Պետական-իրավական հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 2-ին շարունակվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվության քննարկումը: Նիստը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Գեւորգ Պապոյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը 2022 թվականին իրականացրել է 10 ծրագիր եւ 52 միջոցառում, տարեկան պլանը կազմել է 19,5 մլրդ դրամ, փաստացի ծախսվել է 20,8 մլրդ դրամ, ճշտված պլանի նկատմամբ դա կազմել է 95,7 տոկոս կատարողական, ինչը 4,4 տոկոսով ավելի բարձր է եղել, քան 2021 թվականին:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 4 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 1,6 մլրդ դրամ, այնուհետեւ ճշտված պլանով նշված գումարը նվազեցվել է՝ դարձնելով 1,3 մլրդ դրամ: Փաստացի ծախսվել է 1,2 մլրդ դրամ, ինչը կազմել է ճշտված պլանի 92,7 տոկոսը: Սա փաստացի ավելի փոքր է եղել, քան 2021 թվականին ծախսված գումարը եւ կազմել է 2021 թվականի նկատմամբ 83,4 տոկոսը:
ՀՀ Ազգային ժողովն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 6 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 6,3 մլրդ դրամ, փաստացի ծախսվել է 6 մլրդ դրամ, որը կազմել է ճշտված պլանի նկատմամբ 97 տոկոսը, ինչը նաեւ 11,7 տոկոսով ավելի է եղել, քան 2021 թվականի փաստացի ցուցանիշը:
Սահմանադրական դատարանն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 2 միջոցառում: Տարեկան պլանը եղել է 704 մլն դրամ, փաստացի ծախսվել է 733 մլն դրամ, որը ճշտված պլանի նկատմամբ 98,7 տոկոսն է եւ 2021 թվականի համեմատ 8 տոկոսով ավելի է:
Բարձրագույն դատական խորհուրդն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 22 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 14 մլրդ 227 մլն դրամ, այնուհետեւ տարեկան պլանն ավելացվել է՝ դառնալով 15 մլրդ 89 մլն դրամ,  փաստացի իրականացվել է 14,5 մլրդ դրամի ծախս, ինչը կազմել է ճշտված պլանի նկատմամբ 96 տոկոս կատարողական: Սա 17 տոկոսով ավելի է 2021 թվականի ծախսված գումարների համեմատությամբ:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունն իրականացրել է 8 ծրագիր եւ 37 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 23 մլրդ 238 մլն դրամ: Ճշտված պլանով գումարն ավելացվել է՝ դառնալով 24 մլրդ 566 մլն դրամ: Փաստացի օգտագործվել է 23 մլրդ 191 մլն դրամը, ինչը կազմել է 94,4 տոկոսը: 18 տոկոսով ավելի բարձր է, քան 2021 թվականի փաստացի ցուցանիշները:
ՀՀ դատախազությունն իրականացրել է 2 ծրագիր եւ 8 միջոցառում, թեեւ նախատեսված է եղել 3 ծրագիր եւ 8 միջոցառում: Տարեկան պլանը եղել է 6 մլրդ 681 մլն դրամ, տարեկան ճշտված պլանով նախատեսվել է 7 մլրդ 306 մլն դրամ, փաստացի օգտագործվել է 7 մլրդ 267 մլն դրամ, որը կազմում է 99,5 տոկոսը: Սա 18 տոկոսով ավելացում կա 2021 թվականի համեմատ:
Պետական վերահսկողական ծառայությունն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 3 միջոցառում: Նախատեսված է եղել հատկացնել 758 մլն դրամ, ավելացման արդյունքում այն դարձել 777 մլն դրամ: Փաստացի իրականացվել է 773 մլն դրամի ծախս:
ՀՀ քննչական կոմիտեն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 7 միջոցառում:  Տարեկան պլանը կազմել է 8 մլրդ 209 մլն դրամ: Տարեկան ճշտված պլանը կազմել է 9 մլրդ 724 մլն դրամ, փաստացի օգտագործվել է 9 մլրդ 638 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 99,1 տոկոս: Հաշվետու տարում 2021 թվականի համեմատ ավելի է ծախսվել 19 տոկոսով:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 2 միջոցառում: Տարեկան պլանը եղել է 350 մլն դրամ, ճշտված պլանը՝ 368 մլն դրամ, փաստացի ծախսը՝ 358 մլն դրամ՝ 97,2 տոկոս կատարողականով: Սա 66 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 4 միջոցառում: Տարեկան պլանը եղել է 966 մլն դրամ, ճշտված պլանը՝ 1 մլրդ 739 մլն դրամ, փաստացի ծախսը՝ 1 մլրդ 508 մլն դրամ, կատարողականը՝ 86,7 տոկոսը: Ավելացումը պայմանավորված է եղել «Կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտում եւ քննություն» միջոցառման գծով գումարների ավելացմամբ՝ պլանի համեմատ:
Հաշվեքննիչ պալատն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 3 միջոցառում, տարեկան պլանը կազմել է 1 մլրդ 49 մլն դրամ, ճշտված պլանը նվազեցվել է 1 մլրդ 30 մլն դրամի, փաստացի ծախսը կազմել է 985 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 95,6 տոկոսը: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն իրականացրել է 1 ծրագիր եւ 3 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 1 մլրդ 268 մլն դրամ, այնուհետեւ տարեկան պլանը ճշտվել է՝ դառնալով 1 մլրդ 33 մլն դրամ, փաստացի իրականացվել է 936 մլն դրամի ծախս, որի կատարողականը կազմել է 90,6 տոկոս:

On June 2, the debate of the report on the state budget 2022 execution of the Republic of Armenia continued at the joint sitting of the Standing Committees of State and Legal Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs. The sitting was moderated by the Chairs of the Committees Vladimir Vardanyan and Gevorg Papoyan.
The RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan stated that the RA Prime Minister’s Staff implemented 10 programmes and 52 events in 2022, the annual plan was 19.5 billion AMD, 20.8 billion AMD was actually spent, compared to the specified plan the performance was 95.7%, which was 4.4% higher than in 2021.
The RA President’s Staff implemented 1 programme and 4 events. The annual plan was 1.6 billion AMD, then the specified amount was reduced to 1.3 billion AMD. 1.2 billion AMD was actually spent, which was 92.7% of the specified plan. This was actually smaller than the amount spent in 2021 and was 83.4% compared to 2021.
The RA National Assembly implemented 1 programme and 6 events. The annual plan was 6.3 billion AMD, 6 billion AMD was actually spent, which was 97% of the specified plan, which was also 11.7% more than the actual index of 2021.
The Constitutional Court implemented 1 programme and 2 events. The annual plan was 704 million AMD, 733 million AMD was actually spent, which is 98.7% of the specified plan and 8% more than in 2021.
The Supreme Judicial Council implemented 1 programme and 22 events. The annual plan was 14 billion 227 million AMD, then the annual plan was increased to 15 billion 89 million AMD, 14.5 billion AMD was actually spent, which was 96% performance against the specified plan. This is 17% more than the amount spent in 2021.
The RA Ministry of Justice implemented 8 programmes and 37 events. The annual plan was 23 billion 238 million AMD. According to the revised plan, the amount was increased to 24 billion 566 million AMD. 23 billion 191 million AMD was actually used, which was 94.4%. It is 18% higher than actual indices for 2021.
The RA Prosecutor’s Office implemented 2 programmes and 8 events, although 3 programmes and 8 events were planned. The annual plan was 6 billion 681 million AMD, 7 billion 306 million AMD was provided for in the specified annual plan, 7 billion 267 million AMD was actually used, which is 99.5%. This is an 18% increase over 2021.
The State Supervision Service implemented 1 programme and 3 events. It was planned to allocate 758 million AMD, as a result of the increase, it became 777 million AMD. 773 million AMD was actually spent.
The RA Investigative Committee implemented 1 programme and 7 events. The annual plan was 8 billion 209 million AMD. The annual specified plan was 9 billion 724 million AMD, 9 billion 638 million AMD was actually used, the performance was 99.1%. Compared to 2021, 19% more was spent in the financial year.
The Corruption Prevention Commission implemented 1 programme and 2 events. The annual plan was 350 million AMD, the specified plan was 368 million AMD, the actual expenditure was 358 million AMD with 97.2% performance. This is 66% more than previous year.
The Anti-Corruption Committee implemented 1 programme and 4 events. The annual plan was 966 million AMD, the specified plan was 1 billion 739 million AMD, the actual expenditure was 1 billion 508 million AMD, the performance was 86.7%.
The Audit Chamber implemented 1 programme and 3 events, the annual plan was 1 billion 49 million AMD, the specified plan was reduced to 1 billion 30 million AMD, the actual expenditure was 985 million AMD, the performance was 95.6%. The Central Electoral Commission implemented 1 programme and 3 events. The annual plan was 1 billion 268 million AMD, then the annual plan was specified to 1 billion 33 million AMD, the actual expenditure of 936 million AMD was realized, the performance of which was 90.6%.