ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 5-ին հանդիպել է Մեքսիկայի Սենատի անդամներ Ալեխանդրա դել Կարմեն Լեոն Գաստելումին եւ Ինդիրա Կեմպիս Մարտինեսին:
ԱԺ փոխնախագահի համոզմամբ Հայաստանը շահագրգռված է ակտիվացնելու եւ խորացնելու համագործակցությունը Մեքսիկայի հետ ու ողջունում է բարեկամական խմբերի սերտ աշխատանքը:
Հակոբ Արշակյանը երախտագիտություն է հայտնել Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների Սենատի անդամներին 2023 թվականի փետրվարի 8-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող փաստաթուղթը նախաձեռնելու եւ ընդունելու համար: Նրա խոսքով Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ամբողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն էր, եւ ճանաչումն ու դատապարտումը կարեւոր է դրանց հետագա կանխարգելման համար:
Խորհրդարանի փոխնախագահը հավելել է, որ գնահատելի է 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի ընթացքում Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի հայտարարությունը: Նա հույս է հայտնել, որ Մեքսիկան ավելի հասցեական գնահատականի կարժանացնի Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետեւանքներին, նշել, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում այս հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում Մեքսիկայի ներկայացուցչի ելույթը: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը կանխելու համար կարեւոր է խնդրին միջազգային հանրության շարունակական ուշադրությունը եւ առարկայական գործողությունները:
Մեքսիկացի սենատորները կարեւորել են խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը եւ նշել, որ այդ ուղղությամբ շարունակական քայլեր են իրականացվում: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ պայքարում են՝ նման հանցագործություններն ամբողջ աշխարհում բացառելու համար: Ալեխանդրա դել Կարմեն Լեոն Գաստելումը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում թուրքական կողմից մեծ ճնշումներ են եղել: Ըստ նրա՝ խոսքը մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին է, եւ իրենք հարցը ներկայացրել են Սենատ:
ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Խաչատրյանը հավելել է, որ այսօր եւս հայ ժողովուրդը ցեղասպանության խնդրի առջեւ է կանգնած. Ադրբեջանը փորձում է ցեղասպանության ենթարկել իր պատմական հայրենիքում ինքնորոշված Արցախի ժողովրդին: «Մենք դարձյալ Մեքսիկայի մեր բարեկամների օգնության կարիքն ունենք, որ ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի հանցագործ ռեժիմի վրա, որ վերադառնա Արցախի կարգավիճակի շուրջ քաղաքական բանակցություններին եւ հրաժարվի իր ցեղասպան մտադրություններից»,- եզրափակել է Արթուր Խաչատրյանը:
Բարեկամական խմբի անդամներ Թագուհի Ղազարյանը եւ Ալխաս Ղազարյանը եւս կարեւորել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը, տարբեր ոլորտներում համագործակցության օրակարգերի առաջմղումը:
Հանդիպման ավարտին Հակոբ Արշակյանը հյուրերին է հանձնել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալներ:
Հանդիպմանը մասնակցել են եղել նաեւ Մեքսիկայի Միչոական նահանգում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Հակոբ Սահակյանը եւ ՀՀ-ում Մեքսիկայի պատվավոր հյուպատոս Նիկոլայ Կոստանդյանը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 5-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն են ստացել մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներմուծվող՝ ակցիզային հարկով հարկման ոչ ենթակա այն ապրանքների ցանկը հաստատելու մ...
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար դիմումի ներկայացման ներպետական ամբողջ կառուցակարգը սահմանելու նպատակով Կառավարությունն առաջարկել է լրացում կատարել «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքում, ինչպես նաեւ Վարչական դատավարության, Քաղաքացիական դատ...

5 апреля вице-спикер НС А.Аршакян принял членов Сената Мексики Алехандру дель Кармен Леон Гастелум и Индиру Кемпис Мартинес.
По словам вице-спикера НС, Армения заинтересована в активизации и углублении сотрудничества с Мексикой и приветствует тесную работу групп дружбы.
А.Аршакян выразил признательность членам Сената Соединенных Штатов Мексики за инициирование и принятие 8 февраля 2023 г. документа о признании и осуждении Геноцида армян. По его словам, Геноцид армян был преступлением не только против армянского народа, но и против всего человечества, и его признание и осуждение важно для их дальнейшего предотвращения.
Вице-спикер НС добавил, что приветствует заявление группы дружбы Мексика-Армения во время азербайджанской агрессии против Армении в сентябре 2022 г. Он выразил надежду, что Мексика даст более адресную оценку агрессивным действиям Азербайджана.
А.Аршакян, коснувшись гуманитарных последствий блокады Лачинского коридора, отметил, что армянская сторона высоко оценивает выступление представителя Мексики на экстренном заседании Совета Безопасности ООН по этому вопросу. По словам вице-спикера НС, для предотвращения этнической чистки армянского населения Нагорного Карабаха важно постоянное внимание международного сообщества к проблеме и принятие предметных действий.
Мексиканские сенаторы подчеркнули важность развития и углубления парламентских отношений, отметив, что в этом направлении предпринимаются последовательные шаги. Они выразили уверенность, что борются за искоренение подобных преступлений во всем мире. Алехандра дель Кармен Леон Гастелум отметила большое давление с турецкой стороны для недопущения признания Геноцида армян, однако речь шла о защите прав человека, и вопрос был передан ими в Сенат.
Руководитель группы дружбы НС Армения-Мексика А.Хачатрян добавил, что и сегодня перед армянским народом стоит проблема геноцида. Азербайджан пытается подвергнуть самоопределившийся народ Арцаха геноциду на своей исторической родине. “Нам снова нужна помощь наших мексиканских друзей для оказания давления на преступный режим Азербайджана, чтобы тот вернулся к политическим переговорам о статусе Арцаха и отказался от своих геноцидальных намерений”, - заключил он.
Члены группы дружбы Т.Казарян и А.Казарян также подчеркнули важность развития двусторонних отношений, продвижения программ сотрудничества в различных сферах.
В завершение встречи А.Аршакян вручил гостям памятные медали Председателя НС РА.
Во встрече также приняли участие почетный консул РА в мексиканском штате Мичоакан А.Саакян и почетный консул Мексики в РА Н.Костандян.
5 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам во втором чтении обсужден и получил положительное заключение ряд законодательных инициатив.Рассмотрены проекты о внесении дополнений и изменений в законы “Об утверждении перечня ввозимых организациями и индивидуальными предприним...
Для определения внутреннего порядка подачи заявления на получение консультативного заключения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) правительство предложило внести дополнение в закон “О Конституционном суде”, в Кодекс административного судопроизводства, Гражданский процессуальный и Уголовный п...