Նոյեմբերի 24-ին առցանց ձեւաչափով տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը:
Քննարկվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրներում ընտրական գործընթացների եւ ինքնիշխանության պաշտպանության ապահովման ոլորտում օրենսդրության կատարելագործման վերաբերյալ հանձնարարականների նախագիծը:
«Կենսաբանական (մանրէաբանական) եւ տոքսինային զենքի մշակման անթույլատրելիության մասին» ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայտարարության նախագծի քննարկման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն առարկություններ է ներկայացրել:
Բարձրացված առարկություններն ու առաջարկները որոշվել է քննարկել լրացուցիչ` մինչեւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստը, իսկ մինչ այդ՝ նոյեմբերի 29-ին կհրավիրվի հանձնաժողովի արտահերթ նիստ:
««Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Ազգային անվտանգության մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի մշակման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է օրենքում օգտագործվ...
«ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում եւ կից օրենքներում լրացումներ ու փոփոխություններ են առաջարկում պատգամավորներ Արփինե Դավոյանը եւ Ալխաս Ղազարյանը: Արփինե Դավոյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո որեւէ առաջարկ չի ներկայացվել: Առաջին ընթերցմամբ առաջարկվող կարգավորումները՝ ...
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 24-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկված եւ առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենսդրական նախաձեռնությունները: Քննարկվել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախա...
Խորհրդարանական երեք խմբակցությունների ներկայացուցիչները նոյեմբերի 24-ին Ազգային ժողովում ընդունել են Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիսոն Մարի Լը Քլերին: «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ, Հայաստան-Կանադա բարեկամական խմբի անդամ Արթուր Խաչատրյանը կարեւորել է երկկողմ հարաբերությու...
Ընտրական օրենսգրքի գործող կանոնակարգումների համաձայն` Վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայությունն իրականացնում է նախընտրական հիմնադրամներ կատարվող մուծումների, ծախսերի եւ դրանց հաշվարկման նկատմամբ վերահսկողություն: Օրենքում 2021 թ. իրականացված փոփոխությունների համաձայն` Ընտրական օրենսգրքի 29-րդ հոդվածի 1-ին ...
Հանրապետության տարածքում կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների ոլորտում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումները պայմանավորված են սպասարկման արդյունավետության ու որակի բարձրացմամբ, համայնքների կողմից ներհամայնքային երթուղային ցանցի կազմակերպման նոր լուծումների կիրառմամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավ...
Օրենսդրական փաթեթի նպատակը միկրոձեռնարկատիրության հարկման համակարգի այնպիսի վերանայումն է, որ այն իրապես ծառայի հարկման այս համակարգի առջեւ սկզբնապես դրված նպատակներին. ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը` առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով  «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփ...
Կնախատեսվեն իրավական հիմքեր խնդրո առարկա դեպքերում ակցիզային հարկերի գումարները վերադարձնելու համար
Մեր օրենսդրության մեջ ակցիզային հարկի կիրարկումն ունի որոշ անհամապատասխանություններ, ինչը հակասում է նաեւ սպառման հարկերի միջազգայնորեն ընդունված մոտեցումներին: Հայաստան ներմուծվող ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքները մեր երկրից վերարտահանելու փուլում ներմուծման ժամանակ վճարված ակցիզային հարկը...
Ազգային ժողովը նոյեմբերի 24-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստ է գումարել: Խորհրդարանը հաստատել է արտահերթ նիստի օրակարգը: Կառավարության առաջարկով եւ ԱԺ որոշմամբ` օրակարգում ընդգրկված նախագծերը կքննարկվեն հատուկ ընթացակարգով. դրանց երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի առաջին ընթերցմ...
Առաջարկվում է վերանայել ԱԱԾ մարմիններում ծառայության սահմանային տարիքային շեմը
Ներկայումս ենթասպայական կազմի եւ սպայական` մինչեւ փոխգնդապետ կոչում ունեցողների համար տարիքային շեմը 50 տարեկանն է, իսկ գնդապետի համար` 55-ը, որն էապես ցածր է զինվորական եւ դրան հավասարեցված այլ ծառայությունների համար ոլորտային օրենքներում նախատեսված սահմանային տարիքից: Առաջարկվում է վերանայել ԱԱԾ մ...

24 ноября в онлайн-формате состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству.
Обсужден проект рекомендаций по совершенствованию законодательства в сфере избирательных процессов и обеспечения защиты суверенитета в государствах-членах ОДКБ.
В ходе обсуждения проекта заявления ПА ОДКБ "О недопустимости разработки биологического (микробиологического) и токсинного оружия" возражения представил вице-спикер НС РА А.Аршакян.
Высказанные возражения и предложения решено обсудить дополнительно – до заседания Совета ПА ОДКБ, а до этого, 29 ноября, будет созвано внеочередное заседание комиссии.
Актуальность разработки пакета проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О службе в органах национальной безопасности” и “Об органах национальной безопасности” обусловлена ​​необходимостью согласования используемых понятий в законах с действующим законодательством и обеспечени...
Депутаты А.Давоян и А.Казарян предлагают дополнения и изменения в Избирательный кодекс (ИК) РА и смежные законы.А.Давоян сообщила, что после первого чтения предложений представлено не было. Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданяна отметил необходимость уточ...
24 ноября на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила во втором чтении законодательные инициативы, принятые в первом чтении.Обсужден проект закона о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА. Цель инициативы – возврат  хозяйствующим субъектам ...
24 ноября представители парламентских фракций приняли в НС Чрезвычайного и Полномочного посла Канады в Армении Элисон Мари Ле Клер.Представитель фракции "Армения", член группы дружбы Армения-Канада А.Хачатрян подчеркнул важность развития двусторонних отношений, отметив, что в этом году исполняется 3...
“Согласно действующим положениям Избирательного кодекса (ИК) Контрольно-ревизионная служба осуществляет надзор за взносами, расходами и их исчислением в предвыборные фонды. Согласно внесенным в 2021 г. изменениям, вступающая в силу  с 1 января 2023 г. ч.1 ст.29 ИК изменена, в результате чего вы...
“Законодательные реформы, проводимые в сфере регулярных пассажирских перевозок на территории республики, обусловлены повышением эффективности и качества обслуживания, применением общинами новых решений по организации внутриобщинной маршрутной сети”, - отметил заместитель министра территориального уп...
“Цель законодательного пакета – пересмотреть систему налогообложения микропредпринимательства таким образом, чтобы она действительно служила целям, изначально поставленным перед этой системой налогообложения”, - заявил  заместитель министра финансов РА А.Погосян, представляя на обсуждение в пер...
Предусматриваются правовые основания для возврата акцизных налогов в спорных случаях
“Применение акцизного налога в нашем законодательстве имеет некоторые несоответствия, что также противоречит международно признанным подходам к потребительским налогам. На этапе реэкспорта подакцизных товаров, ввозимых в Армению, уплаченный при ввозе в нашу страну акцизный налог, согласно действующи...
24 ноября НС по инициативе правительства созвало внеочередное заседание. Парламент утвердил повестку дня. По предложению правительства и решению НС проекты, включенные в повестку дня, будут обсуждаться в особом порядке – их  рассмотрение во втором чтении будет проведено в течение 24 часов после...
Пересматривается возрастной ценз для службы в органах СНБ
“Ныне возрастной ценз для прапорщиков и офицеров до звания подполковника составляет 50 лет, а для полковника – 55 лет, что значительно ниже возрастного ценза, установленного ведомственными законами для военных и других приравненных к ним служб. Предлагается пересмотреть возрастной порог для службы в...