ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի` ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած «կադաստրի վկայական» արտահայտությանը, խաղաղության պայմանագրի պարամետրերին եւ Արցախին:
«Նիկոլ Փաշինյանն ասում է` մենք կադաստրի վկայական չունենք: Հայաստան-Թուրքիա, Հայաստան-Իրան սահմանները հստակ են, մենակ արեւմտյան սահմաններն է անընդհատ խախտում հակառակորդը»,- ասել է Աղվան Վարդանյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը նաեւ հավելել է` Նախիջեւանի հանրապետությունն Ադրբեջանի մաս է, իրենք միջանցք են ուզում: Նույն սիմետրիայով Արցախն էլ պիտի Հայաստանի մաս լինի ու միջանցք գործի:
Պատգամավորն անդրադարձ է կատարել նախօրեին Մոսկվայում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը: Նրա խոսքով տարբեր մայրաքաղաքներում նման հանդիպումները շարունակական բնույթ են կրելու:
«Երեկվա մոսկովյան եռակողմ հանդիպումից ակնկալիք չունեի, որ որեւէ համատեղ հայտարարություն է ընդունվելու: 2-3 տոկոս հավանականություն կար, որ տրանսպորտային ապաշրջափակման մասին տեքստ կլիներ, բայց դա էլ չեղավ»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորն ու հավելել` չի կարծում, որ հունիսի 1-ին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր է կնքվելու:
Աղվան Վարդանյանը խոսել է նաեւ իշխանափոխության մասին:
«Մեղավոր ենք, սխալ ենք, չենք կարողացել հեռացնել այս իշխանությանը, փորձելու ենք էլի: Սա ո'չ միայն Հայաստանում է լինելու, այլ նաեւ Արցախում»,- ասել է պատգամավորն ու հավելել, որ իշխանությանը հեռացնելու իր տարբերակն ունի:
«Պայմանական 100 մարդ է անհարժեշտ, որոնք 100 տոկոսով իրար հետ համաձայն են եւ պատրաստ են ինքնազոհաբերությամբ վճռական ցանկացած քայլի գնալ: Մեր ողբերգությունն այն է, որ ազգային պետական էլիտա այդպես էլ չունեցանք, որը նույն արժեքներն ու մտածողությունն ունի: Իշխանափոխության գործընթացն այլեւս կանգ չի առնի ու մենք կհասնենք մեր նպատակին, եթե ազգային պետական էլիտա ձեւավորենք` հոգեւոր, տնտեսական, քաղաքական գործիչներից, ու առաջնորդին հստակեցնենք»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորը:
Ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողը հետաքրքրվել է` ինչո՞վ է այս պահին զբաղված Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցությունը, Լաչինի միջանցքը բացվե՞լ է, որ կուսակցությունը շնորհակալություն է հայտնում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին:
«Ինչո՞ւ եք Հայ հեղափոխական դաշնակցությանը վերաբերող հարցն ինձ տալիս»,- ի պատասխան լրագրողի հարցին` ասել է Աղվան Վարդանյանը:
Դժվար է կանխատեսել, թե գործընթացներն ինչպես կզարգանան, բայց փաստ է, որ Ադրբեջանը շեղվել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից. նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը մայիսի 26-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ` պատասխանելով լրագրողի` նախորդ օրը մոսկովյան եռ...
Սիրելի՛ շրջանավարտներ, Շնորհավորում եմ Վերջին դասի առթիվ` մաղթելով բարձր առաջադիմություն ուսման շարունակության մեջ: Այնքան էլ շատ չի անցել այն օրից, երբ Վերջին դասը Վերջին զանգ էր կոչվում, իսկ շրջանավարտ էին համարվում միայն տասներորդցիները: Այդ տարիներին Վերջին զանգն անցնում էր մեծ աշխուժությամբ եւ ...

During the parliamentary briefings following the NA regular sittings, the deputy of Armenia Faction Aghvan Vardanyan touched upon Nikol Pashinyan’s expression “cadastral certificate” stated from the NA tribune , the parameters of the Peace Treaty and Artsakh.
“Nikol Pashinyan says we don’t have a cadastral certificate. Armenia-Turkey, Armenia-Iran borders are clear, only the western borders are constantly violated by the enemy,” Aghvan Vardanyan said.
The opposition deputy also added that the republic of Nakhijevan is part of Azerbaijan, they want a corridor. With the same symmetry, Artsakh should be part of Armenia and act as a corridor.
The MP touched upon the trilateral meeting that took place in Moscow the day before. According to him, such meetings in different capitals will be continuous.
“I had no expectation from yesterday’s trilateral meeting held in Moscow that any joint statement would be adopted. There was 2-3 % chance that there would be a text about the transport unblocking, but that didn’t happen either,” the opposition MP said and added that he does not think that the Peace Treaty will be signed between Armenia and Azerbaijan on June 1.
Aghvan Vardanyan spoke about the change of power as well.
“We are guilty, we are wrong, we could not remove this power, we will try again. This will happen not only in Armenia, but also in Artsakh,” the deputy noted and added that he has his own option to remove the power.
“Conventionally, 100 people who agree with each other 100 % and are ready to take any decisive step with self-sacrifice are unnecessary. Our tragedy is that we never had a national state elite that has the same values and way of thinking. The process of power change will not stop and we will achieve our goal if we form a national state elite from clerical, economic and political figures and define the leader,” the opposition MP said.
During the briefing, the journalist inquired what the Armenian Revolutionary Federation Party is doing at the moment, whether the Lachin Corridor has been opened that the party is thanking the Russian peacekeepers?
“Why are you asking me the question about the Armenian Revolutionary Federation?” Aghvan Vardanyan said in response to the journalist’s question.
It is difficult to predict how the processes will develop, but it is a fact that Azerbaijan deviated from the Statement of November 9: the Secretary of the NA With Honor Faction Tigran Abrahamyan noted during the parliamentary briefings held on May 26, answering the journalist’s question about the f...
Dear graduates!I congratulate you on the occasion of Last Lesson, wishing you high marks in the continuation of your education.It hasn’t been that long from the day, when the Last Lesson was called Last Bell, and only the tenth form students were considered graduates. In those years, the Last Bell w...