ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում կընդգրկվի 24 հարց
Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ փետրվարի 7-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել են նաեւ հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը եւ տեւողությունը: «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթի քննարկման համար սահմանվել է մինչեւ 90 րոպե:
ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում կընդգրկվի 24 հարց:
Փոփոխություններ են կատարվել Ազգային ժողովի խորհրդի 2021 թվականի հոկտեմբերի 25-ի 020-Ա որոշման մեջ:
Չեն ընդունվել Ազգային ժողովի խորհրդի մի շարք որոշումներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող որոշումների նախագծերը:
««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի ներկայացումը բխում է ԵԱՏՄ ապրանքային նշանների պայմանագրի 25-րդ հոդվածից, համաձայն որի` անդամ պետությունները սահմանում են Միության ապրանքային նշանների եւ Միության ապրանքների ծագմ...

24 Items on Draft Agenda of NA Regular Sittings to Be Included
On February 6 , the Council of the National Assembly presided over by the NA President Alen Simonyan convened the sitting.
The draft agendas of the fifth session of the eighth convocation of the National Assembly and of the regular sittings to be convened on February 7 were debated and approved. The sequence and duration of the debate of the agenda items of the regular sittings was also set. Until 90 minutes was set for debate of the package of the bills on Making Addenda to the RA Criminal Procedure Code and on Making Amendments and Addenda to the law on Prosecutor’s Office.
2 4 items were included in the draft agenda of the NA regular sittings.
Amendments were made to the 020-A decision of October 25, 2021 of the Council of the National Assembly.
The draft decisions designing amendments and addenda to a number of decisions of the Council of the National Assembly were not made.
A Number of Amendments and Addenda Presented to RA Law on State Duty
The launch of the RA draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Law on State Duty stems from Article 25 of the Treaty of the EAEU Trademark, according to which, the member states set the kinds of the registration of the trademarks of the Union and place names of the goods origin of the Uni...