ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հեղինակած ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է սահմանել պայթուցիկ նյութերի եւ պայթեցման սարքավորումների, ինչպես նաեւ հրագործական արտադրատեսակների արտադրությունը, ներմուծմամբ զբաղվելու գործունեությունը, առեւտուրը, պահեստավորումը, կիրառումը (շահագործումը), պայթեցման աշխատանքների կատարումը որպես լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակներ, սահմանել պետական տուրքի դրույքաչափը նշված գործունեության տեսակներով զբաղվելու համար, ինչպես նաեւ տուգանքները վերոհիշյալ ոլորտներում իրավախախտումների համար:
Հեղինակի հավաստմամբ ներկայումս հրագործական նյութերի արտադրությունը, ներմուծումը եւ առեւտուրն իրականացվում են «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքով սահմանված ծանուցման ենթակա գործունեության իրականացման պարզ ընթացակարգով, սակայն հաշվի առնելով, որ այդ գործառույթները պարունակում են անվտանգության, առողջապահական եւ այլ բաղադրիչներ,  անհրաժեշտություն է առաջացել գործընթացը բերել լիցենզավորման դաշտ, ինչը հնարավորություն կտա վերահսկողության ավելի գործուն միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Նշվել է նաեւ, որ նախագծերի փաթեթի ընդունումը հիշատակված գործընթացը կդարձնի ավելի վերահսկելի` լիցենզիաների տրամադրման ելակետային չափորոշիչներ եւ պարտադիր պահանջներ սահմանելու միջոցով եւ կունենա սոցիալական առումով դրական ազդեցություն` պայմանավորված անվտանգության, առողջապահական եւ այլ բաղադրիչներով:
Ըստ Սիսակ Գաբրիելյանի` նախագծի ընդունման արդյունքում պայթուցիկ նյութերի, պայթեցման սարքավորումների ներկրումը, պահեստավորումը, կիրառումը (շահագործումը), հրագործական նյութերի, արտադրանքերի ներմուծմամբ զբաղվելու գործունեությունը, արտադրությունը, պահեստավորումը, առեւտուրը եւ կիրառումը կբերվի լիցենզավորման դաշտ, ինչը հնարավորություն կտա վերահսկողության ավելի գործուն միջոցներ ձեռնարկելու եւ լիցենզիաների տրամադրման ելակետային չափորոշիչներ եւ պարտադիր պահանջներ սահմանելու համար:
Սահմանվում են նաեւ Երեւանում տեխնիկական նշանակության հրագործական արտադրատեսակի կիրառման թույլատրելի վայրերը, պահանջները եւ պայմանները:
Խստացվում են խախտումների համար տուգանքների չափերը:
Օրենսդրական փաթեթն ուժի մեջ կմտնի վեց ամիս հետո:
Հեղինակը ներկայացրել է արտասահմանյան մի շարք երկրների ոլորտում առկա նրանց փորձը:
ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Համբարյանը ներկայացրել է փաթեթի վերաբերյալ Կառավարության դրական եզրակացությունը: Գործադիրի բոլոր առաջարկներն ընդունվել են հեղինակի կողմից:

Внесением изменений и дополнений в закон “О лицензировании” в авторстве депутата С.Габриеляна и пакетом прилагаемых проектов предлагается определить производство, импорт, торговлю, хранение, использование (эксплуатацию) взрывчатых веществ и взрывных устройств, а также в качестве пиротехнических изделий выполнение работ как виды деятельности, подлежащие лицензированию, установить ставки государственной пошлины за занятие указанными видами деятельности, а также штрафы за правонарушения в указанных сферах.
По мнению автора, в настоящее время производство, импорт и торговля взрывчатыми веществами осуществляются по простому порядку деятельности, подлежащей уведомлению, определенной законом “Об уведомлении о деятельности”, но с учетом того, что в эти функции входят безопасность, здоровье и других составляющие, необходимо вывести процесс в сферу лицензирования, что позволит принимать более эффективные меры надзора.
Также отмечено, что принятие пакета проектов сделает указанный процесс более контролируемым за счет установления основных стандартов и обязательных требований к выдаче лицензий, окажет положительное влияние на общество за счет безопасности, здоровья и других составляющих.
По Габриеляну, в результате принятия проекта импорт, хранение, использование (эксплуатация) взрывчатых материалов, взрывного оборудования, деятельность по импорту взрывчатых материалов, производству, хранению, торговле и использованию продукции будут приведены в лицензионное поле.
Также определены разрешенные места, требования и условия применения в Ереване фейерверков технического назначения.
Ужесточаются штрафы за нарушения.
Законодательный пакет вступит в силу через 6 месяцев.
Автор представил опыт ряда зарубежных стран в этой сфере.
Заместитель министра внутренних дел Д.Амбарян представил по пакету положительное заключение правительства. Все предложения исполнительной власти автором приняты.