2021 թ. ընդունվել են «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքները, եւ այժմ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում եւ հարակից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող կարգավորումները նպատակ ունեն համապատասխանեցնել հարակից օրենքների եզրույթներն ու հասկացությունները:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը, ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 2-ի նիստում հարցը ներկայացնելով, նշել է, որ 2023 թ. փետրվարի մեկից առաջին անգամ հաշմանդամության գնահատման համար դիմած քաղաքացիների դեպքում գործարկվելու է ֆունկցիոնալության միջազգային դասակարգչով գնահատումը, իսկ մինչեւ 2023 թ. դեկտեմբերի 31-ը վերափորձաքննության դեպքում` գործող բժշկասոցիալական փորձաքննությունը: Այս տրամաբանությամբ հարակից օրենքներում իրավական կարգավորումների անհրաժեշտություն է առաջացել:
Պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը փոփոխություններ է առաջարկել «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքներում, որոնք արժանացել են հանձնաժողովի հավանությանը:
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է 2023 թ. հունվարի 1-ից մեր երկրում նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափը սահմանել 75.000 դրամ` գործող 68.000 դրամի փոխարեն: Համապատասխանաբար կբարձրացվեն նաեւ գործավարձով կամ ժամավճարով վարձատրվող աշխատողների համար ժամային տարիֆային դրույքի նվազագույն չափերը: ԱԺ աշխատան...
Նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի խորհրդարանն ընդունել էր հայտարարություն 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ, որում նենգափոխվել են ղարաբաղյան հակամարտության էությունը, ծագման պատճառները: Մեր տեսանկյունից սխալ գնահատականներ են տրվել 44-օրյա պատերազմի պատճառներին: Հայաստանին ներկայացվել են անընդունելի եւ իրա...

The Laws on Rights of Persons with Disabilities and on Assessment of Person’s Functionality were adopted in 2021. Now, the regulations proposed by the legislative package providing for amendments and addenda to the Law on Local Self-Government and a number of related laws aim to harmonize the terms and concepts of related laws.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan, presenting the issue at the sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs, noted that in the case of citizens who applied for disability assessment, the assessment with the international classification of functionality will be launched for the first time from February 1, 2023, and in case of re-examination until December 31, 2023, the current medical-social examination. In this logic, there is a need for legal regulations in related laws.
The MP Zaruhi Batoyan proposed amendments to the Laws on Rights of Persons with Disabilities and on Assessment of Person’s Functionality, which the Committee approved.
It is proposed to set the amount of the minimum monthly salary in our country 75.000 AMD instead of the present 68.000 AMD from January 1, 2023 by the legislative package. Accordingly, the minimum amounts of the hourly tariff rate for the workers being paid on fee or hourly basis will also be increa...
On November 8, the parliament of Azerbaijan adopted a stamen on 44-day war of 2020, where the essence of the Karabakh conflict and the causes of its origin were falsified. In our point of view, wrong evaluations were made to the causes of the 44-day war. Unacceptable demands with no legal bases were...