««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է թույլատվական փաստաթղթերի տրամադրումը բացառապես էլեկտրոնային եղանակով տրամադրելու նպատակով իրավական ակտերում փոփոխություններ իրականացնելու գործընթացն ապահովելու անհրաժեշտությամբ: «Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» արտաքին առեւտրի հարթակի եւ պետական կառավարման մարմինների միջեւ հարթակի ներդրմամբ պայմանավորված՝ հայտատուների կողմից դիմումների ներկայացման եւ թույլատվական փաստաթղթերի տրամադրման գործընթացը կարող է իրականացվել էլեկտրոնային եղանակով: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը՝ ԱԺ սեպտեմբերի 11-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Առաջարկվում է լրացում կատարել  օրենքի  2.1 հոդվածում, որի արդյունքում՝ արտաքին առեւտրի ոլորտում սահմանափակումների ենթակա ապրանքներ արտահանելու եւ (կամ) ներմուծելու համար ՀՀ կառավարության սահմանած լիազոր մարմնի կողմից լիցենզիաների կամ թույլտվությունների կամ հավաստագրերի տրամադրումը կիրականացվի բացառապես էլեկտրոնային եղանակով, մասնավորապես, սակագնային քվոտայի շրջանակում ՀՀ ներմուծվող առանձին տեսակի գյուղատնտեսական ապրանքների նկատմամբ սակագնային քվոտայի տրամադրման եւ «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» պայմանագրի 29-րդ հոդվածին համապատասխան ՀՀ կողմից միակողմանի ընդունվող ոչ սակագնային սահմանափակումների կիրառման կարգեր:
Նախագծի ընդունման արդյունքում արտաքին առեւտրի ոլորտում արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնողների համար կստեղծվեն առավել պարզեցված պայմաններ, քանի որ արտաքին առեւտրի շրջանակում ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված թույլատվական փաստաթղթերի ներկայացման գործընթացը կիրականացվի բացառապես էլեկտրոնային եղանակով:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հետաքրքրվել է՝ ի՞նչ է տալու այս փոփոխությունը բիզնեսին, այն վերաբերում է քաղաքացիների՞ն, բիզնեսի՞ն, թե՞ երկուսին էլ: Փոխնախագահը նաեւ հետաքրքրվել է՝ արդյոք հեշտացվելո՞ւ է սրանով տնտեսվարողների գործը:
Փոխնախարարի պարզաբանմամբ հարցը վերաբերում է բիզնեսին: «Օրինակ՝ եթե ուզում եք ստանալ թույլտվություն՝ արտահանելու համար երկակի նշանակության ապրանք, դուք դիմում եք այդ էլեկտրոնային հարթակին, եւ ոչ մի թղթային փաստաթղթեր չեն ներգրավում այս շրջանառության մեջ»,- ասել է Նարեկ Տերյանը՝ հավելելով, որ այն թույլտվությունները, որոնք տալիս է Էկոնոմիկայի նախարարությունը, հնարավոր կլինի ստանալ էլեկտրոնային համակարգով:
Առաջարկվող կարգավորումը քննարկվե՞լ է գործարար շրջանակների հետ, ի՞նչ կարծիք ունեն նրանք. հետաքրքրվել է «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը: Նարեկ Տերյանի տեղեկացմամբ գործարարների, Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության հետ հարցը քննարկվել է, նրանց կարծիքը դրական է:

The adoption of the draft law on Making Addendum to the Law on Trade and Services is conditioned by ensuring the process of amending the legal acts to provide the permission documents exclusively online. The process of submitting applications and ensuring permission documents by the applicants conditioned by the introduction of Single Window/One Stop between the foreign trade platform and state government bodies will be carried out online. The RA Deputy Minister of Economy Narek Teryan said that at September 11 NA sitting, presenting for debate in the first reading the draft law on Making Addendum to the Law on Trade and Services.
As a result of the draft adoption, more simplified conditions will be created for the management of external economic activity in the sphere of foreign trade, as in the framework of the foreign trade the process of amending the legal acts to provide the permission documents will be carried out exclusively online.
The NA Vice President Hakob Arshakyan inquired what this change will give to business, if it refers to citizens, business or to both of them. The Vice President also inquired if the entities’ work will be facilitated by this.
As the Deputy Minister clarified it refers to business. “For example, if you wish to receive permission for exporting product of double significance, you apply to that electronic platform, and no paper documents are included in this circulation,” Narek Teryan said, adding that the permission that the Ministry of Economy gives, will be possible to receive through online system.
The Secretary of the Armenia Faction Artsvik Minasyan inquired if the proposing regulation was debated with the business circles, what opinion they have. As Narek Teryan informed, the issue was discussed with the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia (UMBA): Their opinion is positive: