Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի ժողովուրդների հարաբերությունները հիմնված են դարավոր բարեկամության եւ պատմամշակութային սերտ կապերի վրա: Առանձնահատուկ է Ֆրանսիայի դերը Հայաստանի համար. այդ երկիրը դժվարին ժամանակահատվածում մշտապես եղել է հայ ժողովրդի կողքին: Ասել է «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի ԱԳՆ Հարավային Կովկասի հարցերի պատասխանատու Նիկոլա Կարգեսի հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպմանը ներկա են եղել «Հայաստան» խմբակցության անդամ Գեղամ Նազարյանն ու Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոն:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը: Հայ խորհրդարանականները կարեւորել են Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հաստատումը: Այս համատեքստում Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության վերականգնումը: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում միջազգային դիտորդական առաքելությունների իրականացման գործընթացի վերաբերյալ:
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը ողջունել է խորհրդարանի նիստերին ընդդիմության մասնակցությունը: Սեյրան Օհանյանը խոսել է խմբակցության առաջնահերթություններից, ներկայացրել խորհրդարանական աշխատանքների իրենց օրակարգը: Գեղամ Նազարյանի խոսքով խմբակցությունը բանակի վերականգնումը համարում է առաջնահերթ:

“Отношения между народами Армении и Франции основаны на многовековой дружбе и тесных историко-культурных связях. Роль Франции для Армении особенная – эта страна всегда была рядом с армянским народом в трудный период”, -   заявил 25 ноября руководитель фракции "Армения" С.Оганян в ходе встречи с ответственным по делам Южного Кавказа МИД Франции Николя Каргесом.
Во встрече приняли участие член фракции "Армения" Г.Назарян и Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в РА Анн Луйо.
Стороны обсудили военно-политическую ситуацию в регионе. Армянские парламентарии акцентировали утверждение права народа Арцаха на самоопределение. В этом контексте С.Оганян особо отметил восстановление деятельности Минской группы ОБСЕ. Состоялся обмен мнениями о ходе проведения международных наблюдательных миссий в Армении.
Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении приветствовала участие оппозиции в заседаниях парламента. С.Оганян коснулся приоритетов фракции, представил их повестку парламентской работы. По словам Г. Назаряна, фракция считает первоочередным восстановление армии.