Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է 2023 թ. հունվարի 1-ից մեր երկրում նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափը սահմանել 75.000 դրամ` գործող 68.000 դրամի փոխարեն: Համապատասխանաբար կբարձրացվեն նաեւ գործավարձով կամ ժամավճարով վարձատրվող աշխատողների համար ժամային տարիֆային դրույքի նվազագույն չափերը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 2-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել Կառավարության հեղինակած ««Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի հավաստմամբ` օրենսդրական նախաձեռնությունը բխում է Կառավարության ծրագրից:
Առաջին ընթերցումից հետո կատարվել են խմբագրական փոփոխություններ:
««Պետական նպաստների մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի քննարկումն ընդմիջվել է մինչեւ դեկտեմբերի 5-ը` որոշ հարցեր ճշգրտելու համար:
2021 թ. ընդունվել են «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքները, եւ այժմ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում եւ հարակից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող կարգավորումները նպատ...
Նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի խորհրդարանն ընդունել էր հայտարարություն 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ, որում նենգափոխվել են ղարաբաղյան հակամարտության էությունը, ծագման պատճառները: Մեր տեսանկյունից սխալ գնահատականներ են տրվել 44-օրյա պատերազմի պատճառներին: Հայաստանին ներկայացվել են անընդունելի եւ իրա...

Законодательным пакетом предлагается с 1 января 2023 г. установить минимальную месячную заработную плату в стране ​​в 75.000 драмов вместо нынешних 68.000. Соответственно, будет увеличен минимальный размер ставки сдельной или почасовой работы.
2 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам представлен предложенный правительством законодательный пакет о внесении поправок в закон “О минимальном размере месячной заработной платы” и Трудовой кодекс РА, рассмотренный во втором чтении и получивший положительное заключение.
По словам заместителя министра труда и социальных вопросов Р.Саргсяна, законодательная инициатива исходит из программы правительства.
Редакционные правки внесены после первого чтения.
Обсуждение пакета проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О государственных пособиях” и “О государственных пенсиях” перенесно на 5 декабря – для уточнения некоторых вопросов.
В 2021 г. приняты законы “О правах инвалидов” и “Об оценке функциональности лица”, а теперь и законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в закон “О местном самоуправлении” и ряд смежных проектов по гармонизации терминов и концепций соответствующих законов.2 декабря на заседании Постоянн...
“8 ноября 2020 г. парламент Азербайджана принял заявление по 44-дневной войне, в котором искажены суть Карабахского конфликта, причины его возникновения. С нашей точки зрения, даны неверные оценки причин 44-дневной войны. Армении предъявлены неприемлемые и не имеющие никакой правовой основы требован...