Օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է համապատասխան իրավական հիմքեր ստեղծել օտարերկրյա պետություններից փոստային եւ սուրհանդակային գործունեություն իրականացնող անձանց կողմից ներմուծվող ապրանքների վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրման եւ մաքսային մարմիններին ներկայացման համար: Համապատասխան տեղեկությունների հավաքագրման եւ մաքսային մարմիններին փոխանցման արդյունավետության ապահովման նպատակով նախագծերով սահմանվում են նաեւ փոստային եւ սուրհանդակային գործունեություն իրականացնող անձանց տեղեկատվական համակարգերին ներկայացվող պահանջներ եւ տեղեկությունների ցանկի սահմանման իրավասություն: Նախատեսվում է նաեւ համապատասխան տեղեկությունների՝ մաքսային մարմիններին չներկայացումը սահմանել որպես համապատասխան գործունեության լիցենզիայի կասեցման հիմք:
««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Փոստային կապի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը:
Նախագծերի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է մաքսային հսկողության արդյունավետության բարձրացում՝ նախապես հավաքագրվող տեղեկությունների վերլուծության հանգամանքով պայմանավորված, ինչի արդյունքում կապահովվի մաքսային մարմինների կողմից կիրառվող ռիսկերի կառավարման համակարգի օգտագործմամբ թիրախային հսկողության իրականացումը, որի արդյունքում նաեւ կպարզեցվեն ապրանքների մաքսային ձեւակերպումների գործընթացները, կկրճատվի մաքսային ձեւակերպումների ժամանակահատվածը եւ կապահովվի ապրանքների՝ պարզեցված ընթացակարգերով բացթողումը:

Законодательный пакет предусматривает создание соответствующих правовых основ для сбора информации о товарах, ввозимых из зарубежных стран лицами, осуществляющими почтово-курьерскую деятельность, и предоставления в таможенные органы. В целях обеспечения эффективности сбора соответствующей информации и ее передачи таможенным органам проектами также определены требования, предъявляемые к информационным системам лиц, осуществляющих почтово-курьерскую деятельность, и полномочия по определению перечня информации. Также планируется установить непредставление соответствующих сведений таможенным органам как основание для приостановления действия соответствующей лицензии.
На очередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) Ц.Согомонян представила пакет о внесении изменений и дополнений в законы “О лицензировании" и "О почтовой связи".
С принятием проектов ожидается повышение эффективности таможенного контроля за счет анализа заранее собранной информации, что обеспечит реализацию адресного контроля с использованием системы управления рисками, используемой таможенными органами. В итоге будут упрощены процессы таможенного оформления товаров, сокращены сроки таможенного оформления и товары будут обеспечены с упрощенным пропуском процедур.