Գազալցակայաններում եւ բենզալցակայաններում դիտավորությամբ կատարված թերլցումների դեպքերում առաջարկվել է սահմանել համաչափ տուգանքի մեխանիզմներ: Պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանի եւ Բաբկեն Թունյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 30-ի նիստում:
Առաջարկվող փոփոխություններով հնարավորություն կընձեռվի իրականացնել սպառողների իրավունքների անհրաժեշտ մակարդակով պաշտպանություն, ինչպես նաեւ կբարձրացվի տնտեսվարողների գործունեության թափանցիկության մակարդակը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկվել է ՀՀ չափումների միասնականության ապահովման ոլորտում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի ղեկավարի կամ ծառայողի կարգադրագրերը վարչական պատասխանատվության ենթարկվելուց հետո կրկին իրականացված ստուգմամբ չկատարելու դեպքերում սահմանել տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի եւ ստուգմանը նախորդող եռամսյակի իրացման շրջանառության 1 տոկոսի չափով: Սպառողները կկարողանան լցակայանից օգտվելիս QR կոդերի միջոցով մուտք գործել համակարգ եւ ծանոթանալ տվյալ լցակայանի ընդհանուր գործունեությանը, որի արդյունքում սպառողները կտիրապետեն լցակայանների գործունեության վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությանը: Կատարվել են նաեւ խմբագրական փոփոխություններ:

It was proposed to establish proportionate penalty mechanisms in case of under-fueling in gas stations. The package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offences and on Making Addenda to the Law on Trade and Services authored by the deputies Tsovinar Vardanyan and Babken Tunyan was debated in the second reading at the sitting of the Standing Committee on Economic Affairs on November 30.
The proposed amendments will provide an opportunity to protect consumers’ rights at a necessary level, as well as the level of transparency of businessmen’s activities will be increased.
During the period between the first and second readings, it was proposed to impose a penalty in cases of failure to comply with the decrees of the head or officer of the inspection body exercising control in the field of ensuring the uniformity of RA measurements after being subjected to administrative responsibility. Editorial amendments were also made.