Աշխատանքային քննարկում «Անձեռնմխելի կապիտալով հիմնադրամների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ
Ընդունվելու դեպքում այս նախաձեռնությունը կարող է շատ արդյունավետ լինել, մասնավորապես, բուհերի համար. նշել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն իր եւ Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած «Անձեռնմխելի կապիտալով հիմնադրամների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի՝ նոյեմբերի 23-ի աշխատանքային ընթացակարգով քննարկման ժամանակ:
Նախաձեռնությունը քննարկելու, ինչպես նաեւ առաջարկներ ներկայացնելու նպատակով խորհրդարանում էին Կառավարության, Կենտրոնական բանկի եւ բուհերի ներկայացուցիչները:
Նախկին պատգամավոր, ԿԲ խորհրդի անդամ Արտակ Մանուկյանը, որը նմանօրինակ օրենքի նախագծի համահեղինակ է եղել, կարեւորել է նախագծի ընդունումը, որով ՊՈԱԿ-ները, ինչպես նաեւ բուհերը, կկարողանան ստեղծել հիմնադրամներ, որոնց էլ նվիրատու բարեգործներն անհատույց կկարողանան տրամադրել գումարներ՝ իրականացնելու որոշակի նպատակային գործունեություն: Առաջարկվում է նման հիմնադրամներին ազատել շահութահարկի վճարումից: Ակնկալվում է, որ հիմնադրամների ստեղծումը որոշակիորեն կապահովի բուհերի ֆինանսական կայունությունը:
Քննարկման մասնակիցները հիմնականում ընդունելի են համարել օրենսդրական նախաձեռնության գաղափարը, ներկայացրել նաեւ որոշակի մտահոգություններ:
Նախագծի համահեղինակ Սիսակ Գաբրիելյանը քննարկման մասնակիցներին առաջարկել է գրավոր ներկայացնել առաջարկներն ու դիտողությունները, որոնք կքննարկվեն եւ ընդունելի լինելու պարագայում կներառվեն նախագծում:
Առաջարկվում է հնարավորինս կրճատել միկրոձեռնարկատիրության հարկման համակարգում գործունեություն իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների շրջանակը՝ դրանով հարկման այս արտոնյալ համակարգը դարձնել էլ ավելի թիրախային: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը՝ ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օր...
Հայաստան ներմուծվող ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքները մեր երկրից վերարտահանելու փուլում ներմուծման ժամանակ վճարված ակցիզային հարկը գործող կարգավորումներով չի վերադարձվում: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանի պնդմամբ ակցիզային հարկը սպառման հարկ է եւ պետք է վճարվի այն երկրում, որտ...

Рабочее обсуждение проекта закона “О фондах с неприкосновенным капиталом”
“С принятием инициатива может оказаться весьма эффективной, в частности для вузов”, - отметил депутат фракции "Гражданский договор" С.Габриелян 23 ноября в ходе рабочего обсуждения проекта закона РА "О фондах с неприкосновенным капиталом", предложенного им и Г.Папояном.
В дебатах по инициативе и внесении предложений приняли участие представители Правительства, Центрального банка (ЦБ) и вузов.
По повестке заседания обстоятельно выступил бывший депутат, член Совета ЦБ А.Манукян. Он подчеркнул важность принятия законопроекта, по которому ГНКО и вузы смогут создавать фонды, которым благотворители смогут безвозмездно выделять деньги для проведения определенных целевых мероприятий. Предлагается освободить такие средства от налога на прибыль. Ожидается, что создание фондов в определенной степени обеспечит финансовую стабильность вузов.
Участники обсуждения сочли идею законодательной инициативы в целом приемлемой, в то же время высказав определенные опасения.
Соавтор проекта С.Габриелян предложил участникам дебатов представить в письменном виде предложения и замечания, которые будут обсуждены и включены в проект при их приемлемости.
“Рекомендуется максимально сократить круг хозяйствующих субъектов, работающих в системе налогообложения микропредприятий, тем самым сделать эту льготную систему налогообложения еще более адресной”, - отметил заместитель министра финансов РА А.Погосян, представляя пакет проектов о внесении изменений ...
“При реэкспорте ввозимых в Армению подакцизных товаров уплаченный при ввозе в страну акцизный налог, согласно действующим положениям, не возвращается”, - отметил замминистра финансов РА А.Погосян, добавив, что акцизный налог является потребительским и должен уплачиваться в стране, где эти товары пот...