ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 7-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Հարկային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի՝ առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել «Հարկային ծառայության մասին» օրենքի 8.1-ին հոդվածը, ինչպես նաեւ 39-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունը 2023 թվականի հունվարի 1-ից իր հաստիքներով ու գործառույթներով փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի համակարգ:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության առաջարկով առաջին ընթերցումից հետո նախագծից կհանվի դրույթներից մեկի վերջին մասը, ըստ որի՝ «օրենքը տարածվում է 2023 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա»:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի առաջարկով հանձնաժողովականները վերոնշյալ փոփոխությամբ դրական եզրակացություն են տվել օրենքի նախագծին:

At June 7 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs, the draft law on Making Amendments to the Law on Tax Service was debated in the first reading, which was presented by the key rapporteur, the Deputy Head of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan.
The Deputy Head of the State Revenue Committee informed that after the first reading, the last part of one of the provisions will be removed from the draft, according to which the law applies to the relations that started on 1 January 2023, at the proposal of the Expertise and Analytical Department of the NA Staff.
At the suggestion of the Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan, the Committee members endorsed the draft law with the above-mentioned amendment.