Շնորհավորում եմ Վերջին դասի առթիվ` մաղթելով բարձր առաջադիմություն ուսման շարունակության մեջ:
Այնքան էլ շատ չի անցել այն օրից, երբ Վերջին դասը Վերջին զանգ էր կոչվում, իսկ շրջանավարտ էին համարվում միայն տասներորդցիները: Այդ տարիներին Վերջին զանգն անցնում էր մեծ աշխուժությամբ եւ ոգեւորում էր անգամ նրանց, որոնք կապ չունեին ավարտական երեկոյի հետ: Այսօր ավելի զուսպ ու համեստ է նշվում օրը, սակայն նույնն են ուսուցիչներին նվիրված մաղթանքներն ու շրջանավարտների ծնողների հույզերը: Ժամանակակից աշխարհն առաջին հերթին մրցունակություն է պահանջում, եւ յուրաքանչյուր ծնողի նվիրական երազանքն է դպրոցն ավարտող երեխային տեսնել որեւէ հայտնի բուհի ուսանող կամ հմուտ մասնագետ՝ պայծառ ապագայի բոլոր երաշխիքներով:
Սիրելի՛ շրջանավարտներ, հավատացեք, որ ամեն ինչ ձեր ձեռքերում է:
Խելացի մարդիկ սովորում են ուրիշների սխալների վրա. նոր կյանքի ճանապարհին դուք նման օրինակների պակաս չեք ունենա: Փորձեք ձեւավորել ձեր ես-ը, փորձեք դառնալ ձեր լավագույն տարբերակը եւ չծուլանալ: Իսկ այսօր վայելեք ձեզ լիարժեքորեն պատկանող օրը, որովհետեւ վաղվանից ավարտական քննությունների եք պատրաստվելու:
Լուսավոր ապագա եմ մաղթում ձեզ, միշտ սիրով հիշեք ձեր ուսուցիչներին, որոնց շնորհիվ դարձել եք գրագետ, ու ջերմորեն հիշեք դպրոցական տարիները, որովհետեւ մի օր հաստատ պարզվում է, որ դրանք ամենաանհոգն էին:
Բարի երթ եւ հաջողությամբ հաղթահարված քննաշրջան եմ մաղթում:
Դժվար է կանխատեսել, թե գործընթացներն ինչպես կզարգանան, բայց փաստ է, որ Ադրբեջանը շեղվել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից. նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը մայիսի 26-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ` պատասխանելով լրագրողի` նախորդ օրը մոսկովյան եռ...
ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի` ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած «կադաստրի վկայական» արտահայտությանը, խաղաղության պայմանագրի պարամետրերին եւ Արցախին: «Նիկոլ Փաշինյանն ասում է` մենք կադաստրի վ...
Միջազգայնորեն ճանաչված Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդվում է միջազգայնորեն ճանաչված իր 29.800 քկմ տարածքի սուվերենության պահպանմամբ եւ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայ ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության իրացմամբ, որը, մեր պատկերացմամբ, պետք է տեղի ունենա Բաքու-Ստեփանակերտ խոսակցության միջոցով, ...
Խորհրդարանը մայիսի 26-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է, որ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրել էր Սերգեյ Աղինյանի թեկնածությունը: ԱԺ 1...

Congratulatory message by RA NA President Alen Simonyan on Last Lesson
I congratulate you on the occasion of Last Lesson, wishing you high marks in the continuation of your education.
It hasn’t been that long from the day, when the Last Lesson was called Last Bell, and only the tenth form students were considered graduates. In those years, the Last Bell was passing with great vigour and was inspiring even those, who had no relation with graduation evening. Today, the day is celebrated in more reserved and modest way, but the wishes dedicated to teachers and the emotions of the graduates’ parents are the same. First of all, the modern world requires competitiveness, and every parent’s innermost dream is to see his/her child graduating the school as a student of any well-known higher educational institution or a skilled specialist with all guarantees of bright future.
Dear graduates, believe me that everything is in your hands!
Clever people learn on the others’ mistakes, and you will not have lack of such examples on the way of your new life. Try to shape yourself, try to become your best version and not to be lazy. But today, enjoy your day fully belonging to you, because from tomorrow you will get ready for final exams.
I wish you a bright future, always remember your teachers with love, due to which you have become literate, and warmly remember the school years, because one day it will be definitely clear that they were the most carefree years!
Bon voyage! I wish you to successfully overcome your examination period!
Tigran Abrahamyan: Although it is difficult, Armenia fulfills its obligations stipulated by Trilateral Statement of November 9
It is difficult to predict how the processes will develop, but it is a fact that Azerbaijan deviated from the Statement of November 9: the Secretary of the NA With Honor Faction Tigran Abrahamyan noted during the parliamentary briefings held on May 26, answering the journalist’s question about the f...
Aghvan Vardanyan: I have no high expectations from trilateral meeting in Moscow: No Peace Treaty will be signed on June 1
During the parliamentary briefings following the NA regular sittings, the deputy of Armenia Faction Aghvan Vardanyan touched upon Nikol Pashinyan’s expression “cadastral certificate” stated from the NA tribune, the parameters of the Peace Treaty and Artsakh.“Nikol Pashinyan says we don’t have a cada...
Arthur Hovhannisyan: Interests of people of Artsakh should be represented by people of Artsakh through Baku-Stepanakert format, under auspices of international mechanisms
The internationally recognized Republic of Armenia is guided by the protection of the sovereignty of its internationally recognized territory of 29.800 square kilometers and the realization of the rights and security of the Armenian people living in Nagorno Karabakh, which, in our opinion, should ta...
On May 26, Parliament continued its work of regular sittings. The Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayan stated that the NA Civil Contract Faction nominated Sergey Aghinyan to be elected as a member of the Public Services Regulatory Commission. 64 out of 107 deputies of the National As...