Նոյեմբերի 24-ին առցանց ձեւաչափով տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը:
Քննարկվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրներում ընտրական գործընթացների եւ ինքնիշխանության պաշտպանության ապահովման ոլորտում օրենսդրության կատարելագործման վերաբերյալ հանձնարարականների նախագիծը:
«Կենսաբանական (մանրէաբանական) եւ տոքսինային զենքի մշակման անթույլատրելիության մասին» ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայտարարության նախագծի քննարկման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն առարկություններ է ներկայացրել:
Բարձրացված առարկություններն ու առաջարկները որոշվել է քննարկել լրացուցիչ` մինչեւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստը, իսկ մինչ այդ՝ նոյեմբերի 29-ին կհրավիրվի հանձնաժողովի արտահերթ նիստ:
««Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Ազգային անվտանգության մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի մշակման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է օրենքում օգտագործվ...
«ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում եւ կից օրենքներում լրացումներ ու փոփոխություններ են առաջարկում պատգամավորներ Արփինե Դավոյանը եւ Ալխաս Ղազարյանը: Արփինե Դավոյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո որեւէ առաջարկ չի ներկայացվել: Առաջին ընթերցմամբ առաջարկվող կարգավորումները՝ ...
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 24-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկված եւ առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենսդրական նախաձեռնությունները: Քննարկվել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախա...
Խորհրդարանական երեք խմբակցությունների ներկայացուցիչները նոյեմբերի 24-ին Ազգային ժողովում ընդունել են Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիսոն Մարի Լը Քլերին: «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ, Հայաստան-Կանադա բարեկամական խմբի անդամ Արթուր Խաչատրյանը կարեւորել է երկկողմ հարաբերությու...
Ընտրական օրենսգրքի գործող կանոնակարգումների համաձայն` Վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայությունն իրականացնում է նախընտրական հիմնադրամներ կատարվող մուծումների, ծախսերի եւ դրանց հաշվարկման նկատմամբ վերահսկողություն: Օրենքում 2021 թ. իրականացված փոփոխությունների համաձայն` Ընտրական օրենսգրքի 29-րդ հոդվածի 1-ին ...
Հանրապետության տարածքում կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների ոլորտում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումները պայմանավորված են սպասարկման արդյունավետության ու որակի բարձրացմամբ, համայնքների կողմից ներհամայնքային երթուղային ցանցի կազմակերպման նոր լուծումների կիրառմամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավ...
Օրենսդրական փաթեթի նպատակը միկրոձեռնարկատիրության հարկման համակարգի այնպիսի վերանայումն է, որ այն իրապես ծառայի հարկման այս համակարգի առջեւ սկզբնապես դրված նպատակներին. ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը` առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով  «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփ...
Կնախատեսվեն իրավական հիմքեր խնդրո առարկա դեպքերում ակցիզային հարկերի գումարները վերադարձնելու համար
Մեր օրենսդրության մեջ ակցիզային հարկի կիրարկումն ունի որոշ անհամապատասխանություններ, ինչը հակասում է նաեւ սպառման հարկերի միջազգայնորեն ընդունված մոտեցումներին: Հայաստան ներմուծվող ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքները մեր երկրից վերարտահանելու փուլում ներմուծման ժամանակ վճարված ակցիզային հարկը...
Ազգային ժողովը նոյեմբերի 24-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստ է գումարել: Խորհրդարանը հաստատել է արտահերթ նիստի օրակարգը: Կառավարության առաջարկով եւ ԱԺ որոշմամբ` օրակարգում ընդգրկված նախագծերը կքննարկվեն հատուկ ընթացակարգով. դրանց երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի առաջին ընթերցմ...
Առաջարկվում է վերանայել ԱԱԾ մարմիններում ծառայության սահմանային տարիքային շեմը
Ներկայումս ենթասպայական կազմի եւ սպայական` մինչեւ փոխգնդապետ կոչում ունեցողների համար տարիքային շեմը 50 տարեկանն է, իսկ գնդապետի համար` 55-ը, որն էապես ցածր է զինվորական եւ դրան հավասարեցված այլ ծառայությունների համար ոլորտային օրենքներում նախատեսված սահմանային տարիքից: Առաջարկվում է վերանայել ԱԱԾ մ...

Extraordinary Online Meeting of CSTO PA Standing Committee on Political Affairs and International Cooperation Held
On November 24, the extraordinary meeting of the Standing Committee on Political Affairs and International Cooperation of the CSTO Parliamentary Assembly was held in online format.
The draft of the assignments on the improvement of the legislation in ensuring the legal processes and the defense of sovereignty in the CSTO member countries was debated.
The RA NA Vice President Hakob Arshakyan presented objections during the debate of the draft statement of the CSTO Parliamentary Assembly on Prohibition of Bacteriological (Biological) and Toxin Weapons.
A decision was made to discuss the raised objections and the proposals additionally until the CSTO PA Council Meeting, and before that, on November 29, an extraordinary meeting will be convened.
Legislative Initiative Takes into Account Features and Principles of Service in National Security Bodies
The need to develop a package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the Law on Service in the National Security Bodies and on Making Amendments and Addenda to the Law on National Security Bodies is due to the need to harmonize the concepts used in the law with the current legislation and...
The deputies Arpine Davoyan and Alkhas Ghazaryan propose addenda and amendments to the Constitutional Law the RA Electoral Code and to the enclosed laws.Arpine Davoyan informed that after the first r...
Committee Endorses Drafts Debated in Second Reading
On November 24, the Standing Committee on Economic Affairs debated in the second reading the legislative initiatives debated at the NA extraordinary sitting and adopted in the first reading at the extraordinary sitting. The draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code was debated. T...
On November 24, the representatives of parliamentary three factions received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Armenia Alison Mary LeClaire in the National Assembly.The representative of Armenia Faction, the member of Armenia-Canada Friendship Group Artur Khachatryan high...
Deputies Propose New Regulations in the Electoral Code
In accordance with the regulations functioning of the Electoral Code, the Control-Audit Service carries out control towards the payments, expenditures and their accounting being made by pre-electoral foundations. Pursuant to the amendments made to the law in 2021, the part 1 of Article 29 of the Ele...
Legislative Reforms in Field of Regular Passenger Transportation in Territory of Republic
β€œThe legislative reforms implemented in the field of regular passenger transportation in the territory of the republic are due to the increase in the efficiency and quality of service and the application of new solutions for the organization of the intra-community route network by communities,” the ...
The purpose of the legislative package is to revise the micro-enterprise taxation system in such a way that it really serves the goals originally set for this taxation system,” the RA Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan said, presenting the package of draft laws on Making Amendments and Adden...
Legal Bases to be Envisaged in Cases of Subject Matter for Returning the Excise Tax Sums
The use of the excise tax in our legislation has some inconsistencies, which also contradicts the internationally accepted approaches of consuming taxes. In the phase of re-exporting from our country the goods subject to taxation by the excise tax being imported to Armenia, the excise tax paid durin...
On November 24, the National Assembly convened an extraordinary sitting on the initiative of the Government. The parliament approved the agenda of the extraordinary sitting. According to the proposal of the Government and the NA decision, the drafts included in the agenda will be debated with the sp...
It is Proposed to Review the Age Limit for Service in NSS Bodies
At present, for the non-commissioned and commissioned officers, up to the title lieutenant colonel the age limit is 50 years, for the colonel – 55, which is essentially low from the age limit envisaged in the profiles law for the military and other services equalized to it. It is proposed to review ...