ԱԺ պետական-իրավական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 2-ին քննարկվել է ՀՀ ԱԺ 2022 թվականի բյուջեի կատարողականը, ներկայացվել են ֆինանսական ու արդյունքային ցուցանիշներ:
ՀՀ Ազգային ժողովի հաստատված բյուջեն կազմել է 6 մլրդ 262 մլն դրամ: Հաշվետու տարում աշխատակազմի բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակով իրականացվել են միջհոդվածային եւ ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով վերաբաշխումներ: Արդյունքում՝ ՀՀ Ազգային ժողովի ճշտված բյուջեն 5 միջոցառումների գծով կազմել է 6 մլրդ 218 մլն դրամ, դրամարկղային ծախսը` 6 մլրդ 029 մլն դրամ: Բյուջեն կատարվել է 97,0 տոկոսով` հաստատված բյուջեի եւ դրամարկղային ծախսի միջեւ շեղումը կազմել է 232,0 մլն դրամ, որն էլ վերադարձվել է պետական բյուջե. այս մասին հայտնել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:
Հաշվետու տարում «ՀՀ ԱԺ գործունեության ապահովում, օրենսդրական, վերլուծական եւ ներկայացուցչական ծառայություններ» միջոցառման գծով ճշտված բյուջեն կազմել է 5 մլրդ 426 մլն դրամ, դրամարկղային ծախսը՝ 5 մլրդ 255 մլն դրամ, բյուջեն կատարվել է 96.9 տոկոսով: Ծախսերի կրճատման եւ արդյունավետ կատարման արդյունքում տնտեսվել է 170.5 մլն  դրամ:
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի պետական ծառայողների վերապատրաստման բյուջեն կազմել է 1.2 մլն դրամ, դրամարկղային ծախսը՝ 270.000 դրամ, վերապատրաստվել է 36 պետական ծառայող, բյուջեն կատարվել է 21.4 տոկոսով: Ծախսերը կատարվել են փաստացի վերապատրաստված պետական ծառայողների թվին համապատասխան, որի արդյունքում տնտեսվել է 990.100 դրամ:
«Միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններին ՀՀ անդամակցության վճարներ» միջոցառման ճշտված բյուջեն կազմել է 176 մլն դրամ, դրամարկղային ծախսը՝ 159.6 մլն դրամ, բյուջեն կատարվել է 90.7 տոկոսով, տնտեսվել է 16.3 մլն դրամ:
«Աջակցություն կուսակցություններին եւ կուսակցությունների դաշինքներին» միջոցառման գծով ճշտված բյուջեն կազմել է 510.6 մլն  դրամ, դրամարկղային ծախսը՝ 510.6 մլն դրամ, բյուջեն կատարվել 100 տոկոսով:
Վարչական սարքավորումների ձեռքբերման համար նախատեսվել էր 72.9 մլն դրամ, որն Ազգային ժողովի հատկացումների ներքին հոդվածային վերաբաշխման արդյունքում ավելացել է 31.0 մլն դրամով, եւ ճշտված պլանը կազմել է 103.9 մլն դրամ, իսկ դրամարկղային ծախսը` 103.4 մլն դրամ: Բյուջեն կատարվել է 99.5 տոկոսով:
Ներկայացնելով արդյունքային ցուցանիշներ՝ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ հաշվետու տարում շրջանառության մեջ դրված նախագծերի կամ նախագծերի փաթեթների ու միջազգային պայմանագրերի թիվը եղել է 320, ԱԺ ընդունած օրենքների եւ որոշումների թիվը՝ 965: Օրենքների եւ որոշումների նախագծերի մասնագիտական փորձաքննության անցկացման եւ եզրակացությունների պատրաստման թիվը 2282 է եղել, «Խորհրդարանական շաբաթ» հեռուստահաղորդաշարի եւ այլ հաղորդումների արտադրությանը՝ 36: Դավիթ Առաքելյանի խոսքով մեծացել է ԱԺ պաշտոնական կայքէջից օգտվողների թիվը՝ կազմելով 1 մլն 535 հազար 508 դիտորդ: Քաղաքացիներից ստացվել է 1658 նամակ, խորհրդարանում ընդունել են 205 քաղաքացու:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ ԱԺ աշխատակազմը հաջողությամբ համագործակցել է մի շարք առանցքային միջազգային գործընկերների հետ: Բազմաթիվ միջոցառումներ են իրականացվել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի, Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի, Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի, Կանադական խորհրդարանական կենտրոնի, Գերմանական GIZ եւ Եվրամիության Թվինինգ ծրագրերի շրջանակում:

2 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждено исполнение бюджета НС на 2022 г., представлены финансовые и итоговые показатели.
Утвержденный бюджет НС составил 6 млрд 262 млн драмов. Для обеспечения нормальной деятельности Аппарата в отчетном году межстатейными и соответствующими постановлениями Правительства РА осуществлены перераспределения. В итоге скорректированный бюджет НС на 5 мероприятий составил 6 млрд 218 млн драмов, кассовый расход - 6 млрд 029 млн драмов. Бюджет исполнен на 97,0%, расхождение между утвержденным бюджетом и кассовым расходом составило 232,0 млн драмов, которые были возвращены в государственный бюджет. Об этом сообщил руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян.
В отчетном году уточненный бюджет мероприятия “Обеспечение деятельности, законодательная, аналитическая и представительская службы НС" составил 5 млрд 426 млн драмов, расход кассы – 5 млрд 255 млн драмов, бюджет исполнен на 96,9% . В результате снижения затрат и эффективной реализации сэкономлено 170,5 млн драмов.
Бюджет на переподготовку госслужащих Аппарата НС составил 1,2 млн драмов, денежные расходы – 270.000 драмов, переподготовлено 36 госслужащих, бюджет выполнен на 21,4%. Расходы произведены по фактическому количеству обученных госслужащих, в итоге сэкономлено 990.100 драмов.
Уточненный бюджет мероприятия "Членские взносы РА в международные парламентские организации" составил 176 млн драмов, кассовый расход - 159,6 млн драмов, бюджет выполнен на 90,7%, сэкономлено 16,3 млн драмов.
Уточненный бюджет мероприятия "Содействие партиям и блокам партий" составил 510,6 млн драмов, кассовый расход - 510,6 млн драмов, бюджет выполнен на 100%.
На приобретение административного оборудования было запланировано 72,9 млн драмов, в результате внутристатейного перераспределения ассигнований НС было увеличено на 31 млн драмов; уточненный план составил 103,9 млн драмов,   кассовый расход - 103,4 млн драмов. Бюджет выполнен на 99,5%.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС, представляя итоговые показатели, отметил, что количество проектов или пакетов проектов и международных договоров, введенных в обращение в отчетном году, составило 320, число принятых НС законов и постановлений – 965. Количество проведенных профессиональных экспертиз проектов законов и решений и подготовки заключений составило 2282, производства телепрограммы "Парламентская неделя" и других передач – 36. Число пользователей официального сайта НС увеличилось, составив 1 млн 535 тыс. 508 наблюдателей. От граждан поступило 1658 писем, в парламенте приняты 205 граждан.
Д.Аракелян подчеркнул, что Аппарат НС успешно сотрудничает с рядом ключевых международных партнеров. Многие мероприятия проводились в рамках программ “Новая Армения – современный парламент” ПРООН, Международного республиканского института, Национального демократического института, Канадского парламентского центра, германской GIZ и программы ЕС Twinning.