ՀՀ-ն պատերազմից անմիջապես հետո բավականին ակտիվ կերպով գործի է դրել միջազգային իրավական տարբեր կառուցակարգեր ու մեխանիզմներ, որոնք որոշակի էական աջակցություն են բերում ընդհանուր դիվանագիտական ջանքերին: Այս մասին ասել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի՝ մարտի 24-ի արտահերթ նիստում:
Ըստ Եղիշե Կիրակոսյանի՝ Եվրոպական դատարանում ներկա պահին ՀՀ կողմից ներկայացված են մի շարք միջպետական գանգատներ: Ադրբեջանի դեմ ներկայացվել է 4 միջպետական գանգատ: Առաջին գանգատը ներկայացվել է 2021 թվականի սկզբին եւ վերաբերում է պատերազմի ընթացքում կատարված զանգվածային խախտումներին. հետագայում ներկայացվել են որոշակի լրացումներ: Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ հայկական կողմը ստիպված է եղել Եվրոպական դատարան ներկայացնել նոր գանգատներ: Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի՝ երկրորդ միջպետական գանգատը վերաբերում է գերեվարված անձանց նկատմամբ ընթացող ապօրինի դատավարություններին: Երրորդ գանգատը վերաբերում է ՀՀ սուվերեն տարածքում ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայության եւ օկուպացիայի ու դրա հետեւանքով անձանց իրավունքների խախտումներին: Չորրորդ գանգատը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակմանը: Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ ներկա պահին էլ աշխատանքները շարունակվում են, եւ թարմացումները պարբերաբար ներկայացվում են:
Եղիշե Կիրակոսյանը, անդրադառնալով Արդարադատության միջազգային դատարանում ընթացող իրավական գործընթացներին, նշել է, որ ՀՀ-ն ներկայացրել է միջպետական հայց ընդդեմ Ադրբեջանի, որը հիմնված է «Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի վրա: Նա նշել է, որ շարունակաբար իրականացվում է մշտադիտարկում: Եղիշե Կիրակոսյանն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման մասին դատարանի ներկայացված միջանկյալ կամ ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին պահանջին: «2023 թվականի հունվարի 30-ին եւ 31-ին տեղի են ունեցել լսումներ Հաագայի դատարանում, որի արդյունքը եղավ փետրվարի 22-ի հայտնի որոշումը, եւ որով դատարանը կիրառեց հանրությանը հայտնի ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին որոշումը»,- ասել է նա:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ ատելության, հայատյացության, ռասիզմի քարոզն Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից քննվող գործի առանցքն է: Դատարան են ներկայացվել համակարգված ապացույցներ հայատյաց ինստիտուցիոնալ քաղաքականության մասին:

“РА сразу же после войны довольно активно внедряла различные международно-правовые структуры и механизмы, существенно содействующие общим дипломатическим усилиям”, - отметил представитель РА по международным правовым вопросам в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) Е.Киракосян 24 марта на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям.
По Киракосяну, на данный момент РА подала в Европейский суд ряд межгосударственных жалоб. На Азербайджан поданы 4 межгосударственные жалобы. Первая, касающаяся совершенных во время войны массовых нарушений, была подана в начале 2021 г., позднее были внесены некоторые дополнения. Армянской стороне пришлось подать в ЕСПЧ новые жалобы на агрессивные действия Азербайджана. Вторая межгосударственная жалоба Армении против Азербайджана касается незаконных судебных процессов над плененными. Третья жалоба – о присутствии и оккупации азербайджанскими вооруженными силами суверенной территории Республики Армения и связанных с этим нарушениях прав лиц. Четвертая жалоба касается   Нагорного Карабаха, разблокирования Лачинского коридора. По словам основного докладчика, работа продолжается, регулярно представляются обновления.
Касаясь продолжающихся судебных разбирательств в Международном суде ООН, Е.Киракосян отметил, что Армения подала межгосударственный иск против Азербайджана на основании Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, добавив, что ведется постоянный мониторинг. Киракосян коснулся представленного судом ходатайства о применении обеспечительной или временной меры по разблокированию Лачинского коридора. "30 и 31 января 2023 г. в Гаагском суде состоялись слушания, результатом которых стало известное решение от 22 февраля, которым суд применил известный общественности вердикт о применении временной меры".
Представитель РА по международным правовым вопросам подчеркнул, что пропаганда ненависти, армянофобии, расизма высокопоставленными должностными лицами Азербайджана – суть дела, расследуемого Международным судом. Суду представлены систематические доказательства антиармянской институциональной политики.