Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է 2023 թ. հունվարի 1-ից մեր երկրում նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափը սահմանել 75.000 դրամ` գործող 68.000 դրամի փոխարեն: Համապատասխանաբար կբարձրացվեն նաեւ գործավարձով կամ ժամավճարով վարձատրվող աշխատողների համար ժամային տարիֆային դրույքի նվազագույն չափերը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 2-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել Կառավարության հեղինակած ««Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի հավաստմամբ` օրենսդրական նախաձեռնությունը բխում է Կառավարության ծրագրից:
Առաջին ընթերցումից հետո կատարվել են խմբագրական փոփոխություններ:
««Պետական նպաստների մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի քննարկումն ընդմիջվել է մինչեւ դեկտեմբերի 5-ը` որոշ հարցեր ճշգրտելու համար:
2021 թ. ընդունվել են «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքները, եւ այժմ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում եւ հարակից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող կարգավորումները նպատ...
Նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի խորհրդարանն ընդունել էր հայտարարություն 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ, որում նենգափոխվել են ղարաբաղյան հակամարտության էությունը, ծագման պատճառները: Մեր տեսանկյունից սխալ գնահատականներ են տրվել 44-օրյա պատերազմի պատճառներին: Հայաստանին ներկայացվել են անընդունելի եւ իրա...

It is proposed to set the amount of the minimum monthly salary in our country 75.000 AMD instead of the present 68.000 AMD from January 1, 2023 by the legislative package. Accordingly, the minimum amounts of the hourly tariff rate for the workers being paid on fee or hourly basis will also be increased.
At December 2 extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs, the legislative package on Amending the Law on Minimum Monthly Salary and on Making Amendments and Addendum to the RA Labor Code authored by the Government was debated in the second reading and endorsed.
As the RA Deputy Minister Ruben Sargsyan assured, the legislative initiative stems from the Government programme.
After the first reading editorial amendments were made.
The debate of the package of drafts on Making Addenda and Amendments to the Law on State Benefits and on Amending the Law on State Pensions was interrupted until December 5 for adjusting some items.
The Laws on Rights of Persons with Disabilities and on Assessment of Person’s Functionality were adopted in 2021. Now, the regulations proposed by the legislative package providing for amendments and addenda to the Law on Local Self-Government and a number of related laws aim to harmonize the terms ...
On November 8, the parliament of Azerbaijan adopted a stamen on 44-day war of 2020, where the essence of the Karabakh conflict and the causes of its origin were falsified. In our point of view, wrong evaluations were made to the causes of the 44-day war. Unacceptable demands with no legal bases were...