Բուխարեստում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 29-ին հանդիպումներ է ունեցել Ռումինիայի Սենատում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբի անդամ Արսեն Թորոսյանը, հանդիպել են  Արտաքին քաղաքականության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Տիտուս Կոռլատեանի եւ հանձնաժողովի անդամների, ինչպես նաեւ Սենատի եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վասիլե Դինքուի եւ հանձնաժողովի այլ անդամների հետ:
Սենատի արտաքին քաղաքականության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Տիտուս Կոռլատեանի հետ հանդիպման ընթացքում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանն ընդգծել է Ռումինիայի առանձնահատուկ դերը հայ ժողովրդի կյանքում` նշելով, որ Ռումինիան այն երկրներից էր, որ ապաստան տվեց ցեղասպանությունից մազապուրծ բազմաթիվ հայերի: Նա  շեշտել է նաեւ Ռումինիայի առանցքային դերը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական խմբի տեղակայման հարցում:
Տիտուս Կոռլատեանն էլ մատնանշել է հայերի առանձնահատուկ դերը եւ մեծ ներդրումը Ռումինիայի քաղաքական եւ հասարակական կյանքում` ընդգծելով խորհրդարանում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչ հայազգի պատգամավոր Վարուժան Փամբուկչյանի ակտիվ գործունեությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը եւ ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, «Խաղաղության պայմանագրի» շուրջ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններին, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը: Կարեւորվել է այդ գործընթացներում ԵՄ ներգրավվածությունը: Կողմերն անդրադարձել են  նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին:
Ռումինիայի Սենատի եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վասիլե Դինկուի հետ հանդիպման  ընթացքում  հանգամանորեն քննարկվել են միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնման, ԵՄ նախագծերում Հայաստանի ներգրավման, տնտեսության, մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում առկա ներուժի օգտագործման հնարավորությունները:
Ռումինիայի Սենատի եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վասիլե Դինկուն հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ին կհաջողվի լուծումներ գտնել տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու հարցում:
Հանդիպումներին մասնակցել է նաեւ Ռումինիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Մինասյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 31-ին ընդունել է Արգենտինայի խորհրդարանի Արգենտինա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Գիժերմո Անդրադայի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Արգենտինայի հետ փոխադարձ հարգանքի եւ ընդհանուր արժեքներ...

On May 29, the delegation led by the Chair of the RA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan being on a working visit in Bucharest had meetings in the Senate of Romania.
The RA NA delegation, where the Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan and the member of the Friendship Group Armenia-Romania Arsen Torosyan were included, met with the Chairman of the Foreign Policy Committee Titus Corlățean and the Committee members, as well as the Chairman of the Committee for European Affairs of the Senate Vasile Dincu and the Committee members.
During the meeting with the Chairman of the Foreign Policy Committee of the Senate Titus Corlățean the Head of the NA delegation Sargis Khandanyan underscored the special role of Romania in the Armenian people’s life, noting that Romania was one of the countries that gave asylum many Armenians who hardly survived genocide. He also stressed the key role of Romania in the deployment of the EU Civilian Observation Group on the Armenia-Azerbaijan border.
Titus Corlățean indicated the Armenians’ special role and the great contribution in the political and public life of Romania, underlining the activities of the representative of the national minorities in parliament of Armenian origin Varuzhan Pambukchyan.
At the meeting reference was made to the challenges of the regional security, the Nagorno Karabakh conflict and the created humanitarian situation, Armenia-Azerbaijan negotiations over Peace Treaty and the normalization of relations with Turkey. The EU involvement in those processes was highlighted. The sides also referred to the development perspectives of the Armenia-EU relations.
During the meeting with the Chairman of the Committee for European Affairs of the Romanian Senate Vasile Dincu the opportunities of the expansion of the inter-parliamentary cooperation, the involvement of Armenia in the EU projects, the use of the potential existing in the sphere of economy, culture and education were discussed.
The Chairman of the Committee for European Affairs of the Romanian Senate Vasile Dincu expressed hope that the EU would succeed to find solution in establishing stable peace in the region.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Romania Sergey Minasyan also took part in the meetings.