ՀՀ-ն ԵՄ-ից ստացել է 8 մլրդ 875 մլն դրամի չափով դրամաշնորհ, որից նպատակային է եղել 2 մլրդ 980 մլն դրամը, ոչ նպատակային՝ 5 մլրդ 895 մլն դրամը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Եվրոպական ինտեգրման ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 5-ին շարունակվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվության քննարկումը: Նիստը վարել են Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ Ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Մանավազյանը:
Ծախսերի մասին խոսելիս Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ հաշվետու տարում արտաքին աջակցությամբ իրականացվող նպատակային ծրագրերի գծով կատարված ծախսերն առանց համաֆինանսավորման կազմել են 57 մլրդ դրամ, ԵՄ-ից ստացված միջոցների հաշվին կատարված ծախսերը՝ վարկերի հաշվին՝ 10 մլրդ դրամ, դրամաշնորհների հաշվին՝ 2 մլրդ 568 մլն դրամ:
«Պակասուրդի ֆինանսավորման համար բյուջետային աջակցության վարկ ենք ստացել Ֆրանսիական զարգացման գործակալությունից՝ 41,6 մլրդ դրամի չափով, նպատակային վարկերի մասով՝ 16,6 մլրդ դրամ ֆինանսավորում է իրականացվել»,- ասել է նախարարն ու նշել, որ արտաքին միջոցների հաշվին 2 մլրդ 281 մլն դրամի ենթավարկեր են տրվել:
«Վերջին տարիներին ՀՀ համար ստեղծված լրջագույն մարտահրավերներն ու միջազգային, տարածաշրջանային զարգացումները շարունակել են էական ազդեցություն ունենալ մեր առաջնահերթությունների վրա: ՀՀ ու ԵՄ միջեւ համագործակցության դրական օրակարգի հետագա խորացման ու ընդլայնման հետ մեկտեղ շարունակվել են քննարկումները ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության օրակարգի այնպիսի առաջնային հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի վերացումը, ՀՀ արեւելյան սահմաններին ստեղծված լարվածության նվազումն ու իրավիճակի հետագա սրացման կանխումը, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը, ԼՂ հիմնախնդիրը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը»,- ասել է Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների դինամիկային:
«2022 թվականին ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները զգալիորեն խորացել են: Դա պայմանավորված է նաեւ ՀՀ ու Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նպաստելու ԵՄ ջանքերով»,- նշել է նախարարը:
Արարատ Միրզոյանը խորհրդարանականներին հայտնել է, որ 2022 թվականին կայացել է վարչապետի՝ 3 այց Բրյուսել, որոնց շրջանակներում կայացել են վարչապետի ու ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի առանձնազրույցներն ու եռակողմ հանդիպումներ՝ Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ: Տարածաշրջանում զարգացումների ընթացքով պայմանավորված՝ կայացել են լրացուցիչ մի շարք հեռախոսազրույցներ ու հանդիպումներ միջազգային հարթակներում, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի եւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի եւ ԵԽ նախագահի քառակողմ հանդիպմանն ու Պրահայի հայտարարությանը:
«Պրահայի հայտարարության համաձայն՝ Հայաստան գործուղվեց ԵՄ երկամսյա մշտադիտարկման քաղաքացիական առաքելությունը՝ ՀՀ-Ադրբեջան միջազգային սահմանի երկայնքով մշտադիտարկման համար, իսկ սահմանազատման գործընթացի իրականացման հիմքում դրվեց Ալմա-Աթայի հռչակագիրը: Երկամսյա ժամկետի ավարտից հետո մշտադիտարկման ժամանակահատվածը երկարաձգվել է»,- խոսքում նշել է Արարատ Միրզոյանը:
2022 թվականի երկրորդ կեսին արձանագրվել է ԵՄ գործադիր մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաների Հայաստան այցելությունների զգալի ակտիվացում, ինչն էլ հնարավորություն է ընձեռել պահպանել ՀՀ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ համագործակցության ամրապնդման, ԵՄ աջակցությամբ բարեփոխումների իրականացման եւ մի շարք ուղղություններով աշխատանքների ինտենսիվությունը:  ԵՄ-ՀՀ համապարփակ ու ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ստեղծված գործընկերության ինստիտուտցիոնալ շրջանակը շարունակել է արդյունավետ գործել: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը հարկ է համարել նշել նաեւ, որ հաշվետու տարվա ընթացքում Բրյուսելի հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել մեկնարկել ՀՀ-ԵՄ քաղաքական եւ անվտանգային հարցերով երկխոսությունը:
«ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվել են, արձանագրվել է ՀՀ-ԵՄ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնում»,- նշել է նախարարը:
Մեր երկրի եւ ԵՄ համագործակցության արդյունքում 2022 թվականին «ԼՂ-ում մշակութային արժեքների ոչնչացման վերաբերյալ» հրատապ եւ «ՀՀ նկատմամբ ագրեսիայի դատապարտման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման համատեքստում ԵԱՀԿ երեք հիմնարար սկզբունքները վկայակոչող, 44-օրյա պատերազմից հետո պահպանվող մարդասիրական խնդիրների, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման մասին» բանաձեւեր են ընդունվել:
Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափի պահպանման ու ապագայի տեսլականի շուրջ քննարկումները վերսկսվել են 2022 թվականի աշնանը: ՀՀ-ն ակտիվ փոխգործակցել է ԵՄ-ի հետ թե՛ այդ համագործակցությունը խորացնելու, թե՛ փոխգործակցության նոր ուղղություններ ծավալելու նպատակով: Նախարարը կարեւորել է, որ 2022 թվականին իր կատարած 22 այցելությունների 50 տոկոսը եղել են ԵՄ անդամ երկրներ:
Վերադառնալով ֆինանսական ցուցանիշներին՝ Արարատ Միրզոյանը հայտնել է, որ 2022 թվականի ընթացքում Եվրոպական կառույցների հետ հաստատվել են 195,7 մլն եվրոյի ծրագրեր, հաստատման փուլում են 86,3 մլն եվրո արժողությամբ ծրագրեր, էական աշխատանքներ են կատարվել, սակայն դեռ հաստատման փուլին չի հասել եւս 900 մլն եվրո գնահատված հյուսիս-հարավ մայրուղու Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի ծրագիրը:
Պատգամավորները հարցեր են ուղղել նախարարին: Դրանք վերաբերել են տարբեր երկրներում դիվանագիտական ներկայացուցչություններ չունենալու, ԵՄ հետ արտոնագրերի ազատականացման, ԵՄ դիտորդական առաքելություն` ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին հրավիրելու մասին թեմաներին:
«ԵՄ դիտորդները ՀՀ սահմանին են նաեւ ադրբեջանական հնարավոր սադրանքի դեպքում տեղում ճիշտ տեղեկատվություն ստանալու համար»,- ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը:
Հանդիպման ավարտին նախարարը վերահաստատել է քաղաքական ուժի դիրքորոշումը՝ ՀՀ-ն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Ադրբեջանը՝ ՀՀ-ինը:
«ՀՀ-ն Ադրբեջանից որեւէ տարածքային պահանջ չունի, ակնկալում ենք լսել, որ Ադրբեջանն էլ ՀՀ-ից տարածքային պահանջ չունի: Այս գործընթացը ՀՀ-ն ու ՀՀ սահմաններն անխախտելի դարձնելու մասին է»,- ասել է ԱԳ նախարարը:

Ararat Mirzoyan: RA has no territorial claim from Azerbaijan, and we expect that Azerbaijan has no territorial claim from the RA
The Republic of Armenia (RA) received a grant with the amount of 8bln 875mln AMD, 2bln 980mln AMD out of it was targeted, and 5bln 895mln – non targeted. The RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan informed about this. On June 5, at the joint sitting of the Standing Committees on European Integration and Financial-Credit and Budgetary Affairs the debate of the report on RA Stage Budget 2022 Execution continued. The Chair of the Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan and the member of the Standing Committee on Standing Committees on European Integration Arusyak Manavazyan moderated the sitting.
Speaking about expenditures, Vahe Hovhannisyan noted that in the financial year the expenditures spent on the targeted programmes being implemented with the external support without co-financing was 57bln AMD, the expenditures spent at the expense received from the European Union (EU) at the expense of loans – 10bln AMD, at the expense of grants – 2bln 568mln AMD.
“We received budgetary support for deficit financing from the French Development Agency in the amount of 41.6bln AMD, financing was carried out 16.6bln AMD on targeted loans,” the Minister noted that at the expense of external means sub-loans in the amount of 2bln 291mln AMD were given.
“In recent years the most serious challenges and the international, regional developments created for the RA continued having essential impact on our priorities. Along with the further deepening and expansion of the positive agenda of cooperation between the RA and the EU the debates continued on the issues of the RA-EU interaction agenda, as the elimination of the Azerbaijani aggression against the RA sovereign territory, the decrease of tension created on the RA eastern borders and the prevention of further escalation of the situation, the settlement of the Armenian-Azerbaijani relations, the Nagorno Karabakh problem, the situation created as a consequence of the illegal blockade of the Lachin Corridor,” the Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan said.
The Head of the Ministry touched upon the dynamics of Armenia-European Union relations.
“In 2022, the EU-RA relations considerably deepened. It is also conditioned by the EU efforts of promoting the settlement of the relations between the Republic of Armenia and Azerbaijan,” the Minister noted.
Ararat Mirzoyan informed the parliamentarians that in 2022, the Prime Minister’s 3 visits to Brussels took place, within the frameworks of them the private conversations of the Prime Minister and the President of the European Council Charles Michel and trilateral meetings with the participation of Azerbaijan took place. A series of additional telephone talks and meetings on the international platforms, particularly, within the framework of the 77th Session of the UN General Assembly and the Summit of the International Organization of La Francophonie were held conditioned by the procedure of developments in the region.
Reference was also made to the quadrilateral meeting of the RA Prime Minister, the President of Azerbaijan, the President of France and the President of the European Council on October 6, 2022 and the Prague Statement.
“According to the Prague Statement, the EU two-month Monitoring Civilian Mission was sent to Armenia for monitoring along the RA-Azerbaijan international border, and the Alma-Ata Declaration was laid as a basis for the implementation of the demarcation process. After the two-month term the monitoring period was extended,” Ararat Mirzoyan mentioned in his speech.
At the second half of 2022, considerable activeness of the visits of the high ranking officials of the EU executive bodies was recorded, which gave an opportunity to maintain the intensiveness of the works in strengthening the cooperation between the RA and the EU, the implementation of reforms with the support of the EU and in a number of directions. The institutional framework of the Partnership created by the EU-RA Comprehensive and Enhanced Partnership continued to effectively work. In this context the Ararat Mirzoyan considered right also to mention that during the financial year, an agreement was reached with Brussels to launch the dialogue on RA-EU Political and Security Issues.
“The works on the dialogue over the RA-EU visa liberalisation continued, expansion of the RA-EU legal-contractual field was recorded,” the Minister noted.
As a result of cooperation between our country and the EU, in 2022, resolutions were adopted on and on testifying the OSCE three fundamental principles, the humanitarian problems being maintained after the 44-day war, including the provision of the return of Armenian prisoners of war in the context of Elimination of cultural values in Nagorno Karabakh urgently and the condemnation of aggression against the RA and the settlement of the Nagorno Karabakh problem.”
The discussions on the vision of maintaining the format of the Eastern Partnership and the future restarted in autumn of 2022. The RA Actively cooperated with the EU for deepening that cooperation and carrying out new directions of cooperation, The Minister highlighted that in 2022, the 50% of his 22 visits had been to the EU Member States.
Returning to the financial indicators, Ararat Mirzoyan informed that during the year 2022, programmes in the amount of 195.7mln with the European structures were approved, programmes of 86.3mln Euros are at the stage of approval, essential works were done, but Sisian-Kajaran part of North-South road highway estimated 900mln Euros had not reached the stage of approval yet.
The MPs addressed question to the Minister. They referred to the themes on not having diplomatic representations in different countries, on the visa liberalization with the EU, on inviting the EU Observation Mission on the RA-Azerbaijan border.
“The EU observers are in the RA border also for getting exact information on the spot in case of the Azerbaijani possible provocation,” Ararat Mirzoyan underlined.
At the end of the meeting the Minister reaffirmed the position of the political force that the RA recognizes the territorial integrity of Azerbaijan, and Azerbaijan the territorial integrity of the Republic of Armenia.
“The Republic of Armenia has no territorial claim from Azerbaijan, and we expect that Azerbaijan has no territorial claim from the Republic of Armenia. Thus process is about making inviolable the Republic of Armenia and the borders of the Republic of Armenia,” the Foreign Minister said.
At present, works are going on with the Eurasian Development Fund related to receiving budgetary support loan, which will be summed up in 2023 or in 2024 conditioned by the speed of the reform implementation. The RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan said about this, presenting the economic and p...
Joint Statement by Armenian and Argentine Parliamentarians
The Armenian and Argentine legislators, being members of the relevant Friendship Groups, as a result of the meetings held in Yerevan within the framework of the first visit of the Argentine legislators to the Republic of Armenia express wish to boost the works regarding the legislative, especially t...
The Ministry of Foreign Affairs implemented 4 programmes and 15 measures in 2022. The programmes related to the preparation and training of specialists in the field of international relations and diplomacy, the development and implementation of the policy of the Government in the sphere of foreign a...