ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը մասնակցել է ԵԽԽՎ սոցիալական, առողջապահության եւ կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի նիստերին: Պատգամավորը ելույթ է ունեցել մարտի 16-ի նիստում:
«Հանձնաժողովի հարգելի' անդամներ,
Ժողովրդավարության եւ կառավարման եվրոպական կոմիտեի շրջանակում ստեղծվել է երկու աշխատանքային խումբ. մեկը` կանաչ հանրային կառավարման հարցերի, մյուսը` կառավարման: Երկու աշխատանքային խմբերի առաջին նիստերն արդեն կայացել են: Ներկայացրել եմ ԵԽԽՎ-ն` որպես տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող: Մեր հանձնաժողովի հետաքրքրությունների տեսանկյունից իմ առանձնահատուկ ուշադրության կենտրոնում է կառավարման բազմաստիճան համակարգի եւ կանաչ հանրային կառավարման նոր մոտեցումները 2030 թվականի օրակարգով նախատեսված կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու գործընթացի հետ կապելը:
Կանաչ հանրային կառավարման վերաբերյալ իմ հիմնական մեկնակետը հետեւյալն էր. ժողովրդավարական հասարակությունների նոր մարտահրավերներին դիմակայելու համար հանրային կառավարումը պետք է առնվազն լինի վստահելի, թվային, կանաչ: Հանրային կառավարման ոլորտում փոփոխություններն առաջին հերթին պետք է ազդեն դրա դերակատարների մտածելակերպի փոփոխության վրա: Կանաչ կամ թվային հանրային կառավարումը չի կարող եւ չպետք է ընկալվի միայն նորագույն տեխնոլոգիական լուծումների համատեքստում: Կանաչ օրակարգի առաջնորդության եւ քաղաքական մոտիվացիայի հարցերն արդիական են դառնում: Կանաչ խնդիրները միայն կանաչ կուսակցությունների մարտահրավերները չեն:
Լիարժեք կանաչ հանրային կառավարման նոր մարտահրավեր է դառնում էներգետիկ անվտանգության ստեղծվող իրավիճակը: Շատ երկրներ ստիպված են վերանայել կանաչ անցման հետ կապված իրենց նախկին որոշումները: Միեւնույն ժամանակ, հասարակության մի մասի մոտ կա ընկալում, որ կանաչ որոշումներից շատերը թանկ արժեն եւ իրենց բարեկեցության վրա են ազդում, ինչը հանգեցնում է նրանց բացասական արձագանքին եւ նոր բնապահպանական լուծումների նկատմամբ դիմադրությանը:
Միեւնույն ժամանակ, կարեւոր է, որ կանաչ կառավարման բուն էության եւ դրան առնչվող հիմնախնդիրների ըմբռնումը բոլոր միջազգային կազմակերպությունների համար նույնը լինի: Կանաչ օրակարգի զարգացման շատ խթաններ ձեւավորվում եւ ազգային մակարդակին են հասնում միջազգային կազմակերպությունների եւ վերազգային հաստատությունների կողմից, որոնք ունակ են մարտահրավերներին լուծում տալ առավել գլոբալ եւ անդրազգային մոտեցմամբ: Կարեւոր է գնահատել նաեւ կանաչ կառավարման որակի եւ մեր կազմակերպության անդամ երկրների ժողովրդավարության զարգացման մակարդակի միջեւ հարաբերությունները:
Կցանկանայի ձեզ հետ կիսել իմ այն դիտարկումը, որ կանաչ հանրային կառավարումն առողջ շրջակա միջավայրի իրավունքի իրականացման համատեքստում որոշակի թերահավատությամբ է ընկալվում: Նպատակահարմար կլինի, որ մեր կազմակերպությունն այս թեմային մոտենա այն տեսանկյունից, որ մաքուր, առողջ եւ կայուն միջավայր ունենալու մարդու իրավունքի իրականացումը կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու հիմքերից է: Այս առումով կարեւոր է ուսումնասիրել կազմակերպության անդամ երկրներում առողջ շրջակա միջավայրի իրավունքը` որպես մարդու հիմնարար իրավունքներից մեկը ներդնելու, կամ այլ կերպ ասած` Նախարարների կոմիտեի հանձնարարականների կատարումը: Կարծում եմ` հետաքրքիր կլինի նաեւ բացահայտել կանաչ հանրային կառավարման առումով տեմպի, ձեւերի եւ բովանդակության միջեւ տարբերությունը մեր կազմակերպության պետությունների միջեւ:
Բացի այդ, պատեհ կլիներ այս թեմայով ԵԽԽՎ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի հետ համատեղ լսումներ անցկացնել` հասկանալու համար, թե որտեղ եւ ինչ խնդիրներ են առաջանում այս առումով` իրավական, գաղափարական, տնտեսական, թե ներքաղաքական:
Ավելին, օգտակար կլինի մոնիտորինգի հանձնաժողովին առաջարկել կանաչ կառավարման ոլորտում իրերի դրության հարցը մոնիտորինգային առաքելությունների եւ հաշվետվությունների ներկայացման պարտադիր առարկա դիտարկել:
Հարգելի' գործընկերներ, կանաչ հանրային կառավարումը պետք է դառնա արժեքավոր միջավայրի հոմանիշ, որտեղ մեկտեղված են պետական եւ մասնավոր, տեղական եւ քաղաքացիական ջանքերը, սահմանվում են խաղի գործնական եւ համընդհանուր ճանաչում ունեցող կանոններ: Կանաչ հանրային կառավարումը պետք է նաեւ դրսեւորի խնդիրներն ու դրանց պատճառները միասնաբար ըմբռնելու կարողություն եւ որոշումների կայացման հարցում առաջարկի կոնսենսուսային մոտեցում:
Կանաչ հանրային կառավարման համատեքստում կառավարման բազմաստիճան համակարգը կարող է դառնալ արդյունավետ եւ պատեհաժամ մոտեցում ապահովող հիմնական մեխանիզմներից մեկը: Բնապահպանական խնդիրների դեպքում մենք բախվում ենք տեղական, ազգային, տարածաշրջանային եւ գլոբալ մարտահրավերների, որոնք բոլորից պահանջում են իրենց դերակատարումն ունենալ:
Օգտակար կլինի նաեւ կանաչ հանրային կառավարումը տեղակայել «երեք R»-երի մոտեցումով պայմանավորված լավ ժողովրդավարական կառավարման համատեքստում:
Առաջին` կանաչ հանրային կառավարումը պետք է լինի արձագանքող (responsive), ինչը նշանակում է խրախուսել եւ պահպանել ի հայտ եկած խնդիրների եւ դժվարությունների ազնիվ ու բաց քննարկման հնարավորությունը. չպետք է լինեն փակ թեմաներ կամ անհասանելի գորշ գոտիներ:
Երկրորդ` կանաչ հանրային կառավարումը պետք է լինի պատասխանատու (responsible), ինչը նշանակում է, որ ակնկալվող արդյունքները, որոնք կսահմանվեն, պետք է ունենան արդյունավետության գնահատման հստակ չափանիշներ, եւ դրանց ձախողումը պետք է հետեւանքներ ունենա:
Երրորդ` կանաչ հանրային կառավարումը պետք է լինի պատշաճ (relevant), ինչը նշանակում է, որ բոլոր որոշումները պետք է լինեն ժամանակին, ռեսուրսներով հագեցած եւ համապատասխանեն Կայուն զարգացման նպատակներին:
Կանաչ հանրային կառավարումը պետք է խուսափի վնասակար փոխզիջումների եւ երկակի ստանդարտների պրակտիկայից: Հատկապես այսօր կլիմայական եւ բնապահպանական հարցերի շուրջ փոխզիջումներն անընդունելի են, քանի որ դրանց ընդունմանը չի մասնակցում երկրորդ առանցքային կողմը` ապագա սերունդները: Այս առումով կանաչ հանրային կառավարման հիմնական ակնկալիքը կարելի է բնութագրել որպես մարդկության տեխնոլոգիական առաջընթացի եւ հնարավոր բնապահպանական նոր վնասների բացառման միջեւ անհրաժեշտ հավասարակշռության ապահովում: Նաեւ մեծ մարտահրավեր է, երբ ժամանակակից տեխնոլոգիաները թարմ միջոցներ են ապահովում ոչ միայն պատերազմների եւ ռազմական գործողությունների համար, այլեւ խոր առճակատման պատուհան են բացում ռազմավարական ազդեցության նոր միջավայրերում` Արկտիկայում եւ տիեզերքում:
Եզրափակելով` կցանկանայի տեղեկացնել հանձնաժողովին, որ «Կանաչ հանրային կառավարումը լավ ժողովրդավարական կառավարման համատեքստում» համաժողովը, որը կազմակերպել է Ժողովրդավարության եւ կառավարման եվրոպական կոմիտեն (CDDG)` Նախարարների կոմիտեի Իսլանդիայի նախագահության հետ համագործակցությամբ, տեղի կունենա 2023 թվականի ապրիլին:
Համաժողովը, ի թիվս այլոց, կներկայացնի անդամ պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների լավ փորձը, կքննարկի տեղական, տարածաշրջանային եւ ազգային մակարդակներում պետական կառավարման հնարավորություններն ու մարտահրավերները` առաջարկությունների բացահայտման նպատակով: Համաժողովի աշխատանքների ընթացքը եւ արդյունքները կներառվեն հանրային կառավարման մասին զեկույցում»,- ասել է պատգամավորը:

16 марта член делегации НС РА в ПАСЕ, депутат фракции НС "Армения" А.Геворкян выступил на заседании Комиссии ПАСЕ по социальным вопросам, здравоохранению и стабильному развитию:
“Уважаемые члены комиссии!
В рамках Европейского комитета по демократии и управлению были созданы две рабочие группы: одна по вопросам зеленого общественного управления, другая – по   управлению. Первые встречи двух рабочих групп уже состоялись. Я представлял ПАСЕ в качестве основного докладчика по вопросам местных и региональных властей. С точки зрения интересов нашего комитета особое внимание уделяю совмещению новых подходов многоуровневой системы управления и зеленого общественного управления с процессом достижения целей стабильного развития, предусмотренных повесткой до 2030 г.
Моя основная отправная точка в отношении зеленого общественного управления заключалась в том, чтобы противостоять новым вызовам демократических обществ, общественное управление должно быть, по крайней мере, надежным, цифровым и зеленым. Перемены в сфере общественное управления должны, в первую очередь, сказаться на изменении мышления его субъектов. Зеленое или цифровое общественное управление не может и не должно восприниматься только в контексте новейших технологических решений. Актуальными становятся вопросы лидерства и политической мотивации зеленой повестки. Зеленые проблемы – это не только проблемы партий “зеленых”.
Возникающая ситуация с энергетической безопасностью становится новым вызовом для полноценного зеленого общественного управления. Многие страны вынуждены пересмотреть свои прежние решения относительно зеленого перехода. В то же время среди части общества бытует мнение, что многие зеленые решения обходятся дорого и сказываются на ее благополучии, что приводит к их негативной реакции и сопротивлению новым зеленым решениям.
При этом важно, чтобы понимание сущности зеленого менеджмента и связанных с ним проблем было единым для всех международных организаций. Многие стимулы для развития зеленой повестки формируются и достигают национального уровня международными организациями и наднациональными институтами, которые способны решать задачи с более глобальным и транснациональным подходом. Также важно оценить взаимосвязь между качеством зеленого менеджмента и уровнем развития демократии в странах-членах нашей организации.
Хотел бы поделиться с вами своей позицией, что зеленое общественное управление воспринимается с некоторым скептицизмом в контексте реализации права на здоровую окружающую среду. Нашей организации было бы целесообразно подойти к этой теме с точки зрения того, что реализация права человека на чистую, здоровую и стабильную окружающую среду является одной из основ достижения целей устойчивого развития. В связи с этим важно изучить право на здоровую окружающую среду в странах-членах организации, чтобы внедрить его в качестве одного из основных прав человека, или, иначе говоря, выполнение рекомендаций Комитета Министров. Думаю, будет также интересно выявить разницу между темпами, формами и содержанием с точки зрения зеленого общественного управления между государствами нашей организации.
Кроме того, было бы целесообразно провести с Комиссией ПАСЕ по правам человека совместные слушания на эту тему, чтобы понять, где и какие проблемы возникают в связи с этим – правовые, идеологические, экономические или внутриполитические?
Более того, будет полезно предложить мониторинговой комиссии рассмотреть вопрос о состоянии дел в сфере зеленого менеджмента как обязательный предмет мониторинга миссий и отчетности.
Уважаемые коллеги, зеленое общественное управление должно стать синонимом ценностной среды, где объединяются общественные и частные, местные и гражданские усилия, определяются практические и общепризнанные правила игры. Зеленое общественное управление также должно демонстрировать способность совместно понять проблемы и их причины, предложить консенсусный подход к принятию решений.
В условиях зеленого общественного управления многоуровневая система управления может стать одним из основных механизмов, обеспечивающих эффективный и своевременный подход. Когда дело доходит до экологических проблем, мы сталкиваемся с местными, национальными, региональными и глобальными вызовами, которые требуют от каждого играть свою роль.
Также будет полезно поместить “зеленое” общественное управление в контекст надлежащего демократического управления, обусловленного подходом “три R ”.
Во-первых, зеленое общественное управление должно быть отзывчивым (responsive), т.е. поощрять и поддерживать возможность честного и открытого обсуждения возникающих проблем и трудностей – не должно быть закрытых тем или недоступных серых зон.
Во-вторых, зеленое общественное управление должно быть ответственным (responsible),   а это значит, что ожидаемые результаты, которые будут определены, должны иметь четкие критерии оценки эффективности, а их невыполнение должно повлечь последствия.
В-третьих, зеленое общественное управление должно быть надлежащим   (relevant), а значит, все решения должны быть своевременными, ресурсообеспеченными и отвечать целям стабильного развития.
Зеленое общественное управление должно избегать практики вредных компромиссов и двойных стандартов. Тем более сегодня компромиссы по климатическим и природоохранным вопросам неприемлемы, поскольку в их принятии не участвует вторая ключевая сторона – будущие поколения. В этом смысле главное ожидание зеленого общественного управления можно охарактеризовать как обеспечение необходимого баланса между технологическим прогрессом человечества и исключением возможного нового ущерба окружающей среде. Это также большой вызов, когда современные технологии дают свежие средства не только для войн и военных операций, но и открывают окно глубокой конфронтации в новых средах стратегического влияния — в Арктике и в космосе.
В заключение хотел бы проинформировать комиссию, что конференция “Зеленое общественное управление в контексте надлежащего демократического управления” (“Green public administration in the context of good democratic governance ”), организуемый Европейским комитетом демократии и управления (CDDG) в сотрудничестве с Исландией, председательствующей в Комитете Министров, состоится в апреле 2023 г.
На конференции, среди прочего, будет представлен передовой опыт государств-членов и международных организаций, обсуждены возможности и проблемы общественного управления на местном, региональном и национальном уровнях с целью определения рекомендаций. Ход и итоги конференции будут отражены в докладе по общественному управлению".