Գործող կարգավորումներով ֆիզիկական անձանց եւ կազմակերպությունների համար անշարժ գույքի հարկի հաշվարկման ժամանակաշրջան սահմանված է մեկ տարին: Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխություններով առաջարկվում է իրավաբանական անձանց համար անշարժ գույքի հարկի հաշվարկման համար հաշվետու ժամանակաշրջան համարել յուրաքանչյուր հաշվետու կիսամյակը: Իրավաբանական անձինք անշարժ գույքի հարկ կմուծեն տարին երկու անգամ՝ հունիսի 1-ին եւ դեկտեմբերի 1-ին: Ֆիզիկական անձանց մասով որեւէ փոփոխություն չի նախատեսվում. նրանց համար անշարժ գույքի հարկի հաշվարկման համար հաշվետու ժամանակաշրջան է համարվում յուրաքանչյուր հաշվետու տարին:
ԱԺ դեկտեմբերի 6-ի նիստում Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունները ներկայացնելով՝ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ նպատակն է որոշակիորեն համաչափ դարձնել անշարժ գույքի հավաքագրման տեմպը: Ըստ նրա՝ իրավաբանական անձանց գույքային պարտավորությունների կատարումը կիսամյակային դարձնելով՝ որոշակի համաչափություն կապահովվի, ինչը համայնքներին թույլ կտա եկամուտները պլանավորել ավելի հարթ, իսկ դրանցից բխող ծախսերը եւս իրականացնել այդ ընթացակարգով:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին բարձրաձայնել է Դավիթ Առուշանյանը:

One year is set as calculating period of the real estate tax for the physical entities and organizations with current regulations. It is proposed with the designing amendments in the Tax Code to consider every reporting half-year a period for calculating the real estate tax for the legal persons. Legal persons will pay a real estate tax twice a year: on June 1 and on December 1. No amendment is envisaged for physical entities: every reporting year is considered a reporting period for calculating the real estate tax.
At December 6 NA sitting, presenting the amendments being proposed in the Land Code, the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan noted that goal is to some extent proportional the rate of the real estate recruiting. According to him, making the fulfilment of the legal entities’ property obligations half-year, certain proportionality will be provided, which will allow the communities to plan the revenues smoother, and the expenditures stemming from it also carry out in that procedure.