ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 29-ին Դուբլինում հանդիպել է Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահ Լաուրի Հուսսարին: Նա նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Էստոնիայի հետ դինամիկ զարգացող բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են փոխադարձ վստահության եւ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա: Կողմերն ընդգծել են երկկողմ օրակարգում միջխորհրդարանական համագործակցությունը՝ կարեւորելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի նշանակալի դերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն արժեւորել է Էստոնիա-Հայաստան բարեկամական խմբի` մոտ ժամանակներում նախատեսված այցը՝ նշելով, որ մեր երկրի համար այս ծանր եւ մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում հարկավոր են նման այցերը:
Քննարկվել են միջազգային խորհրդարանական համագործակցության հեռանկարները: «Իհարկե, չեմ կարող չանդրադառնալ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվող մեր հայրենակիցների հարցին: Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետեւանքով հարյուրավոր զոհեր եւ վիրավորներ ունենք: Բաքուն իրականացնում է հայաթափման քաղաքականություն»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը: Էստոնացի գործընկերն այս հարցում կարեւորել է միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն առաջնային է իրենց համար:

29 сентября Председатель НС А.Симонян встретился в Дублине со спикером парламента Эстонии Лаури Гуссаром. Он отметил, что Армения придает большое значение динамично развивающимся дружественным отношениям с Эстонией, которые основаны на взаимном доверии и общих демократических ценностях. Стороны подчеркнули межпарламентское сотрудничество в двусторонней повестке дня, особо выделив весомую роль парламентских групп дружбы.
Спикер НС РА высоко оценил намеченный на ближайшее время визит группы дружбы Эстония-Армения, отметив, что подобные посещения необходимы нашей стране в этот трудный и полный вызовов период.
Обсуждены перспективы международного парламентского сотрудничества. "Конечно, не могу не затронуть проблему депортации наших соотечественников из Нагорного Карабаха. Вследствие широкомасштабного нападения Азербайджана имеем сотни жертв и раненых. Баку реализует политику деарменизации”, - подчеркнул А.Симонян. Эстонский коллега отметил важность адекватной реакции международного сообщества, особо выделив, что территориальная целостность Армении приоритетна для них.