Մեր հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումն է. ասել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Քրիստիան Հաասեի, Բեռլինի Ազատ համալսարանի արտաքին կապերի վարչության ղեկավար դոկտոր Հերբերտ Գրիշոփի, Թեժ գծի հետազոտական ծառայության ղեկավար դոկտոր Անդրեաս Թրամփի, ՀՀ-ում ԳԴՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերի հետ հանդիպմանը:
Վլադիմիր Վարդանյանը կարեւորել է ոչ միայն մեր երկրի` տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովմանն ուղղված ջանքերը, այլեւ ընդգծել ԵՄ ժողովրդավարական երկրների` այդ հարցում աջակցության անհրաժեշտությունը:
Ըստ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի` խաղաղությունը երկկողմանի գործընթաց է: «Ավտորիտար պետության հետ մենք պատրաստ ենք գնալ խաղաղության, սակայն խաղաղության հասնելը երկկողմանի գործընթաց է»,- նշել է Վլադիմիր Վարդանյանն ու հավելել, որ Հայաստանն ապրում է ադրբեջանական ագրեսիայի ամենօրյա սպառնալիքի ներքո:
Վլադիմիր Վարդանյանի հավաստմամբ Արցախում ավելի բարդ է: «Լեռնային Ղարաբաղում կարող ենք ունենալ ցեղասպան իրավիճակ»,- ասել է ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավարը:
Նա նաեւ նշել է, որ Արցախը Հայաստանի եւ քաղաքակիրթ աշխարհի հետ կապում է հինգ կիլոմետրանոց ճանապարհ, որը պարբերաբար փակվում ու բացվում է:
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Քրիստիան Հաասեի կարծիքով հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ, բանակցային ճանապարհով: «Խնդիրը պետք է լուծվի միմյանց միջեւ հավասար հարաբերությունների եւ տնտեսական կապերի հաստատման ճանապարհով»,- նշել է Քրիստիան Հաասեն ու փաստել, որ իրենք քննադատաբար են մոտենում ադրբեջանական ագրեսիային: «Ադրբեջանը պետք է գիտակցի, որ յուրաքանչյուր ագրեսիա տարածաշրջանը կվերածի պայթունավտանգ տակառի»,- ասել է ԳԴՀ Բունդեսթագի պատգամավորը:
Հանդիպմանը նաեւ անդրադարձ է եղել տարածաշրջան ԵՄ առաքելությանը: Վլադիմիր Վարդանյանի հավաստմամբ ԵՄ առաքելությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործում կարեւոր նշանակություն ունի: «Համարում ենք, որ սեպտեմբերի 12-ից հետո ԵՄ առաքելությունը կայունություն բերեց տարածաշրջանում»,- ասել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը: Ըստ Վլադիմիր Վարդանյանի` Հայաստանը թեեւ փոքր երկիր է, սակայն սահման է ժողովրդավարության ու ավտորիտարիզմի, միջազգային իրավունքի եւ ագրեսիայի, ժողովրդավարական արժեքների եւ ռեալ պոլիտիկայի միջեւ:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Կիրակոսյանը, շնորհակալություն հայտնելով անկեղծ զրույցի համար, ընդգծել է հայ-գերմանական միջխորհրդարանական կապերի զարգացման կարեւորությունը:
Զրուցակիցները նաեւ մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնման շուրջ, վերահաստատել համագործակցության ակտիվացման ուղղությամբ ընթացիկ աշխատանքների շարունակականությունն ապահովելու հանձնառությունը: Երկուստեք կարեւորվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցությունն ակտիվացնելու համատեղ ջանքերը:
Վլադիմիր Վարդանյանը հույս է հայտնել, որ երկկողմանի հանդիպումների արդյունքում միջխորհրդարանական կապերն առավել բարձր մակարդակի կհասնեն:
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու նպատակով գրանցման գործընթացն առավել դյուրացնելուն: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը: Կառավարության հեղինակած ««Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձ...
Դեկտեմբերի 7-ի ԱԺ հերթական նիստում պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 1988 թ. երկրաշարժի զոհերի հիշատակը: Կառավարության հեղինակած երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվող ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով ա...

“Наше обязательство - утверждение мира в регионе”, - подчеркнул председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, руководитель группы дружбы НС Армения – Германия В.Варданян на встрече с депутатом Бундестага ФРГ Кристианом Хаасе, руководителем департамента внешних связей Свободного университета Берлина доктором Гербертом Гришопом, руководителем исследовательской службы горячей линии доктором Андреасом Трампом и Чрезвычайным и Полномочным послом ФРГ в РА Виктором Рихтером.
В.Варданян подчеркнул не только усилия нашей страны по обеспечению мира и стабильности в регионе, но и необходимость содействия демократических стран ЕС в этом вопросе.
По словам председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, мир – это двусторонний процесс. “Мы готовы пойти на мир с авторитарным государством, но достижение мира – двусторонний процесс”, - отметил он, добавив, что Армения живет под ежедневной угрозой азербайджанской агрессии.
По утверждению В.Варданяна, в Арцахе сложнее: “В Нагорном Карабахе у нас может возникнуть геноцидальная ситуация”.
Руководитель группы дружбы Армения – Германия также отметил, что Арцах с Арменией и цивилизованным миром связывает дорога, периодически перекрываемая азербайджанцами.
По мнению депутата Бундестага ФРГ Кристиана Хаасе, конфликт должен быть урегулирован мирным, переговорным путем. "Проблема должна решаться посредством установления между собой равноправных отношений и экономических связей", - отметил он и заявил, что они критически относятся к азербайджанской агрессии. "Азербайджан должен осознать, что любая агрессия способна превратить регион во взрывоопасную бочку", - подчеркнул немецкий парламентарий.
На встрече также обсуждалась миссия ЕС в регион. По В.Варданяну, миссия имеет важное значение для установления мира в регионе. "Считаем, что после 12 сентября миссия ЕС принесла стабильность в регион", - отметил председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. По его словам, хотя Армения и маленькая страна, но является рубежом между демократией и авторитаризмом, международным правом и агрессией, демократическими ценностями и реальной политикой.
Депутат фракции “Гражданский договор” Л.Киракосян, выразив признательность за искреннюю беседу, подчеркнула важность развития армяно-германских межпарламентских отношений.
Собеседники также обменялись мнениями о расширении межпарламентских связей между двумя странами, подтвердили приверженность обеспечению преемственности текущей работы по активизации сотрудничества. Обоюдно отмечена важность совместных усилий по взаимодействию в сферах, представляющих взаимный интерес.
В.Варданян выразил надежду, что в итоге двусторонних встреч межпарламентские отношения выйдут на более высокий уровень.