Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 29-ին հանդիպել է Ֆինլանդիայի խորհրդարանի խոսնակ Յուսսի Հալլա-Ահոյին:
Շնորհավորելով գործընկերոջը Ֆինլանդիայի խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ օրենսդիր մարմինների միջեւ շփումները կակտիվանան՝ նպաստելով երկկողմ եւ միջազգային հարթակներում արդյունավետ համագործակցությանը: Կողմերը միակարծիք են եղել, որ միջպետական հարաբերությունների առաջմղման գործում կարեւոր դեր ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
Հանդիպման առանցքում են եղել Հայաստանում տիրող իրավիճակը եւ այն մարտահրավերները, որոնց հաղթահարման համար անհրաժեշտ է միջազգային գործընկերների աջակցությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ադրբեջանական ագրեսիայից, լայնածավալ հարձակումից եւ տեղահանման հանգեցրած գործոններից: «Ադրբեջանի անօրինական գործողությունները բխում են միջազգային հանրության ոչ համարժեք արձագանքից»,- եզրափակել է ՀՀ ԱԺ նախագահը: Նա հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է միջազգայնորեն երաշխավորվեն: ՀՀ ԱԺ խոսնակը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ իրականացված ոտնձգությունները՝ հիշեցնելով, որ դեռ Ադրբեջանի կողմից չեն վերադարձվել պատանդառության մեջ պահվող մեր հայրենակիցները:
Քննարկում է ընթացել տարածաշրջանի իրադրությամբ պայմանավորված տեղեկատվական պատերազմների եւ Ադրբեջանի կողմից սոցցանցերով սոսկալի կադրեր եւ ապատեղեկատվություն տարածելու վերաբերյալ: Գործընկերոջ խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացին: Մտքեր են փոխանակվել հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում նախատեսված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպման շուրջ:

On September 29, the NA President of the Republic of Armenia Alen Simonyan met with the Speaker of the Parliament of Finland Jussi Halla-aho within the framework of the European Conference of the Presidents of Parliaments of the Council of Europe.
Congratulating his colleague on his election to the position of the Speaker of Parliament of Finland, Alen Simonyan noted that contacts between the legislative bodies will be intensified, promoting effective cooperation on bilateral and international platforms. The parties agreed that inter-parliamentary cooperation has an important role in promoting interstate relations.
The situation in Armenia and the challenges that need the support of international partners to overcome were at the core of the meeting. The RA NA President gave details about the Azerbaijani aggression against the Armenians of Nagorno-Karabakh, the large-scale offensive and the factors that led to their displacement. “Azerbaijan’s illegal actions stem from the inadequate response of the international community,” the RA NA President concluded. He added that the rights and security of our compatriots of Nagorno-Karabakh should be guaranteed internationally. The RA NA President presented the encroachments made by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia, reminding that our compatriots held hostage by Azerbaijan have not yet been returned.
There was a discussion about the information wars caused by the situation in the region and Azerbaijan’s spreading horrible videos and photos, as well as misinformation on social networks. At his colleague’s request, the RA NA Speaker touched upon the process of ratification of the Rome Statute by Armenia. Ideas were exchanged regarding the meeting of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev scheduled for October 5 in Granada.
At the end of the meeting, the RA NA President invited his colleague on an official visit to Armenia.