Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ փետրվարի 3-ին գումարել է նիստ, որի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել օրակարգում ընդգրկված երկու օրենսդրական նախաձեռնությունների:
Քննարկված առաջին նախաձեռնությամբ նախատեսվում է Տեսչական մարմնին տալ հսկիչ գնում կատարելու գործառույթ, որպեսզի վերջինս հնարավորություն ունենա հայտնաբերել դեղերի շուկայում վաճառվող ՀՀ անօրինական ներկրված եւ կեղծ դեղերը: ««Դեղերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի հեղինակներն են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանը եւ Լուսինե Բադալյանը: Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է նաեւ բարձրացնել տուգանքի չափերը. անօրինական ներկրված դեղերի մինչեւ 5 փաթեթ հայտնաբերելու դեպքում տուգանք կսահմանվի նվազագույն աշխատավարձի 1000-ապատիկի չափով, 5-ից ավելիի դեպքում` 2000-ապատիկի, իսկ մեկ տարվա ընթացքում կրկին հայտնաբերելու պարագայում լիցենզիան կկասեցվի մինչեւ 2 ամիս ժամկետով:
Հեղինակներն ընդունել են Կառավարության ներկայացրած տեխնիկական բնույթի առաջարկները:
Պատասխանելով պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանի հարցին՝ նախաձեռնության համահեղինակ Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ մեր երկրում դեղը պետք է գրանցված լինի, որպեսզի տնտեսվարողն օրենքի շրջանակում հնարավորություն ունենա այն ներկրելու եւ վաճառելու: «ՀՀ-ում գրանցված է մոտավորապես 3500-3600 անուն դեղ»,- ընդգծել է պատգամավորը եւ կարծիք հայտնել, որ չգրանցված դեղ ներկրելու համար ավելի մեղմ սանկցիաներ կիրառելն ընդունելի չէ: Բնակչության համար դեղորայքն առավել հասանելի դարձնելու տեսանկյունից Արմենուհի Կյուրեղյանը կարեւորել է գրանցված դեղերի ցանկի ընդլայնումը:
«Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում փոփոխությամբ էլ Կառավարությունն առաջարկում է մասնավորեցման ենթակա օբյեկտների ցանկից հանել 2020 թվականի հունիսից գործունեություն ծավալող «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ն՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այն տարածաշրջանում միակն է իզոտոպների արտադրության գործառույթով: Հարցը ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը: Նշվել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարությունը կատարել է տեխնիկական փոփոխություն:
Նիստում հանձնաժողովի որոշմամբ սահմանվել է ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովում քաղաքացիների ընդունելության կազմակերպման 2023 թվականի տարեկան ժամանակացույցը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը փետրվարի 3-ին հրավիրել էր խորհրդարանական լսումներ: Թեման Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը պարբերաբար փակելու հարցն էր: Խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի առաջարկով լսումների մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգել են Արցախյան բոլոր պատերազմների զոհերի հիշատա...
Հայտարարություն ԱԺ աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոնի վերաբերյալ
Ազգային ժողովի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի եւ հաղորդակցության վարչության թղթակցային բաժնի գլխավոր մասնագետ Նշված թափուր պաշտոնը զբաղեցնելու համար պահանջվում է` *        բարձրագույն կրթություն, *        հանրային ծառայու...
Ազգային ժողովի աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության սոցիալ, կրթական, առողջապահական փորձաքննության բաժնի կրտսեր մասնագետ (ծածկագիր` 1-4.1-6) Նշված թափուր պաշտոնը զբաղեցնելու համար պահանջվում է`  *       բարձրագույն կրթություն, *    ...
Մեր երկու երկրների պարագայում սեփական մաշկի վրա գիտենք, թե ինչ է խաղաղության գինը եւ ինչ կարեւորություն այն ունի երկրի զարգացման եւ ժողովրդի անվտանգության համար: Այս մասին ասել է Հայաստան-Սերբիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը Սերբիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տատյանա Պանայ...
Խորհրդարանում հյուրընկալվել է Եվրոպայում ԱՄՆ անվտանգության եւ համագործակցության հանձնաժողովի ավագ խորհրդականը
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սարգիս Խանդանյանը, Մարիա Կարապետյանը, Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ Սոնա Ղազարյանը փետրվարի 3-ին հանդիպել են Եվրոպայում ԱՄՆ անվտանգության եւ համագործակցության հանձնաժողովի (ԱՄՆ Հելսինկյան կոմիտե) ավագ խորհրդական Մայքլ Սեսիրի հետ: Կարեւորելով Հայաստան...
ՀՀ ԱԺ նախագահը ստորագրել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանի լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրությունը
Հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանի հրաժարականի մասին դիմումը եւ  առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 150-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով եւ 147-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ արտաքին հարաբերությո...
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ. ուղիղ հեռարձակում
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու վերաբերյալ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած ԱԺ հայտարարության նախագծի առնչությամբ խորհրդարանական լսումների ուղիղ հեռարձակումը: ...

3 февраля Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения под председательством Н.Зейналяна обсудила во втором чтении и вынесла положительное заключение по двум внесенным в повестку дня законодательным инициативам.
По первой инициативе намечается наделить инспекционный орган функцией проведения контрольной закупки, чтобы последний имел возможность выявлять реализуемые на лекарственном рынке незаконно ввезенные и поддельные лекарства. Авторы пакета о внесении дополнений в закон “О лекарствах" и прилагаемые проекты – депутаты фракции "Гражданский договор" Н.Зейналян и Л.Бадалян.
Авторы приняли представленные правительством предложения технического характера.
Отвечая на вопрос депутата А.Кюрегян, соавтор инициативы Н.Зейналян отметил, что препарат должен быть зарегистрирован в нашей стране, чтобы у хозяйствующего субъекта была возможность ввозить и продавать его в рамках закона. “В РА зарегистрировано около 3500-3600 наименований лекарств”, - подчеркнул депутат и выразил мнение о неприемлемости применения более мягких санкций за ввоз незарегистрированных препаратов. С точки зрения повышения доступности лекарств для населения А.Кюрегян подчеркнула важность расширения списка зарегистрированных лекарственных средств.
Правительство внесением изменения в закон “О программе приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг.” предлагает исключить, ввиду уникальности производства, действующее с июня 2020 г. ЗАО “Центр производства радиоизотопов” из перечня объектов, подлежащих приватизации. Вопрос представил заместитель министра здравоохранения А.Назарян. Отмечено, что с первого по второе чтения правительство внесло лишь техническую правку.
Решением комиссии на заседании утвержден годовой график организации приема граждан в Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения на 2023 г.
3 февраля фракция НС "Армения" созвала парламентские слушания в связи с очередным закрытием Азербайджаном Лачинского коридора.По предложению руководителя фракции С.Оганяна участники слушаний почтили минутой молчания память жертв всех Арцахских войн.Открывая слушания, С.Оганян отметил, что они проход...
“Что касается наших двух стран, то мы на своей шкуре знаем, какова цена мира и насколько он важен для развития страны и безопасности народа”, -  заявил руководитель группы дружбы Армения-Сербия А.Мамиджанян в ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Сербия Татьяной Панайотови...
3 февраля депутаты фракции НС "Гражданский договор" С.Ханданян, М.Карапетян, А.Джулакян и С.Казарян встретились со старшим советником Комитета США по безопасности и сотрудничеству в Европе (Хельсинкский комитет США) Майклом Сесиром.Отметив важность укрепления демократии в Армении, а также установлен...
На основании прошения об отставке председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджаняна и руководствуясь п.2 ч.1 ст.150 и п.2 ч.2 ст.147 конституционного закона "Регламент Национального Собрания", считать полномочия председателя указанной комиссии Э.Агаджаняна прекращенными....