությունը՝ կարեւորելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի նշանակալի դերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն արժեւորել է Էստոնիա-Հայաստան բարեկամական խմբի` մոտ ժամանակներում նախատեսված այցը՝ նշելով, որ մեր երկրի համար այս ծանր եւ մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում հարկավոր են նման այցերը:
Քննարկվել են միջազգային խորհրդարանական համագործակցության հեռանկարները: «Իհարկե, չեմ կարող չանդրադառնալ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվող մեր հայրենակիցների հարցին: Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետեւանքով հարյուրավոր զոհեր եւ վիրավորներ ունենք: Բաքուն իրականացնում է հայաթափման քաղաքականություն»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը: Էստոնացի գործընկերն այս հարցում կարեւորել է միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն առաջնային է իրենց համար:

On September 29, in Dublin the RA NA President Alen Simonyan met with the President of the Parliament of Estonia Lauri Hussar. He noted that Armenia greatly highlights the dynamically developing friendly relations with Estonia, which are based on mutual trust and core democratic values. The sides underscored the inter-parliamentary cooperation on the bilateral agenda, emphasizing the significant role of the Parliamentary Friendship Groups.
The RA NA President valued the visit of Estonia-Armenia Friendship Group designed in the near future, noting that these visits are needed in the difficult period full of challenges for our country.
The perspectives of international parliamentary cooperation were discussed. “Of course, I cannot but touch upon the issue of our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh. We have hundreds of victims and wounded because of large-scale attack of Azerbaijan. Baku implements policy of depopulation of Armenians from Nagorno Karabakh,” Alen Simonyan stressed. In this issue the Estonian colleague emphasized the adequate response of the international community, underscoring that the territorial integrity of Armenia is of priority for them.