ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը հունվարի 24-ին հանդիպել է Բազմակուսակցական ժողովրդավարության նիդերլանդական ինստիտուտի ծրագրերի եւ գիտելիքի հարցերով տնօրեն Վուտեր Դոլի ու ծրագրի ավագ խորհրդական Ռիմ Յուդեի հետ:
Վուտեր Դոլը, ներկայացնելով Հայաստան այցելության առաջնային նպատակը, նշել է, որ իրենք մեր երկրում նախատեսում են իրականացնել «Քաղաքական կուսակցությունները՝ հանուն ներառական ժողովրդավարության» ծրագիրը, որի շրջանակում ցանկություն ունեն համագործակցելու ինչպես խորհրդարանական 3 խմբակցությունների, այնպես էլ արտախորհրդարանական ուժերի հետ: Ընդգծելով ծրագրի հիմնական նպատակը՝ Վուտեր Դոլը շեշտել է քաղաքական գործիչների եւ կուսակցությունների կարողությունների զարգացումը եւ վերջիններիս կողմից Հայաստանի քաղաքական եւ ժողովրդավարական գործընթացներում բովանդակային ներգրավվածության ապահովումը:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանում եւ ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արթուր Հովհաննիսյանը մաղթել է արդյունավետ աշխատանք եւ պատրաստակամություն է հայտնել  աջակցելու իրականացվելիք ծրագրին:
Հյուրերի խնդրանքով խմբակցության քարտուղարը պատմել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ստեղծման պատմության, կառուցվածքի  մասին: Նա անդրադարձել է 2018 թվականին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդավար հեղափոխությունից հետո ձեւավորված ներհայաստանյան քաղաքական դաշտի առանձնահատկություններին, ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ արձանագրված հաջողություններին ու նախատեսվող  ծրագրերին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերություններին:
Կողմերը քննարկել են նաեւ վերոնշյալ ծրագրի իրականացմանը վերաբերող հարցեր, ձեռք են բերել պայմանավորվածություն՝ համագործակցել  կուսակցությունների ու քաղաքական գործիչների կարողությունների զարգացման եւ ժողովրդավարական գործընթացներում բովանդակային ներգրավվածություն ապահովելու ուղղությամբ:

24 января секретарь фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян встретился с директором по вопросам программ и знаний Нидерландского института многопартийной демократии Вутером Долом и старшим консультантом программы Рим Юде.
Вутер Доул, представляя основную цель визита в Армению, отметил, что они намерены реализовать в нашей стране программу “Политические партии за инклюзивную демократию”, в рамках которой хотят сотрудничать как с тремя парламентскими фракциями, так и внепарламентскими силами. Отметив суть программы, Вутер Дол подчеркнул развитие потенциала политиков и партий, обеспечение их весомого участия в политических и демократических процессах в РА.
Приветствуя гостей в Армении и НС, А.Ованнисян пожелал эффективной работы и выразил готовность содействовать реализации программы.
По просьбе гостей секретарь фракции проинформировал об истории и структуре партии “Гражданский договор”. Он коснулся особенностей внутриармянского политического поля, сформировавшегося после ненасильственной, бархатной, демократической революции 2018 года, достигнутых успехов в развитии демократии и намеченных программ.
В ходе встречи затронуты отношения между властью и оппозицией.
Стороны также обсудили вопросы по реализации вышеуказанной программы, достигли договоренности о сотрудничестве по развитию потенциала партий и политических деятелей, обеспечении их реальной вовлеченности в демократические процессы.