Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է օրենքում սահմանել դրույթ, համաձայն որի՝ հսկվող ապրանքների եւ հսկվող ոչ նյութական արժեքների փորձաքննության անցկացման կարգը սահմանում է Կառավարությունը: ««Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման, ՀՀ տարածքով դրանց տարանցիկ փոխադրման, ինչպես նաեւ երկակի նշանակության տեղեկատվության եւ մտավոր գործունեության արդյունքների փոխանցման նկատմամբ հսկողության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում:
Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի՝ նշված դրույթը նաեւ կհանդիսանա որպես լիազորող օրենսդրական նորմ՝ համապատասխան գործընթացների իրականացման համար:
Նշվել է նաեւ, որ առաջարկվող իրավակարգավորումների ընդունմամբ առավել կբարելավվի երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դրանց տարանցիկ փոխադրման, երկակի նշանակության տեղեկատվության եւ մտավոր գործունեության արդյունքների փոխանցման բնագավառում փորձագիտական եզրակացություն տրամադրող մարմինների գործունեությունը:

Инициатива предлагает закрепить в законе положение, согласно которому порядок проведения экспертизы подконтрольных товаров и нематериальных активов определяется Правительством. 5 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам в первом чтении обсуждался проект о внесении изменений и дополнений в закон "О контроле за экспортом товаров двойного назначения, их транзитом через территорию РА, а также передачей информации и результатов интеллектуальной деятельности двойного назначения".
Основной докладчик министр экономики В.Керобян отметил, что указанное положение послужит также санкционирующей законодательной нормой для реализации соответствующих процессов.
Отмечено также, что принятие предлагаемых правовых норм поспособствует дальнейшему совершенствованию деятельности органов, предоставляющих экспертные заключения в сфере вывоза товаров двойного назначения, их транзита через территорию РА, передачи информации и результатов двойного назначения. интеллектуальной деятельности.