Օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է համապատասխան իրավական հիմքեր ստեղծել օտարերկրյա պետություններից փոստային եւ սուրհանդակային գործունեություն իրականացնող անձանց կողմից ներմուծվող ապրանքների վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրման եւ մաքսային մարմիններին ներկայացման համար: Համապատասխան տեղեկությունների հավաքագրման եւ մաքսային մարմիններին փոխանցման արդյունավետության ապահովման նպատակով նախագծերով սահմանվում են նաեւ փոստային եւ սուրհանդակային գործունեություն իրականացնող անձանց տեղեկատվական համակարգերին ներկայացվող պահանջներ եւ տեղեկությունների ցանկի սահմանման իրավասություն: Նախատեսվում է նաեւ համապատասխան տեղեկությունների՝ մաքսային մարմիններին չներկայացումը սահմանել որպես համապատասխան գործունեության լիցենզիայի կասեցման հիմք:
««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Փոստային կապի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը:
Նախագծերի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է մաքսային հսկողության արդյունավետության բարձրացում՝ նախապես հավաքագրվող տեղեկությունների վերլուծության հանգամանքով պայմանավորված, ինչի արդյունքում կապահովվի մաքսային մարմինների կողմից կիրառվող ռիսկերի կառավարման համակարգի օգտագործմամբ թիրախային հսկողության իրականացումը, որի արդյունքում նաեւ կպարզեցվեն ապրանքների մաքսային ձեւակերպումների գործընթացները, կկրճատվի մաքսային ձեւակերպումների ժամանակահատվածը եւ կապահովվի ապրանքների՝ պարզեցված ընթացակարգերով բացթողումը:

The legislative package envisages the creation of appropriate legal bases for the collection of information on goods imported from foreign countries by persons carrying out postal and courier activities and submission to customs bodies. In order to ensure the efficiency of collection of relevant information and transmission to customs bodies, the drafts also define the requirements to be submitted to the information systems of persons carrying out postal and courier activities and the authority to define the list of information. It is also planned to establish non-submission of relevant information to the customs bodies as a basis for suspending the relevant activity license.
The Deputy Head of the RA State Revenue Committee Tsovinar Soghomonyan presented the legislative package on Making Amendment and Addenda to the Law on Licensing and on Making Addenda to the Law on Postal Communications at the regular sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs.
As a result of adoption of the drafts, an increase in the efficiency of customs control is expected due to the fact of the analysis of previously collected information, as a result of which the implementation of targeted control using the risk management system used by customs bodies will be ensured, as a result of which the processes of customs registration of goods will be simplified, the period of customs registrations will be shortened and the release of goods with simplified procedures will be ensured.