Բուխարեստում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 29-ին հանդիպումներ է ունեցել Ռումինիայի Սենատում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբի անդամ Արսեն Թորոսյանը, հանդիպել են  Արտաքին քաղաքականության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Տիտուս Կոռլատեանի եւ հանձնաժողովի անդամների, ինչպես նաեւ Սենատի եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վասիլե Դինքուի եւ հանձնաժողովի այլ անդամների հետ:
Սենատի արտաքին քաղաքականության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Տիտուս Կոռլատեանի հետ հանդիպման ընթացքում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանն ընդգծել է Ռումինիայի առանձնահատուկ դերը հայ ժողովրդի կյանքում` նշելով, որ Ռումինիան այն երկրներից էր, որ ապաստան տվեց ցեղասպանությունից մազապուրծ բազմաթիվ հայերի: Նա  շեշտել է նաեւ Ռումինիայի առանցքային դերը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական խմբի տեղակայման հարցում:
Տիտուս Կոռլատեանն էլ մատնանշել է հայերի առանձնահատուկ դերը եւ մեծ ներդրումը Ռումինիայի քաղաքական եւ հասարակական կյանքում` ընդգծելով խորհրդարանում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչ հայազգի պատգամավոր Վարուժան Փամբուկչյանի ակտիվ գործունեությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը եւ ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, «Խաղաղության պայմանագրի» շուրջ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններին, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը: Կարեւորվել է այդ գործընթացներում ԵՄ ներգրավվածությունը: Կողմերն անդրադարձել են  նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին:
Ռումինիայի Սենատի եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վասիլե Դինկուի հետ հանդիպման  ընթացքում  հանգամանորեն քննարկվել են միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնման, ԵՄ նախագծերում Հայաստանի ներգրավման, տնտեսության, մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում առկա ներուժի օգտագործման հնարավորությունները:
Ռումինիայի Սենատի եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վասիլե Դինկուն հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ին կհաջողվի լուծումներ գտնել տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու հարցում:
Հանդիպումներին մասնակցել է նաեւ Ռումինիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Մինասյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 31-ին ընդունել է Արգենտինայի խորհրդարանի Արգենտինա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Գիժերմո Անդրադայի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Արգենտինայի հետ փոխադարձ հարգանքի եւ ընդհանուր արժեքներ...

29 мая делегация во главе с председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданяном, находящаяся с рабочим визитом в Бухаресте, провела встречи в Сенате Румынии.
Делегация НС РА в составе председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданяна и члена группы дружбы Армения-Румыния А.Торосяна встретилась с председателем Комиссии по внешней политике Титусом Корлатеаном и членами комиссии, а также с председателем Комиссии Сената по европейским делам Василе Динку и другими членами комиссии.
Глава делегации НС С.Ханданян в ходе встречи с Титусом Корлатеаном подчеркнул особую роль Румынии в жизни армянского народа, отметив, что Румыния была одной из стран, давших убежище для многих избежавших геноцида армян. Он также отметил ключевую роль Румынии в развертывании группы гражданского наблюдения ЕС на армяно-азербайджанской границе.
Титус Корлатеан в свою очередь отметил особую роль и большой вклад армян в общественно-политическую жизнь Румынии, подчеркнув активную деятельность представителя нацменьшинств в парламенте В.Памбукчяна.
На встрече обсуждались вызовы региональной безопасности, Нагорно-Карабахский конфликт и создавшаяся гуманитарная ситуация, армяно-азербайджанские переговоры вокруг “Мирного договора”, нормализация отношений с Турцией. Отмечена важность участия ЕС в этих процессах. Стороны коснулись также перспектив развития отношений Армения-ЕС.
В ходе встречи с Василе Динку подробно обсуждены возможности расширения межпарламентского сотрудничества, вовлечения Армении в проекты ЕС, использования имеющегося потенциала в сферах экономики, культуры и образования.
Председатель Комиссии Сената по европейским делам выразил надежду, что ЕС удастся найти решения в установлении стабильного мира в регионе.
Во встречах также принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Румынии С.Минасян.
31 мая Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую председателем группы дружбы Аргентина-Армения парламента Аргентины Гильермо Андрадой.Приветствуя гостей, спикер НС отметил, что Армения придает большое значение отношениям с Аргентиной, основанным на взаимном уважении и общих ценностях...