ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 24-ին` ժամը 11:00-ին, ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Աշխարհաքաղաքական առումով Հայաստանի առջեւ նոր դռներ են բացվել, եւ մենք պետք է կարողանանք Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության պետական շահն առաջ տանել. ասել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը՝ նոյեմբերի 22-ին խորհրդար...

By the decision of the RA NA President, under Article 100 of the RA Constitution and Article 41 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly at the initiative of the RA Government, on November 24 at 11:00 an extraordinary sitting of the National Assembly will be convened by the initiator’s established agenda.
New doors opened before Armenia in geopolitical aspect, and we should be able to advance the state interest of the Republic of Armenia and the Artsakh Republic: the Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan, on November 22 hosting the gradua...