««Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման մասին» իրավասու մարմինների բազմակողմ համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2014 թվականի հոկտեմբերի 14-ին, փաստաթղթին միացել է ավելի քան 110 երկիր: Նպատակն է 1988 թվականի հունվարի 25-ին Ստրասբուրգում ստորագրված «Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» կոնվենցիայի հիման վրա տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման միջոցով միջազգային հարկային պարտավորությունների կատարման ապահովումը:
Համաձայնագիրը սահմանում է հարկային նպատակով օտարերկրյա ռեզիդենտների ֆինանսական հաշիվների մասին ավտոմատ փոխանակվող տեղեկությունների շրջանակը, փոխանակման ժամանակացույցը եւ եղանակները, տեղեկության գաղտնիության պահպանման եւ տվյալների պաշտպանության կանոնները: Աշոտ Մուրադյանն ընդգծել է այն հանգամանքը, որ համաձայնագրին միանալը չի նշանակում տեղեկությունների փոխանակման անմիջական մեկնարկ եւ չի ենթադրում պարտադիր փոխանակում համաձայնագիրը ստորագրած բոլոր պետությունների իրավասու մարմինների հետ: Համաձայնագրին միանալուց հետո տեղեկությունների փոխանակումը մեկնարկելու համար համաձայնագիրը համակարգող մարմնին (ՏՀԶԿ-ի Քարտուղարություն) կներկայացվի սահմանված ձեւի պաշտոնական ծանուցում:
Ըստ զեկուցողի՝ համաձայնագրին միացումն արդյունավետ է ե՛ւ հարկային վարչարարության, ե՛ւ ՀՀ միջազգային վարկանիշի ապահովման առումով:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է ««Փոստային վճարումների ծառայությունների մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» եւ «Համաշխարհային փոստային կոնվենցիան վավերացնելու մասին» օրինագծերի քննարկումը:

5 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Мурадян представил проект закона о ратификации многостороннего соглашения компетентных органов об автоматическом обмене информацией о финансовых счетах.
Соглашение было подписано 14 октября 2014 г., к документу присоединились более 110 стран. Целью является обеспечение выполнения международных налоговых обязательств посредством автоматического обмена информацией на основе Конвенции о взаимной административной помощи по налоговым вопросам, подписанной в Страсбурге 25 января 1988 г.
Соглашение определяет объем автоматического обмена информацией о финансовых счетах иностранных резидентов для целей налогообложения, график и способы обмена, правила конфиденциальности информации и защиты данных. А.Мурадян подчеркнул, что присоединение к соглашению не означает немедленного начала обмена информацией и не предполагает обязательного обмена с компетентными органами всех государств, подписавших соглашение. После присоединения к соглашению в координирующий соглашение орган будет направлено официальное уведомление установленной формы для начала обмена информацией.
По словам докладчика, присоединение к соглашению эффективно как с точки зрения налогового администрирования, так и обеспечения международного рейтинга РА.
Обсуждение законопроектов о ратификации Соглашения “О почтовых платежных услугах" и "О Всемирной почтовой конвенции" отложено на срок до двух месяцев.