««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց տալ ամսական հավելում՝ պաշտոնային դրույքաչափի 92 տոկոսի չափով, ինչը պայմանավորված է քննիչների՝ որպես առանձնակի ռիսկային ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող եւ իրենց պաշտոնից բխող նպատակների եւ խնդիրների իրականացման համար պատասխանատվություն կրող պաշտոնատար անձանց հավելումներ տրամադրելու անհրաժեշտությամբ:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունն առաջարկել է տեխնիկական եւ խմբագրական փոփոխություններ, որոնք ընդունվել են:
Հարակից զեկուցող, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը կարեւորել է նախագծի ընդունումը եւ գործընկերներին կոչ արել կողմ քվեարկել:
Հանձնաժողովի անդամ, «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը դեմ է արտահայտվել նախագծին: Ըստ նրա՝ մեղադրական կողմն ավելի լավ է վարձատրվում, քան արդարադատություն իրականացնողները:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է նաեւ առաջին ատյանի դատավորների աշխատավարձի բարձրացումը, ինչը նպատակ ունի լուծելու արդարադատություն իրականացնողների սոցիալական խնդիրները: «Արդարադատությունն իրականացնելիս դատավորը եւ արդարադատության իրականացմանն օժանդակող  այլ սուբյեկտները պետք է ունենան բավարար սոցիալական երաշխիքներ, որպեսզի կարողանան կենտրոնանալ իրենց աշխատանքի վրա»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
Քննարկման արդյունքում օրենքի լրամշակված նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:
Հարցը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 25-ի արտահերթ նիստում:

Согласно проекту о внесении дополнений в закон “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”, предлагается выдавать ежемесячную доплату в 92% от должностной ставки лицам, занимающим самостоятельную должность в Следственном комитете (СК).
Основной докладчик заместитель председателя СК А.Айвазян отметил, что после первого чтения правительство предложило редакционно-технические правки, которые были приняты.
Содокладчик депутат фракции “Гражданский договор” А.Казарян по теме, подчеркнув важность принятия проекта, призвал коллег проголосовать в пользу инициативы.
Свое несогласие с проектом выразил член комиссии, секретарь фракции "Армения" А.Минасян.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян отметил, что в ближайшее время планируется также повышение заработной платы судей первой инстанции, что направлено на решение социальных проблем работников юстиции. “При отправлении правосудия судья и другие субъекты, содействующие осуществлению правосудия, должны иметь достаточные социальные гарантии, чтобы сосредоточиться на своей работе”, - отметил депутат.
В итоге обсуждения доработанный законопроект получил положительное заключение.
25 мая вопрос рассмотрен во втором чтении на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.