Առաջարկվում է փոփոխել Աշխատանքային օրենսգրքի ավելի քան 120 հոդված. Կառավարության ներկայացրած մեծամասշտաբ բարեփոխումը քննարկվել է խորհրդարանական լսումների ընթացքում
Գործադիրը մի շարք առանցքային փոփոխություններ եւ լրացումներ է նախաձեռնել Աշխատանքային օրենսգրքում ու հարակից օրենքներում: ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը վերոնշյալ նոր կարգավորումները ոլորտի պատասխանատուների հետ քննարկելու նպատակով փետրվարի 24-ին կազմակերպել է խորհրդարանական լսումներ:
Հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը բացման խոսքում ներկայացրել է խորհրդարանական լսումներ հրավիրելու շարժառիթը՝ նշելով, որ իր գլխավորած հանձնաժողովն այս հարցում հաշվի է առել նախագծի նկատմամբ հանրային հետաքրքրությունը եւ ոլորտի պատասխանատուների կողմից բազմաթիվ առաջարկներ ներկայացնելու հանգամանքը: Նա կարեւորել է առաջիկայում բոլոր շահագիգիռ կողմերից նախաձեռնության վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնելը: Հանձնաժողովի նախագահը լսումների կազմակերպմանն աջակցելու համար երախտագիտություն է հայտնել միջազգային գործընկերոջը՝ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ) հայաստանյան գրասենյակին:
«Միջազգային հանրապետական ինստիտուտը կարեւորում է միջգերատեսչական համագործակցությունը, հաղորդակցությունն ու քաղաքականության մշակման գործընթացներին մասնակցելու հանգամանքը: ՄՀԻ-ն ակտիվ մասնակցել է այս փաթեթի բարելավման աշխատանքներին»,- ընդգծել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթը: Նա հավելել է, որ նախաձեռնությունը հնարավոր է դարձել ԱՄՆ ՄԶԳ «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի միջոցով: Զեկուցողը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովին եւ ոլորտային նախարարությանը բաց, կառուցողական ու համագործակցային լինելու համար:
Հիմնական կարգավորումները ներկայացնելով՝ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանն առանձնացրել է մինչեւ 18 տարեկան անձանց աշխատանքին վերաբերող կարգավորումները. դրանք վերաբերել են ժամային գրաֆիկին: 12-15 տարեկան երեխաները կաշխատեն օրական մինչեւ 4 ժամ, բայց շաբաթական ոչ ավելի, քան 12 ժամ՝ պարտադիր կրթության համար սահմանված ժամերից դուրս: 15-16 տարեկան երեխաները կաշխատեն շաբաթական մինչեւ 24 ժամ:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ կրթությունից դեպի աշխատաշուկա գնալու մասով նոր հոդված է ավելացվել, որով նախատեսվում է փորձնակի ինստիտուտը: Ներկայումս որեւէ տեղ փորձնակություն (պրակտիկա) անցնելն ուղղորդում են բուհերը, իսկ առաջարկվող կարգավորումներով ուսանողը կարող է որոշել, թե որ գործատուի մոտ անցնի փորձնակություն: Սահմանվել են փորձնակության սահմանափակումները. տեւողությունը մինչեւ երկու ամիս է, յուրաքանչյուր գործատուի մոտ մեկ անգամ կարող են անցնել այդ փորձնակությունը: Շեմ է նախատեսվել, ըստ որի՝ գործատուն առնվազն 10 աշխատող պետք է ունենա, որ կարողանա մեկ հոգու եւս ընդգրկել:
Նախագծում ամրագրվել է բռնության կամ ոտնձգության արգելքն աշխատանքային հարաբերություններում: Այս փոփոխությունը մշակելիս հաշվի են առնվել Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության համապատասխան կոնվենցիայի սկզբունքները:
Հաջորդ բարելավումը վերաբերել է կենսաթոշակային տարիքի աշխատողներին: Գործող կարգավորումներով կենսաթոշակային տարիքի անցած քաղաքացիների հետ անորոշ ժամկետով պայմանագիր կնքել հնարավոր չէ: Այս նախագծով այդ սահմանափակումը հանվել է, ինչը հնարավորություն կտա գործատուին եւ աշխատողին փոխադարձ համաձայնության պարագայում շարունակելու աշխատանքային հարաբերությունները:
Փոփոխություններ են առաջարկվում նաեւ հանգստի իրավունքին վերաբերող հոդվածներում: Ներկա կարգավորումներով, եթե քաղաքացին դիմում չի ներկայացնում եւ չի ցանկանում արձակուրդ գնալ, ապա գործատուն նրան արձակուրդի ուղարկելու որեւէ լիազորություն չունի: Նոր կարգավորմամբ 2,5 տարի անընդմեջ, եթե աշխատողն արձակուրդի դիմում չի ներկայացնում, ապա գործատուն իրավունք է ստանում իր հայեցողությամբ ուղարկելու արձակուրդի: Նախատեսվել է տուգանք այն դեպքի համար, երբ գործատուն աշխատողին իր դիմումի համաձայն արձակուրդ չտրամադրի:
Հստակեցվել են ուսումնական արձակուրդի տրամադրման դեպքերը. աշխատողին հնարավորություն է տրվում, աշխատատեղը պահպանելով, ուսման ամբողջ ժամանակահատվածում գործատուի համաձայնությամբ ուսումնական արձակուրդ ձեւակերպել, բայց ոչ ավելի քան երկու տարի՝ օտարերկրյա ուսումնական հաստատությունում սովորելու նպատակով: Ռուբեն Սարգսյանը պարզաբանել է, որ այդ ընթացքում աշխատավարձ չի տրվելու, բայց աշխատատեղը պահպանվելու է:
Փոխնախարարի խոսքով աշխատողի նախաձեռնությամբ աշխատանքային պայմանագրի լուծման կարգավորումները դարձել են առավել ճկուն, ինչը շահավետ է երկու կողմին էլ: Գործատուի առարկության բացակայության պայմաններում աշխատանքից ազատվելու մասին դիմումում նշված ժամկետում աշխատանքային պայմանագիրը կարող է լուծվել: Ներկայումս 30 օր ժամկետ է սահմանված այդ դեպքի համար:
Գործող կարգավորումներով թույլատրվում է աշխատողին արտաժամյա աշխատանքի ներգրավել միայն օրենսգրքով նախատեսված բացառիկ դեպքերում: Առաջարկվող փոփոխությամբ գործատուին հնարավորություն է տրվում նաեւ արտաժամյա աշխատանքի ներգրավել առանց բացառիկ դեպքերի առկայության, եթե աշխատողը տվել է գրավոր համաձայնություն: Հստակեցվել են վերջնահաշվարկ չկատարելու դեպքերը:
Փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները քննարկվել են ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի, սոցիալական պաշտպանության ոլորտի գործընկերների, հասարակական կազմակերպությունների, Կառավարության տարբեր գերատեսչությունների, քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ: Նա հավելել է, որ Աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխություններն այսքանով չեն սահմանափակվելու, քանի որ աշխատող-գործատու հարաբերությունները զարգանում են, եւ այս բնագավառում անընդհատ փոփոխություններ են պահանջվում:
Լսումների մասնակիցները, իրենց ելույթներում եւ հարցադրումներում արձանագրելով առաջարկվող բարեփոխումների դրական միտումը, ներկայացրել են նաեւ մի շարք առաջարկներ՝ ուղղված որոշ դրույթների առավել հստակեցմանն ու լավարկմանը: Դրանք վերաբերել են բռնության կամ ոտնձգության արգելքին վերաբերող դրույթում նաեւ ֆինանսական կախվածությունը ներառելու նպատակահարմարությանը, աշխատանքային փորձաշրջան անցնելու ժամկետներին, աշխատանքային պայմանագրի լուծմանը վերաբերող դրույթների հստակեցմանը, օրենսգրքում աշխատողի վնասի ինստիտուտին, «կամավորություն» հասկացության ներառման, աշխատավարձն աշխատողի սեփականությունը սահմանելու հնարավորությանը, արհմիությունների լիազորություններին ու իրավունքներին, գործատու-աշխատող հարաբերությունների նկատմամբ պետական վերահսկողության մեխանիզմներին եւ ոլորտային այլ հարցերի:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանը, դրական գնահատելով կատարված փոփոխությունները, հետաքրքրվել է, թե պետությունն ինչպես է աջակցելու գործատուներին բարեփոխումներն իրականացնելու հարցում: Ռուբեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ նախարարության, Կառավարության, ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի, միջազգային գործընկերների հետ համատեղ այդ ծավալուն փոփոխությունների վերաբերյալ իրազեկում է իրականացվելու:
Նշվել է, որ աշխատանքից ազատման հիմքերից կենսաթոշակային տարիքի հիմքով աշխատանքային պայմանագրի լուծման հնարավորությունը հանելը կարող է բարդ իրավիճակ ստեղծել հատկապես մասնավոր հատվածում: Հնչել է կարծիք, որ գործող ձեւակերպումը մարդու իրավունքների մասով չի խախտում ՀՀ պարտավորությունները: Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էլեն Մանասերյանի գնահատմամբ մասնագիտական կողմնորոշման կենտրոնները պետք է նպատակային աշխատեցնել, որ երիտասարդները երազեն ոչ թե բուհում սովորելու, այլ՝ մասնագիտություն ստանալու մասին: Նշվել է, որ պետք է մեխանիզմներ մշակվեն, եւ որոշ մասնագիտությունների ու ոլորտների համար լինեն չափորոշիչներ, թե որ պարագայում պետք է կենսաթոշակային տարիք ունեցող աշխատակցին պահել, որ դեպքում՝ ոչ: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը նկատել է, որ կենսաթոշակի անցնելն իրավունք է, բայց ոչ պարտավորություն, այսինքն՝ մարդն իրավունք ունի աշխատելու նաեւ կենսաթոշակային տարիքից հետո: Անդրադարձ է եղել տարբեր հիմքերով աշխատանքի չընդունելու խտրական մոտեցումների անթույլատրելիությանը: «Բարենպաստ աշխատանքային պայմաններ ունենալն աշխատողի իրավունքն է, բայց դա առաջին հերթին բխում է գործատուի շահերից»,- նշել է պատգամավորը:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի եւ զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանն էլ պարզաբանել է, որ Աշխատանքային օրենսգիրքը գործատուին հնարավորություն է տալիս գնահատելու աշխատողի աշխատանքային ունակություններն ու կարողությունները: Եթե գործատուն հիմնավորում է, որ աշխատողը չի կարող այդ պաշտոնը զբաղեցնել,  կարող է աշխատանքից ազատել նրան: «Հետեւաբար դա եկեք չպայմանավորենք այն հանգամանքի հետ, որ պետք է աշխատողը դառնա թոշակառու, որ գործատուն ազատի: Սա տարիք է, բայց աշխատունակության եւ գործունակության հետ կապ չունի»,- ասել է Ժորա Սարգսյանը: Նա անդրադարձել է արձակուրդների մասով կարգավորումներին, հստակեցրել, որ ցանկացած պարագայում աշխատողը չի կորցնելու իր կուտակած արձակուրդային օրերը: Աշխատողը կուտակում է արձակուրդային օրերը՝ սկսած 2005 թվականից: Կուտակված արձակուրդային օրերի տնօրինման մասով էլ զեկուցողը պարզաբանել է, որ դա տրամադրվելու է վերջնահաշվարկի ժամանակ կամ ըստ կազմված ժամանակացույցի:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը եւ Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալը եզրափակիչ ելույթներում մի շարք վիճահարույց հարցերի առնչությամբ պարզաբանումներ են ներկայացրել՝ նշելով, որ նախագծի լրամշակման աշխատանքները դեռեւս ընթացքի մեջ են:
Հայաստանը հավատում է, որ միայն խաղաղ երկխոսությունը կարող է լուծել խնդիրները եւ կայունություն հաստատել մեր տարածաշրջանում. Սարգիս Խանդանյան
ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին: Վեհաժողովում փետրվարի 24-ին ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը: Իր ...
Հարցը ծագել է գործնական դաշտից՝ համայնքների խոշորացման արդյունքում, երբ համայնքային ենթակայության մի շարք ընտանեկան բժշկության գրասենյակների տնօրենների գործունեության հետ առաջացել է օրենսդրական խնդիր: «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում նշվում է, որ համայնքային ենթակայության ...
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ահազանգել է միջազգային հանրությանը` Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը չկատարելու խնդրով: Ներկայացնելով Դատարանի որոշումը` պատգամավորը հղում է արել  Արդարադատութ...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններին
Սպորտի բնագավառում միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի կիրառման անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաեւ ոլորտին ներկայացվող արդի պահանջներին համապատասխանելու հրամայականով պայմանավորված` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը փոփոխություններ է առաջարկում «Ֆիզիկական կուլտու...
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած խորհրդարանական լսումների ուղիղ հեռարձակումը:...

During Parliamentary Hearings Wide-Scale Reform Presented by Government Debated: It is Proposed to Amend More Than 120 Articles of Labor Code
The executive body initiated a number of key amendments and addenda to the Labor Code and related laws. On February 24, the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs organized parliamentary hearings to debate the abovementioned new regulations with those responsible for the sphere.
In her opening speech the Committee Chair Heriknaz Tigranyan presented the motivation of convening parliamentary hearings, noting that in this issue the Committee led by her took into consideration the public interest towards the draft and the fact of submitting numerous proposals by those responsible for the sphere. He highlighted the proposals on the initiative from all concerned sides in the near future. The Committee Chair expressed her gratitude to the international partner, the International Republican Institute (IRI) Armenia for supporting the organization of the hearings.
“The International Republican Institute emphasized the inter-departmental cooperation, the communication and the fact of taking part in the policy-making processes. The IRI actively participated in the improvement work of this package,” the Program Director of the International Republican Institute Armenia James De Witt underlined. He added that the initiative became possible through the USAID Project The Strengthening Electoral Processes and Political Accountability. The speaker thanked the RA NA Head Committee and the profile Ministry for being open, constructive and collaborative.
Introducing the main regulations, the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan singled out the regulations on the work of the persons up to 18 years: they referred to the hour schedule. The children from 12 to 15 years will work daily 4 hours, but weekly not more than 12 hours out of the set hours for compulsory education. The 15-16 year-old children will work weekly up to 24 hours. The Deputy Minister informed that a new article on going from education to labor market was added, which designs the Internship Institute. At present, the higher educational institutions direct passing to any internship, and with proposing regulations the student may decide with what employer to pass practice. The internship restrictions were set: the duration is two months, that internship can be passed once with every employer. A threshold was envisaged, according to which, the employer shall have at least 10 employees to be able to include one more person.
The violence or encroachment ban in the working relations was enshrined in the draft. While drafting this amendment the principles of the relevant International Labor Organization Convention. The next improvement referred to the pension age employees. It is possible to sign a contract with the citizens who passed the pension age by regulations in force with the indefinite term. That restriction was removed by this draft, which will give opportunity the employer and the employee in case of mutual consent to continue the labor relations.
Amendments are also proposed in articles on right to rest. With current regulations, if the citizen does submit an application and does not want to go on holidays, then the employer has no power to send him/her to have holidays. With new regulation for 2.5 years uninterruptedly, if the employee does not submit an application, then the employer gets the right to send on holidays on his/her discretion, Fine was designed for the case, when the employer does not give holidays according to the employee’s application.
The cases of giving educational holidays were specified, the employee is given an opportunity, keeping the job, to formulate educational holidays by the employer’s consent during the whole educational period, but not more than two years to study in a foreign educational institution. Ruben Sargsyan clarified that during that period salary will not be given, but the job will be preserved.
According to the Deputy Minister, on the employee’s initiative the regulations of labor contract became more flexible, which is beneficial for both sides. In conditions of absence of employer’s rejection, in the term mentions in the application on resigning from work, the labor contract can be dissolved. At present, 30 days are set for that case.
It is permitted with functioning regulations to involve the employee into overtime work in exclusive cases designed only by Code. The employer is given opportunity with the proposing amendment also to involve into overtime work without availability of exclusive cases, if the employee has given consent in written form. The cases of not performing final pay were specified.
The Deputy Minister Ruben Sargsyan informed that the proposing amendments were debated with the colleagues of the sphere NA Head Committee, Social Security, the representatives of the NGOs, different departments of the Government and the political forces. He added that the amendments of the Labor Code will not be restricted like this, as the employee-employer relations develop, and in this sphere amendments are always required.
In their speeches and interpellations, the participants of the hearings recording the positive tendency of the proposing reforms, presented also a number of proposals aimed at more adjustment and improvement of some provisions. They referred to the expediency of including also the financial dependence in the provision regarding the ban of violence or encroachment, the terms of turning into working probation, the adjustment of provisions of dissolution of labor contract, the Institute of the employee’s damage in the Code, the inclusion of the notion ‘voluntarism,’ the powers and rights of the trade unions, the mechanisms of state control towards the employer-employee relations and profile other issues.
Positively assessing the amendments made, the deputy of the NA Armenia Faction Tadevos Avetisyan interested in the way of the state supporting the employers in implementation of reforms. Ruben Sargsyan informed that jointly with the Ministry, Government, the NA Head Committee, international colleagues the people will be informed on those voluminous amendments.
It was noted that the opportunity of dissolution of the labor contract on the basis of the pensions from the bases of dismissal from work can cause complicated situation especially in the private sector. An opinion sounded that the formulation in force does not violate the obligations of the Republic of Armenia on human rights. As the President of the Confederation of Trade Unions of Armenia Elen Manaseryan assessed, the centers of professional orientation should be purposefully worked in a way that the young people dream not studying in the higher educational institution, but about getting profession. It was mentioned mechanisms should be worked out, and there will be criteria for some professions and spheres, in what event the pension age employee shall be kept, and in what event – not. The deputy of the NA Civil Contract Faction Zaruhi Batoyan noticed that the retirement is a right, but not an obligation, i.e. a person has a right to work also after retirement age. A reference was made to the inadmissibility of discriminative approaches of not accepting to work on different bases. “Having favorable work conditions is the employee’s right, but first of all, it stems from the employer’s interests,” the MP noted.
The Head of the Department of Labor and Employment of the Ministry of Labor and Social Affairs Zhora Sargsyan clarified that the Labor Code gives the employer an opportunity to evaluate the employee’s work abilities and capabilities, If the employer substantiates that the employee cannot hold that position, can dismiss that person. “Therefore, let us not condition by the fact that the employee shall become a pensioner that the employer shall dismiss. This is an age, but has nothing to do with workability,” Zhora Sargsyan said. He referred to the regulations on holidays, specified that in any case the employee will not lose his/her accumulated holidays. The employee accumulates the holidays beginning from 2005. The rapporteur clarified on management of accumulated holidays that will be provided during the final pay or according to the schedule.
In their final speeches the Chair of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs and the Deputy Minister of Labor and Social Affairs clarifications were presented on a number of problematic, mentioning that the revision work is still underway.
Sargis Khandanyan: Armenia Believes that Only Peaceful Dialogue Can Solve Issues and Establish Stability and Prosperity in Our Region
The NA Delegation took part in the work of the Winter Meeting of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE).On February 24, the Head of the RA NA Delegation, the deputy of the Civil Contract Faction Sargis Khandanyan gave a speech. The MP in his spe...
“The issue arose from the practical field as a result of the communities’ enlargement, when a legislative problem arose with the activities of a number of family medicine offices’ directors under the community subordination. The Law on Non-Commercial State Organizations states that the director of t...
The Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights Taguhi Tovmasyan alarmed the international community on the problem of not implementing the requirement of the International Court of Justice by Azerbaijan.Presenting the decision of the Court, the MP made a reference to Article...
Committee Endorses Amendments to Law on Physical Culture and Sport
The deputy of the Civil Contract faction Sisak Gabrielyan proposes amendments to the law on Physical Culture and Sport with the need to apply the principles and norms of international law in the field of sports, as well as conditioned by the imperative to comply with the current requirements introdu...