Պետական-իրավական հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 2-ին շարունակվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվության քննարկումը: Նիստը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Գեւորգ Պապոյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը 2022 թվականին իրականացրել է 10 ծրագիր եւ 52 միջոցառում, տարեկան պլանը կազմել է 19,5 մլրդ դրամ, փաստացի ծախսվել է 20,8 մլրդ դրամ, ճշտված պլանի նկատմամբ դա կազմել է 95,7 տոկոս կատարողական, ինչը 4,4 տոկոսով ավելի բարձր է եղել, քան 2021 թվականին:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 4 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 1,6 մլրդ դրամ, այնուհետեւ ճշտված պլանով նշված գումարը նվազեցվել է՝ դարձնելով 1,3 մլրդ դրամ: Փաստացի ծախսվել է 1,2 մլրդ դրամ, ինչը կազմել է ճշտված պլանի 92,7 տոկոսը: Սա փաստացի ավելի փոքր է եղել, քան 2021 թվականին ծախսված գումարը եւ կազմել է 2021 թվականի նկատմամբ 83,4 տոկոսը:
ՀՀ Ազգային ժողովն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 6 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 6,3 մլրդ դրամ, փաստացի ծախսվել է 6 մլրդ դրամ, որը կազմել է ճշտված պլանի նկատմամբ 97 տոկոսը, ինչը նաեւ 11,7 տոկոսով ավելի է եղել, քան 2021 թվականի փաստացի ցուցանիշը:
Սահմանադրական դատարանն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 2 միջոցառում: Տարեկան պլանը եղել է 704 մլն դրամ, փաստացի ծախսվել է 733 մլն դրամ, որը ճշտված պլանի նկատմամբ 98,7 տոկոսն է եւ 2021 թվականի համեմատ 8 տոկոսով ավելի է:
Բարձրագույն դատական խորհուրդն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 22 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 14 մլրդ 227 մլն դրամ, այնուհետեւ տարեկան պլանն ավելացվել է՝ դառնալով 15 մլրդ 89 մլն դրամ,  փաստացի իրականացվել է 14,5 մլրդ դրամի ծախս, ինչը կազմել է ճշտված պլանի նկատմամբ 96 տոկոս կատարողական: Սա 17 տոկոսով ավելի է 2021 թվականի ծախսված գումարների համեմատությամբ:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունն իրականացրել է 8 ծրագիր եւ 37 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 23 մլրդ 238 մլն դրամ: Ճշտված պլանով գումարն ավելացվել է՝ դառնալով 24 մլրդ 566 մլն դրամ: Փաստացի օգտագործվել է 23 մլրդ 191 մլն դրամը, ինչը կազմել է 94,4 տոկոսը: 18 տոկոսով ավելի բարձր է, քան 2021 թվականի փաստացի ցուցանիշները:
ՀՀ դատախազությունն իրականացրել է 2 ծրագիր եւ 8 միջոցառում, թեեւ նախատեսված է եղել 3 ծրագիր եւ 8 միջոցառում: Տարեկան պլանը եղել է 6 մլրդ 681 մլն դրամ, տարեկան ճշտված պլանով նախատեսվել է 7 մլրդ 306 մլն դրամ, փաստացի օգտագործվել է 7 մլրդ 267 մլն դրամ, որը կազմում է 99,5 տոկոսը: Սա 18 տոկոսով ավելացում կա 2021 թվականի համեմատ:
Պետական վերահսկողական ծառայությունն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 3 միջոցառում: Նախատեսված է եղել հատկացնել 758 մլն դրամ, ավելացման արդյունքում այն դարձել 777 մլն դրամ: Փաստացի իրականացվել է 773 մլն դրամի ծախս:
ՀՀ քննչական կոմիտեն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 7 միջոցառում:  Տարեկան պլանը կազմել է 8 մլրդ 209 մլն դրամ: Տարեկան ճշտված պլանը կազմել է 9 մլրդ 724 մլն դրամ, փաստացի օգտագործվել է 9 մլրդ 638 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 99,1 տոկոս: Հաշվետու տարում 2021 թվականի համեմատ ավելի է ծախսվել 19 տոկոսով:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 2 միջոցառում: Տարեկան պլանը եղել է 350 մլն դրամ, ճշտված պլանը՝ 368 մլն դրամ, փաստացի ծախսը՝ 358 մլն դրամ՝ 97,2 տոկոս կատարողականով: Սա 66 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 4 միջոցառում: Տարեկան պլանը եղել է 966 մլն դրամ, ճշտված պլանը՝ 1 մլրդ 739 մլն դրամ, փաստացի ծախսը՝ 1 մլրդ 508 մլն դրամ, կատարողականը՝ 86,7 տոկոսը: Ավելացումը պայմանավորված է եղել «Կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտում եւ քննություն» միջոցառման գծով գումարների ավելացմամբ՝ պլանի համեմատ:
Հաշվեքննիչ պալատն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 3 միջոցառում, տարեկան պլանը կազմել է 1 մլրդ 49 մլն դրամ, ճշտված պլանը նվազեցվել է 1 մլրդ 30 մլն դրամի, փաստացի ծախսը կազմել է 985 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 95,6 տոկոսը: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 3 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 1 մլրդ 268 մլն դրամ, այնուհետեւ տարեկան պլանը ճշտվել է՝ դառնալով 1 մլրդ 33 մլն դրամ, փաստացի իրականացվել է 936 մլն դրամի ծախս, որի կատարողականը կազմել է 90,6 տոկոս:

2 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам продолжилось обсуждение отчета “Об исполнении Государственного бюджета РА 2022 года”. Заседание вели председатели указанных комиссий В.Варданян и Г.Папоян.
Министр финансов В.Ованнисян сообщил, что в 2022 г. Аппарат Премьер-министра РА реализовал 10 программ и 52 мероприятия, годовой план составил 19,5 млрд драмов, фактически израсходовано 20,8 млрд драмов, по сравнению с указанным планом было выполнено 95,7%, что на 4,4% выше, чем в 2021 г.
Аппарат Президента РА осуществил 1 программу и 4 мероприятия. Годовой план - 1,6 млрд драмов, затем указанная сумма была снижена до 1,3 млрд драмов. Фактически израсходовано 1,2 млрд драмов, что составило 92,7% от установленного плана. Реально это было меньше, чем сумма, потраченная в 2021 г., и составила 83,4% по сравнению с 2021 г.
Национальное Собрание РА реализовало 1 программу и 6 мероприятий. Годовой план составлял 6,3 млрд драмов, фактически израсходовано 6 млрд драмов, что составляет 97% от установленного плана, что также на 11,7% больше фактического показателя 2021 г.
Конституционный Суд реализовал 1 программу и 2 мероприятия. Годовой план - 704 млн драмов, фактически израсходовано 733 млн драмов, что составляет 98,7% от установленного плана и на 8% больше, чем в 2021 г.
Высший судебный совет реализовал 1 программу и 22 мероприятия. Годовой план составлял 14 млрд 227 млн ​​драмов, затем он был увеличен до 15 млрд 89 млн драмов, фактически израсходовано 14,5 млрд драмов, что составило 96% от выполнения указанного плана. Это также на 17% больше, чем в 2021 г.
Министерство юстиции РА реализовало 8 программ и 37 мероприятий. Годовой план - 23 млрд 238 млн драмов. Согласно уточненному плану сумма увеличена до 24 млрд 566 млн драмов. Фактически использовано 23 млрд 191 млн драмов, что составляет 94,4%. Это также на 18% выше фактических показателей за 2021 г.
Прокуратура РА реализовала 2 программы и 8 мероприятий, хотя было запланировано 3 программы и 8 мероприятий. Годовой план составлял 6 млрд 681 млн драмов, в годовом уточненном плане было предусмотрено 7 млрд 306 млн драмов, фактически использовано 7 млрд 267 млн ​​драмов, что составляет 99,5%. Это также на 18% больше, чем в 2021 г.
Служба государственного контроля реализовала 1 программу и 3 мероприятия. Планировалось выделить 758 млн драмов, в результате увеличения стало 777 млн ​​драмов. Фактически потрачено 773 млн драмов.
Следственный комитет РА реализовал 1 программу и 7 мероприятий. Годовой план составлял 8 млрд 209 млн драмов. Годовой уточненный план составил 9 млрд 724 млн драмов, фактически использовано 9 млрд 638 млн драмов, выполнение составило 99,1% .По сравнению с 2021 годом в отчетном году было потрачено на 19 процентов больше.
Комиссия по предупреждению коррупции реализовала 1 программу и 2 мероприятия. Годовой план составил 350 млн драмов, уточненный план - 368 млн драмов, фактические расходы - 358 млн драмов при выполнении 97,2%. Это на 66% больше, чем в прошлом году.
Антикоррупционный комитет реализовал 1 программу и 4 мероприятия. Годовой план - 966 млн драмов, уточненный план - 1 млрд 739 млн драмов, фактические расходы - 1 млрд 508 млн драмов, исполнение - 86,7%.
Счетная палата реализовала 1 программу и 3 мероприятия, годовой план составил 1 млрд 49 млн драмов, уточненный план был сокращен до 1 млрд 30 млн драмов, фактические расходы составили 985 млн драмов, выполнение составило 95,6%.
Центральной избирательной комиссией (ЦИК) реализована 1 программа и 3 мероприятия. Годовой план составлял 1 млрд 268 млн драмов, затем годовой план был пересмотрен до 1 млрд 33 млн драмов, реализованы фактические расходы на 936 млн драмов, выполнение которых составило 90,6%.