ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի` ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած «կադաստրի վկայական» արտահայտությանը, խաղաղության պայմանագրի պարամետրերին եւ Արցախին:
«Նիկոլ Փաշինյանն ասում է` մենք կադաստրի վկայական չունենք: Հայաստան-Թուրքիա, Հայաստան-Իրան սահմանները հստակ են, մենակ արեւմտյան սահմաններն է անընդհատ խախտում հակառակորդը»,- ասել է Աղվան Վարդանյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը նաեւ հավելել է` Նախիջեւանի հանրապետությունն Ադրբեջանի մաս է, իրենք միջանցք են ուզում: Նույն սիմետրիայով Արցախն էլ պիտի Հայաստանի մաս լինի ու միջանցք գործի:
Պատգամավորն անդրադարձ է կատարել նախօրեին Մոսկվայում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը: Նրա խոսքով տարբեր մայրաքաղաքներում նման հանդիպումները շարունակական բնույթ են կրելու:
«Երեկվա մոսկովյան եռակողմ հանդիպումից ակնկալիք չունեի, որ որեւէ համատեղ հայտարարություն է ընդունվելու: 2-3 տոկոս հավանականություն կար, որ տրանսպորտային ապաշրջափակման մասին տեքստ կլիներ, բայց դա էլ չեղավ»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորն ու հավելել` չի կարծում, որ հունիսի 1-ին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր է կնքվելու:
Աղվան Վարդանյանը խոսել է նաեւ իշխանափոխության մասին:
«Մեղավոր ենք, սխալ ենք, չենք կարողացել հեռացնել այս իշխանությանը, փորձելու ենք էլի: Սա ո'չ միայն Հայաստանում է լինելու, այլ նաեւ Արցախում»,- ասել է պատգամավորն ու հավելել, որ իշխանությանը հեռացնելու իր տարբերակն ունի:
«Պայմանական 100 մարդ է անհարժեշտ, որոնք 100 տոկոսով իրար հետ համաձայն են եւ պատրաստ են ինքնազոհաբերությամբ վճռական ցանկացած քայլի գնալ: Մեր ողբերգությունն այն է, որ ազգային պետական էլիտա այդպես էլ չունեցանք, որը նույն արժեքներն ու մտածողությունն ունի: Իշխանափոխության գործընթացն այլեւս կանգ չի առնի ու մենք կհասնենք մեր նպատակին, եթե ազգային պետական էլիտա ձեւավորենք` հոգեւոր, տնտեսական, քաղաքական գործիչներից, ու առաջնորդին հստակեցնենք»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորը:
Ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողը հետաքրքրվել է` ինչո՞վ է այս պահին զբաղված Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցությունը, Լաչինի միջանցքը բացվե՞լ է, որ կուսակցությունը շնորհակալություն է հայտնում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին:
«Ինչո՞ւ եք Հայ հեղափոխական դաշնակցությանը վերաբերող հարցն ինձ տալիս»,- ի պատասխան լրագրողի հարցին` ասել է Աղվան Վարդանյանը:
Դժվար է կանխատեսել, թե գործընթացներն ինչպես կզարգանան, բայց փաստ է, որ Ադրբեջանը շեղվել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից. նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը մայիսի 26-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ` պատասխանելով լրագրողի` նախորդ օրը մոսկովյան եռ...
Սիրելի՛ շրջանավարտներ, Շնորհավորում եմ Վերջին դասի առթիվ` մաղթելով բարձր առաջադիմություն ուսման շարունակության մեջ: Այնքան էլ շատ չի անցել այն օրից, երբ Վերջին դասը Վերջին զանգ էր կոչվում, իսկ շրջանավարտ էին համարվում միայն տասներորդցիները: Այդ տարիներին Վերջին զանգն անցնում էր մեծ աշխուժությամբ եւ ...

В ходе парламентских брифингов после очередных заседаний НС депутат фракции “Армения” А.Варданян обратился к высказанным Н.Пашиняном с трибуны НС понятию “кадастрового сертификата”, к параметрам мирного договора и Арцаху.
“Н.Пашинян говорит, что у нас нет кадастрового сертификата. Границы Армения-Турция, Армения-Иран четкие, противником постоянно нарушаются лишь западные границы", - заметил А.Варданян.
Депутат от оппозиции также добавил, что Нахичеванская Республика является частью Азербайджана, они хотят коридор. С такой же симметрией Арцах должен быть частью Армении и действовать как коридор.
Депутат коснулся состоявшейся вчера в Москве трехсторонней встречи. По его словам, такие встречи в разных столицах будут носить постоянный характер.
“От вчерашней трехсторонней встречи в Москве у меня не было ожиданий о принятии какого-то совместного заявления. Был двух-трехпроцентный шанс, что будет текст о снятии транспортной блокады, но и этого не произошло", - отметил депутат от оппозиции,   добавив, что не предполагает подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном 1 июня”.
А.Варданян коснулся также смены власти.
“Мы виноваты, мы не правы, мы не смогли убрать это правительство, попытаемся еще раз. Это произойдет не только в Армении, но и в Арцахе", - подчеркнул депутат, добавив, что у него есть свой вариант отставки правительства.
“Необходимо условно 100 человек, согласных друг с другом на 100% и готовых на любой решительный шаг самопожертвования. Наша трагедия в том, что мы так и не сформировали национальную государственную элиту, у которой были бы такие же ценности и мышление. Процесс смены власти не остановится, и мы добьемся своей цели, если создадим национальную государственную элиту из духовных, экономических и политических деятелей и определим лидера”, - заявил депутат от оппозиции.
В ходе брифинга журналист поинтересовался, чем сейчас занимается партия АРФД, открыт ли Лачинский коридор, когда партия благодарит российские миротворческие силы?
“Почему вы задаете мне вопрос, касающийся АРФД?”, - среагировал А.Варданян в ответ на вопрос журналиста.
“Трудно предсказать, как будут развиваться процессы, но то, что Азербайджан отклонился от заявления от 9 ноября – факт”, - отметил секретарь фракции НС "Честь имею" Т.Абрамян в ходе состоявшихся 26 мая парламентских брифингов, отвечая журналисту, что накануне в ходе трехсторонней встречи в Москве Пр...
“Дорогие выпускники!Поздравляю вас с Последним уроком, желая высокой успеваемости в продолжении учебы.Не так много времени прошло с того дня, когда Последний урок назывался Последним звонком, а выпускниками считались лишь десятиклассники. В те годы Последний звонок проходил оживленно и воодушевлял д...