ՀՀ-ն ԵՄ-ից ստացել է 8 մլրդ 875 մլն դրամի չափով դրամաշնորհ, որից նպատակային է եղել 2 մլրդ 980 մլն դրամը, ոչ նպատակային՝ 5 մլրդ 895 մլն դրամը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Եվրոպական ինտեգրման ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 5-ին շարունակվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվության քննարկումը: Նիստը վարել են Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ Ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Մանավազյանը:
Ծախսերի մասին խոսելիս Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ հաշվետու տարում արտաքին աջակցությամբ իրականացվող նպատակային ծրագրերի գծով կատարված ծախսերն առանց համաֆինանսավորման կազմել են 57 մլրդ դրամ, ԵՄ-ից ստացված միջոցների հաշվին կատարված ծախսերը՝ վարկերի հաշվին՝ 10 մլրդ դրամ, դրամաշնորհների հաշվին՝ 2 մլրդ 568 մլն դրամ:
«Պակասուրդի ֆինանսավորման համար բյուջետային աջակցության վարկ ենք ստացել Ֆրանսիական զարգացման գործակալությունից՝ 41,6 մլրդ դրամի չափով, նպատակային վարկերի մասով՝ 16,6 մլրդ դրամ ֆինանսավորում է իրականացվել»,- ասել է նախարարն ու նշել, որ արտաքին միջոցների հաշվին 2 մլրդ 281 մլն դրամի ենթավարկեր են տրվել:
«Վերջին տարիներին ՀՀ համար ստեղծված լրջագույն մարտահրավերներն ու միջազգային, տարածաշրջանային զարգացումները շարունակել են էական ազդեցություն ունենալ մեր առաջնահերթությունների վրա: ՀՀ ու ԵՄ միջեւ համագործակցության դրական օրակարգի հետագա խորացման ու ընդլայնման հետ մեկտեղ շարունակվել են քննարկումները ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության օրակարգի այնպիսի առաջնային հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի վերացումը, ՀՀ արեւելյան սահմաններին ստեղծված լարվածության նվազումն ու իրավիճակի հետագա սրացման կանխումը, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը, ԼՂ հիմնախնդիրը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը»,- ասել է Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների դինամիկային:
«2022 թվականին ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները զգալիորեն խորացել են: Դա պայմանավորված է նաեւ ՀՀ ու Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նպաստելու ԵՄ ջանքերով»,- նշել է նախարարը:
Արարատ Միրզոյանը խորհրդարանականներին հայտնել է, որ 2022 թվականին կայացել է վարչապետի՝ 3 այց Բրյուսել, որոնց շրջանակներում կայացել են վարչապետի ու ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի առանձնազրույցներն ու եռակողմ հանդիպումներ՝ Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ: Տարածաշրջանում զարգացումների ընթացքով պայմանավորված՝ կայացել են լրացուցիչ մի շարք հեռախոսազրույցներ ու հանդիպումներ միջազգային հարթակներում, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի եւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի եւ ԵԽ նախագահի քառակողմ հանդիպմանն ու Պրահայի հայտարարությանը:
«Պրահայի հայտարարության համաձայն՝ Հայաստան գործուղվեց ԵՄ երկամսյա մշտադիտարկման քաղաքացիական առաքելությունը՝ ՀՀ-Ադրբեջան միջազգային սահմանի երկայնքով մշտադիտարկման համար, իսկ սահմանազատման գործընթացի իրականացման հիմքում դրվեց Ալմա-Աթայի հռչակագիրը: Երկամսյա ժամկետի ավարտից հետո մշտադիտարկման ժամանակահատվածը երկարաձգվել է»,- խոսքում նշել է Արարատ Միրզոյանը:
2022 թվականի երկրորդ կեսին արձանագրվել է ԵՄ գործադիր մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաների Հայաստան այցելությունների զգալի ակտիվացում, ինչն էլ հնարավորություն է ընձեռել պահպանել ՀՀ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ համագործակցության ամրապնդման, ԵՄ աջակցությամբ բարեփոխումների իրականացման եւ մի շարք ուղղություններով աշխատանքների ինտենսիվությունը:  ԵՄ-ՀՀ համապարփակ ու ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ստեղծված գործընկերության ինստիտուտցիոնալ շրջանակը շարունակել է արդյունավետ գործել: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը հարկ է համարել նշել նաեւ, որ հաշվետու տարվա ընթացքում Բրյուսելի հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել մեկնարկել ՀՀ-ԵՄ քաղաքական եւ անվտանգային հարցերով երկխոսությունը:
«ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվել են, արձանագրվել է ՀՀ-ԵՄ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնում»,- նշել է նախարարը:
Մեր երկրի եւ ԵՄ համագործակցության արդյունքում 2022 թվականին «ԼՂ-ում մշակութային արժեքների ոչնչացման վերաբերյալ» հրատապ եւ «ՀՀ նկատմամբ ագրեսիայի դատապարտման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման համատեքստում ԵԱՀԿ երեք հիմնարար սկզբունքները վկայակոչող, 44-օրյա պատերազմից հետո պահպանվող մարդասիրական խնդիրների, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման մասին» բանաձեւեր են ընդունվել:
Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափի պահպանման ու ապագայի տեսլականի շուրջ քննարկումները վերսկսվել են 2022 թվականի աշնանը: ՀՀ-ն ակտիվ փոխգործակցել է ԵՄ-ի հետ թե՛ այդ համագործակցությունը խորացնելու, թե՛ փոխգործակցության նոր ուղղություններ ծավալելու նպատակով: Նախարարը կարեւորել է, որ 2022 թվականին իր կատարած 22 այցելությունների 50 տոկոսը եղել են ԵՄ անդամ երկրներ:
Վերադառնալով ֆինանսական ցուցանիշներին՝ Արարատ Միրզոյանը հայտնել է, որ 2022 թվականի ընթացքում Եվրոպական կառույցների հետ հաստատվել են 195,7 մլն եվրոյի ծրագրեր, հաստատման փուլում են 86,3 մլն եվրո արժողությամբ ծրագրեր, էական աշխատանքներ են կատարվել, սակայն դեռ հաստատման փուլին չի հասել եւս 900 մլն եվրո գնահատված հյուսիս-հարավ մայրուղու Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի ծրագիրը:
Պատգամավորները հարցեր են ուղղել նախարարին: Դրանք վերաբերել են տարբեր երկրներում դիվանագիտական ներկայացուցչություններ չունենալու, ԵՄ հետ արտոնագրերի ազատականացման, ԵՄ դիտորդական առաքելություն` ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին հրավիրելու մասին թեմաներին:
«ԵՄ դիտորդները ՀՀ սահմանին են նաեւ ադրբեջանական հնարավոր սադրանքի դեպքում տեղում ճիշտ տեղեկատվություն ստանալու համար»,- ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը:
Հանդիպման ավարտին նախարարը վերահաստատել է քաղաքական ուժի դիրքորոշումը՝ ՀՀ-ն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Ադրբեջանը՝ ՀՀ-ինը:
«ՀՀ-ն Ադրբեջանից որեւէ տարածքային պահանջ չունի, ակնկալում ենք լսել, որ Ադրբեջանն էլ ՀՀ-ից տարածքային պահանջ չունի: Այս գործընթացը ՀՀ-ն ու ՀՀ սահմաններն անխախտելի դարձնելու մասին է»,- ասել է ԱԳ նախարարը:

А.Мирзоян: “РА не имеет каких-либо территориальных претензий к Азербайджану, ожидаем, что у Азербайджана также нет территориальных претензий к РА”
“РА получила грант от ЕС в размере 8 млрд 875 млн драмов, из которых 2 млрд 980 млн - целевые, 5 млрд 895 млн драмов – нецелевые”, - сообщил министр финансов РА В.Ованнисян.
5 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам евроинтеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам продолжилось обсуждение отчета “Об исполнении Государственного бюджета Республики Армения на 2022 г.”. Заседание вели председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян и член Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам А.Манавазян.
По повестке обстоятельно и аргументированно выступил министр финансов РА В.Ованнисян.
В своем подробном выступлении министр. иностранных дел А.Мирзоян, в частности, отметил:
“Самые серьезные вызовы, международные и региональные события, созданные для РА в последние годы, продолжали оказывать существенное влияние на наши приоритеты. Наряду с дальнейшим углублением и расширением повестки дня позитивного сотрудничества между РА и ЕС продолжались обсуждения по таким первостепенным вопросам повестки взаимодействия РА и ЕС, как ликвидация азербайджанской агрессии в отношении суверенной территории РА, снижение создавшейся напряженности на восточных границах РА и недопущение дальнейшей эскалации ситуации, армяно-азербайджанское урегулирование отношений, Нагорно-Карабахская проблема, положение, создавшееся вследствие незаконной блокады Лачинского коридора".
Коснувшись отношений между ЕС и Арменией,   министр отметил, что в 2022 г. они значительно углубились. “Это связано с усилиями ЕС по содействию процессу нормализации отношений между РА и Азербайджаном", - отметил он.
А.Мирзоян сообщил парламентариям, что в 2022 г. состоялись 3 визита премьер-министра в Брюссель, в рамках которых прошли частные переговоры и трехсторонние встречи премьера РА и президента Совета Европы Шарля Мишеля с участием президента Азербайджана. В связи с развитием событий в регионе проведен ряд дополнительных телефонных переговоров и встреч на международных площадках, в частности, в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и саммита Международной организации франкоязычных стран.
Также упомянута четырехсторонняя встреча премьер-министра Армении, президента Азербайджана, президента Франции и председателя Совета Европы 6 октября 2022 г. и Пражское заявление.
“Согласно пражскому заявлению, в Армению была направлена ​​двухмесячная гражданская наблюдательная миссия ЕС для мониторинга вдоль международной границы РА-Азербайджан, а Алма-Атинская декларация послужила основанием для реализации процесса демаркации. По истечении двухмесячного периода срок наблюдения был продлен", - проинформировал А.Мирзоян.
Во второй половине 2022 г. зафиксирован значительный рост визитов высокопоставленных лиц исполнительных органов ЕС в Армению, что позволило сохранить интенсивность укрепления сотрудничества между РА и ЕС, реализацию реформ при поддержке ЕС, а также интенсивность работы по ряду направлений. Институциональные рамки партнерства по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-РА продолжали эффективно функционировать. В этом контексте А.Мирзоян счел необходимым отметить, что в отчетном году была достигнута договоренность с Брюсселем о начале диалога РА-ЕС по вопросам политики и безопасности.
"Продолжена работа по диалогу по либерализации визового режима РА-ЕС, зафиксировано расширение договорно-правового поля РА-ЕС", - отметил министр.
В 2022 г. в итоге сотрудничества РА и ЕС принят ряд резолюций – об уничтожении культурных ценностей в Нагорном Карабахе, осуждении агрессии против РА, об обеспечении возвращения армянских военнопленных и др.
Осенью 2022 г. возобновились обсуждения о сохранении формата Восточного партнерства и видении будущего. РА активно взаимодействует с ЕС как для углубления этого сотрудничества, так и развития его новых направлений. Министр заметил, что 50% из 22 совершенных им в 2022 г. визитов были в страны-члены ЕС.
А.Мирзоян, обратившись к финансовым показателям возглавляемого им ведомства, сообщил, что в течение 2022 г. с европейскими структурами были согласованы проекты на сумму 195,7 млн ​​евро, в стадии согласования находятся проекты на сумму 86,3 млн евро, проведены значительные работы.
Депутаты задали вопросы министру. Они касались темы отсутствия дипломатических представительств в разных странах, либерализации лицензий с ЕС, приглашения наблюдательной миссии ЕС на границу РА-Азербайджан.
“На границе с Арменией также находятся наблюдатели ЕС на случай возможных провокаций со стороны Азербайджана, чтобы на месте получить достоверную информацию”, - констатировал А.Мирзоян.
В завершение министр подтвердил позицию политической власти: РА признает территориальную целостность Азербайджана, Азербайджан признает территориальную целостность РА.
“РА не имеет каких-либо территориальных претензий к Азербайджану, ожидаем, что у Азербайджана также нет территориальных претензий к РА. Этот процесс направлен на то, чтобы сделать РА и ее границы нерушимыми", - подчеркнул глава МИД.
Министры финансов, иностранных дел и замминистра экономики представили работу в рамках ЕАЭС в 2022 г.
“В настоящее время ведется работа с Евразийским фондом развития по получению кредита на поддержку бюджета, которая будет завершена в 2023 или 2024 г., в связи со скоростью проведения реформ, а также необходимостью финансирования дефицита”, -. отметил министр финансов В.Ованнисян, представляя экономи...
Совместное заявление армянских и аргентинских парламентариев
В итоге встреч в Ереване в рамках первого визита аргентинских законодателей в Республику Армения, армянские и аргентинские парламентарии, являясь членами соответствующих групп дружбы, изъявляют желание содействовать законодательной работе, особенно парламентской дипломатии, исходя из следующих основ...
МИД: “В 2022 г. вопросы формирования среды безопасности вокруг РА продолжали оставаться приоритетными”
“В 2022 г. Министерство иностранных дел (МИД) реализовало 4 программы и 15 мероприятий. Программы, связанные с подготовкой и обучением специалистов в области международных отношений и дипломатии, разработкой и реализацией государственной политики в сфере иностранных дел, сотрудничеством с международ...