Բահրեյնում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 146-րդ վեհաժողովում ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների հանդիպմանը Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հասմիկ Հակոբյանը խոսել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքների օկուպացիայի պարագայում ՀԱՊԿ անգործության մասին:
«2021 թվականի մայիսին եւ նոյեմբերին, ինչպես նաեւ անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանը լայնածավալ զինված ագրեսիա ձեռնարկեց Հայաստանի Հանրապետության դեմ, որի հետեւանքով Հայաստանի սուվերեն տարածքներից մոտ 150 քառ. կմ օկուպացված է: Այս իրավիճակում Հայաստանի համար կարեւոր էր ՀԱՊԿ գործընկերների ռազմական եւ քաղաքական աջակցությունը: Եվ ցավում ենք, որ մեր կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) դեռեւս չունի հստակ քաղաքական գնահատական, որ հարձակում է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն սահմանի վրա, եւ որ Ադրբեջանն օկուպացրել է ՀԱՊԿ անդամ երկրի տարածքները», - նշել է Հասմիկ Հակոբյանը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի եւ անվտանգության հետ կապված հարցերից` պատգամավորը նշել է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ այս տարվա փետրվարին Արդարադատության միջազգային դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ապահովել Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժը, որը Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհն է, ադրբեջանական կողմն անհրաժեշտ քայլեր չի ձեռնարկել` իրականացնելու համար դատարանի որոշումը:
«Երեք ամիս, Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը եւ հումանիտար աղետի ստեղծմանը զուգահեռ, Ադրբեջանը շարունակում է ահաբեկել Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչությանը: Ադրբեջանական զինուժը պարբերաբար խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Օրերս կրակել են Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչի վրա, որը գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր կատարում: Իսկ մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված դիվերսիոն հարձակման հետեւանքով զոհվեց Լեռնային Ղարաբաղի ՆԳՆ երեք ոստիկան, եւս մեկ սպա վիրավորվեց», - ասել է Հասմիկ Հակոբյանը:
Նա նաեւ ներկաներին կոչ է արել դատապարտել Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը, ինչպես նաեւ լայնածավալ ռազմական գործողության սադրիչ դրսեւորումները:

На состоявшемся в Бахрейне заседании парламентских делегаций государств-членов ОДКБ на 146-й Ассамблее Межпарламентского союза (МПС) член делегации НС РА в МПС Асмик Акопян коснулась бездействия ОДКБ при оккупации Азербайджаном суверенных территорий Армении.
“В мае и ноябре 2021 г., а также в сентябре прошлого года Азербайджан начал широкомасштабную вооруженную агрессию против Республики Армения, в результате которой около 150 кв.км суверенных территорий Армении было оккупировано. В этой ситуации для Армении была важна военно-политическая поддержка партнеров по ОДКБ. И мы сожалеем, что у нашей организации (ОДКБ) до сих пор нет четкой политической оценки того, что было совершено нападение на суверенную границу Республики Армения и что Азербайджан оккупировал территории стран-членов ОДКБ”, - подчеркнула А.Акопян.
Коснувшись вопросов, связанных с гуманитарным кризисом и безопасностью в Нагорном Карабахе, депутат отметила: несмотря на то, что в феврале этого года Международный Суд обязал Азербайджан обеспечить бесперебойное движение по Лачинскому коридору, являющемуся единственным путем, соединяющим Нагорный Карабах с внешним миром, азербайджанская сторона не предприняла необходимых шагов для выполнения решения суда.
“На протяжении трех месяцев, наряду с блокированием Лачинского коридора и созданием гуманитарной катастрофы, Азербайджан продолжает терроризировать коренное армянское население Нагорного Карабаха. Азербайджанские военные регулярно нарушаю т режим перемирия . Недавно был открыт огонь по мирному жителю Нагорного Карабаха, занимавшемуся сельскохозяйственными работами. “Вследствие диверсионного нападения азербайджанских вооруженных сил 5 марта погибли трое полицейских МВД Нагорного Карабаха, еще один офицер был ранен”, - проинформировала А.Акопян.
Она также призвала присутствующих осудить применение силы Азербайджаном, а также провокационные проявления широкомасштабной военной операции.