Բահրեյնում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 146-րդ վեհաժողովում ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների հանդիպմանը Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հասմիկ Հակոբյանը խոսել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքների օկուպացիայի պարագայում ՀԱՊԿ անգործության մասին:
«2021 թվականի մայիսին եւ նոյեմբերին, ինչպես նաեւ անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանը լայնածավալ զինված ագրեսիա ձեռնարկեց Հայաստանի Հանրապետության դեմ, որի հետեւանքով Հայաստանի սուվերեն տարածքներից մոտ 150 քառ. կմ օկուպացված է: Այս իրավիճակում Հայաստանի համար կարեւոր էր ՀԱՊԿ գործընկերների ռազմական եւ քաղաքական աջակցությունը: Եվ ցավում ենք, որ մեր կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) դեռեւս չունի հստակ քաղաքական գնահատական, որ հարձակում է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն սահմանի վրա, եւ որ Ադրբեջանն օկուպացրել է ՀԱՊԿ անդամ երկրի տարածքները», - նշել է Հասմիկ Հակոբյանը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի եւ անվտանգության հետ կապված հարցերից` պատգամավորը նշել է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ այս տարվա փետրվարին Արդարադատության միջազգային դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ապահովել Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժը, որը Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհն է, ադրբեջանական կողմն անհրաժեշտ քայլեր չի ձեռնարկել` իրականացնելու համար դատարանի որոշումը:
«Երեք ամիս, Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը եւ հումանիտար աղետի ստեղծմանը զուգահեռ, Ադրբեջանը շարունակում է ահաբեկել Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչությանը: Ադրբեջանական զինուժը պարբերաբար խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Օրերս կրակել են Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչի վրա, որը գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր կատարում: Իսկ մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված դիվերսիոն հարձակման հետեւանքով զոհվեց Լեռնային Ղարաբաղի ՆԳՆ երեք ոստիկան, եւս մեկ սպա վիրավորվեց», - ասել է Հասմիկ Հակոբյանը:
Նա նաեւ ներկաներին կոչ է արել դատապարտել Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը, ինչպես նաեւ լայնածավալ ռազմական գործողության սադրիչ դրսեւորումները:

At the meeting of the parliamentary delegations of CSTO member states at the 146th Assembly of the Inter-Parliamentary Union held in Bahrain, a member of the RA NA delegation to the Inter-Parliamentary Union (IPU) Hasmik Hakobyan spoke about the idleness of the CSTO in case of Azerbaijan’s occupation of Armenia's sovereign territories.
“In May and November 2021, as well as in September last year, Azerbaijan launched a large-scale armed aggression against the Republic of Armenia, as a result of which about 150 km2 of the sovereign territories of Armenia is occupied. In this situation, the military and political support of the CSTO partners was important for Armenia. And we are sorry that our organization (CSTO) still does not have a clear political assessment that an attack was made on the sovereign border of the Republic of Armenia, and that Azerbaijan occupied the territories of the CSTO member state,” Hasmik Hakobyan mentioned.
Speaking about the issues regarding the humanitarian crisis and security in Nagorno-Karabakh, the deputy noted that despite the fact that in February this year the International Court of Justice obliged Azerbaijan to ensure unimpeded movement on the Lachin Corridor, which is the only road connecting Nagorno-Karabakh with the outside world, the Azerbaijani side did not take necessary steps to implement the court’s Decision.
“For three months, along with the blocking of the Lachin Corridor and the creation of a humanitarian disaster, Azerbaijan continues to terrorize the native Armenian population of Nagorno Karabakh. The Azerbaijani army regularly violates the ceasefire regime. A peaceful resident of Nagorno-Karabakh, who was doing agricultural work, was shot recently. As a result of the sabotage attack carried out by the armed forces of Azerbaijan on March 5, three policemen of the Ministry of Internal Affairs of Nagorno-Karabakh were killed and another officer was injured,” Hasmik Hakobyan said.
She also called on those present to condemn the use of force by Azerbaijan, as well as the provocative manifestations of a large-scale military operation.