«ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` ՀԸԳՀ վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» Թվինինգ ծրագրի փակման արարողությանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել Իտալիայի Պատգամավորների պալատի անդամ, Միջխորհրդարանական միության շրջանակում գործող Իտալիա-Հայաստան հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Ջուլիո Չենտեմերոն եւ Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների վարչության պետ Ջովաննի Ռիցցոնին:
Նոյեմբերի 29-ին խորհրդարանում նրանց հետ հանդիպել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի ներկայացուցիչները: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոն:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մարիա Կարապետյանն արժեւորել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող Թվինինգ ծրագրի շրջանակում հայ-իտալական արդյունավետ համագործակցությունը եւ գործընկերային կապերի զարգացումը: Պատգամավորը համոզմունք է հայտնել, որ երկու տարի տեւած ծրագրի ավարտից հետո էլ Հայաստանի եւ Իտալիայի խորհրդարանների միջեւ գործակցությունը շարունակական կլինի եւ հատկապես բարեկամական խմբերի սերտ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կլինի զարգացնել հարաբերությունները տարբեր բնագավառներում՝ կրթության, զբոսաշրջության, արդյունաբերության, ոլորտային օրենսդրության բարելավման:
Հանդիպման ընթացքում Մարիա Կարապետյանը ներկայացրել է Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող խնդիրներին: Հայ խորհրդարանականները խոսել են Հայաստանի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի եւ դրա հետեւանքների մասին, բարձրաձայնել 44-օրյա պատերազմից հետո առկա մարդասիրական խնդիրների անհապաղ լուծման անհրաժեշտությունը:
«Ուրախ եմ կրկին Հայաստան այցելելու համար: Հայերն ու իտալացիները շատ նմանություններ ունեն եւ պետք է խորացնեն համագործակցությունը»,- նշել է իտալացի պատգամավոր Ջուլիո Չենտեմերոն: Անդրադարձ է եղել Իտալիայում սեպտեմբերին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներին. Ջուլիո Չենտեմերոն նշել է, որ առաջիկայում կձեւավորվի Հայաստանի հետ բարեկամական խումբը:

Для участия в церемонии закрытия Twinning -программы “Укрепление потенциала НС РА для дальнейшего содействия надзору и исполнению Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС в Армению прибыли член Палаты депутатов Италии, руководитель отдела по связям Италия-Армения в рамках Межпарламентского союза Джулио Чентемеро и начальник департамента внешних отношений Палаты депутатов Джованни Риццони.
29 ноября в парламенте с ними встретились представители группы дружбы НС Армения-Италия. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Итальянской Республики в РА Альфонсо Ди Ризо.
Приветствуя гостей, руководитель группы дружбы Армения-Италия М.Карапетян высоко оценила эффективное армяно-итальянское сотрудничество и развитие партнерских связей в рамках финансируемой ЕС Twinning -программы. Депутат выразила уверенность, что и после окончания двухлетней программы взаимодействие между парламентами Армении и Италии будет непрерывным и особенно в результате тесной работы групп дружбы можно будет развивать отношения в различных сферах – образовании, туризме, промышленности, совершенствовании отраслевого законодательства.
М.Карапетян в ходе встречи представила программу реформ в Армении. Рассмотрены вопросы региональной безопасности. Армянские парламентарии коснулись последней азербайджанской агрессии против суверенитета и территориальной целостности РА и ее последствий, а также подняли вопрос о необходимости немедленного решения гуманитарных проблем после 44-дневной войны.
“Рад вновь посетить Армению. Армяне и итальянцы имеют много общего и должны углублять сотрудничество", - подчеркнул Джулио Чентемеро. Затронуты итоги прошедших в Италии в сентябре парламентских выборов. Итальянский депутат отметил, что в ближайшее время будет сформирована группа дружбы с Арменией.