ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը հունվարի 24-ին հանդիպել է Բազմակուսակցական ժողովրդավարության նիդերլանդական ինստիտուտի ծրագրերի եւ գիտելիքի հարցերով տնօրեն Վուտեր Դոլի ու ծրագրի ավագ խորհրդական Ռիմ Յուդեի հետ:
Վուտեր Դոլը, ներկայացնելով Հայաստան այցելության առաջնային նպատակը, նշել է, որ իրենք մեր երկրում նախատեսում են իրականացնել «Քաղաքական կուսակցությունները՝ հանուն ներառական ժողովրդավարության» ծրագիրը, որի շրջանակում ցանկություն ունեն համագործակցելու ինչպես խորհրդարանական 3 խմբակցությունների, այնպես էլ արտախորհրդարանական ուժերի հետ: Ընդգծելով ծրագրի հիմնական նպատակը՝ Վուտեր Դոլը շեշտել է քաղաքական գործիչների եւ կուսակցությունների կարողությունների զարգացումը եւ վերջիններիս կողմից Հայաստանի քաղաքական եւ ժողովրդավարական գործընթացներում բովանդակային ներգրավվածության ապահովումը:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանում եւ ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արթուր Հովհաննիսյանը մաղթել է արդյունավետ աշխատանք եւ պատրաստակամություն է հայտնել  աջակցելու իրականացվելիք ծրագրին:
Հյուրերի խնդրանքով խմբակցության քարտուղարը պատմել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ստեղծման պատմության, կառուցվածքի  մասին: Նա անդրադարձել է 2018 թվականին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդավար հեղափոխությունից հետո ձեւավորված ներհայաստանյան քաղաքական դաշտի առանձնահատկություններին, ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ արձանագրված հաջողություններին ու նախատեսվող  ծրագրերին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերություններին:
Կողմերը քննարկել են նաեւ վերոնշյալ ծրագրի իրականացմանը վերաբերող հարցեր, ձեռք են բերել պայմանավորվածություն՝ համագործակցել  կուսակցությունների ու քաղաքական գործիչների կարողությունների զարգացման եւ ժողովրդավարական գործընթացներում բովանդակային ներգրավվածություն ապահովելու ուղղությամբ:

On January 24, the Secretary of the RA NA Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan met with the Head of Programmes & Knowledge at the Netherlands Institute for Multiparty Democracy (NIMD) Wouter Dol and the Senior Programme and Knowledge Advisor Reem Judeh.
Presenting the primary goal of the visit to Armenia, Wouter Dol noted that they design to implement the programme Political Parties for Inclusive Democracy in our country, within the framework of which they wish to cooperate with three parliamentary factions, as well as the extra-parliamentary forces. Underlining that the main goal of the programme, Wouter Dol stressed the development of the capacities of the politicians and parties, the provision of the content engagement in the political and democratic processes of Armenia by the latter.
Welcoing the guests in Armenia and in the RA National Assembly, Artur Hovhannisyan wished them effective work and expressed readiness to support the programme to be implemented.
At the guests’ request the Secretary of the Faction told them about the history of the creation of the Civil Contract Faction and its structure. He touched upon the peculiarities of the political field in Armenia formed after non-violent, velvet, democratic revolution happened in 2018, the successes recorded in the development of democracy and the envisaging programmes.
During the meeting a reference was made to the power-opposition relations.
The sides also discussed issues on the implementation of the abovementioned programme, reached an agreement to cooperate developing the capacities of the parties and politicians and ensuring content engagement in the democratic processes.